Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Kako napisati ostavku i odlučiti se za taj korak

savetPromena posla je veoma važna odluka koja vam nekada može omogućiti dalji razvoj karijere. Međutim, dobro razmislite da li je u Vašem slučaju tako. Postoji mnogorazloga zaštp zadržatiposao , odnosno zašto ne menjati radno mesto. Ali , sa druge, strane postoje i oni koji vas teraju na drugu odluku - na otkaz. Ova odluka nikada ne treba da bude olako shvaćena i niti treba lako pristupiti donošenju ovakve odluke, dobro razmislite "izvagajte" razloge za i protiv i tek tadakrenite u akciju.

Koji su dobri razlozi za promenu posla?

Napredak u karijeri - ako osećate da na postojećoj poziciji nemate više šta da naučite, da ne možete više da napredujete, a imate ambicije i potencijal za dalji razvoj, verovatno je vreme da potražite novi posao. U tom slučaju, potrudite se da nađete posao koji će vam u startu pružiti višu poziciju, veća ovlašćenja i nove izazove ili će vas prosto staviti u poziciju da vremenom dođete do tako nečega. Ipak, pre nego što donesete konačnu odluku, popričajte sa svojim šefom/nadređenim o mogućnostima promene radnog mesta unutar firme ili povećanja vaših zaduženja i odgovornosti u sklopu trenutnog radnog mesta.

Viša plata i značajne beneficije- naravno da vam je bitna plata, ali pre odluke o otkazu, uzmite u obzir i ostale beneficije koje sad možda imate ili nemate, a bitne su vam. To može biti korišćenje službenih kola, mobilnih telefona, zdravstveno ili penziono osiguranje i slično. Takođe, bitno je i postojanje i dužina godišnjeg odmora, odnos prema prekovremenom radu i slično. Osvrnite se i na to da li vam postojeća/buduća firma pružaju šansu za usavršavanje u smislu da Vas šalju na razne kurseve, seminare i slično. Osim toga, možda postoji mogućnost da sa trenutnim šefom/nadređenim porazgovarate o visini vaše plate.

Radna atmosfera - uporedite sadašnju radnu atmosferu i pretpostavite kako će vam biti na budućem radnom mestu. Svi znamo da su tokom rada veoma bitni odnosi sa kolegama, odnosi sa pretpostavljenima, pa i opšti uslovi rada koji se tiču opremljenosti kancelarije i prostora koji treba da bude ugodan za rad.

Nepoštovanje vaših ljudskih prava i prava kao zaposlenog - neisplaćivanje plate, uznemiravanje na radnom mestu, uskraćivanje prava na odmor i slični oblici mobinga su u principu razlozi za promenu radnog mesta

Dobro razmislite pre nego što doneste odluku

Ostavka,otkazMeđutim, pre nego što date otkaz, uvek razmislite o obavezama koje imate prema poslodavcu. Da li postoje otkazni rokovi? Njih treba ispoštovati. Da li imate potipsan ugovor o radu na određeno vreme? Da li imate obaveze i radne zadatke koji su u toku? Njih uvek treba završiti pre konačnog odlaska iz firme, kako biste bili fer prema poslodavcu.

Osim toga, nemojte se koristiti ucenjivanjem otkazom. Možda ste vi zaista vredni firmi i ne bi želela da vas izgubi, možda mislite da ćete time postići veću platu ili neke druge beneficije. Nekada to možda i upali ali, generalno, znajte da je svako zamenljiv i da se igrate sa svojom pozicijom. Na kraju krajeva, ucenjivanjem samo pogoršavate odnose sa ljudima sa kojima radite. A ako ste definitivno odlučili da date otkaz, evo nekih saveta kako to da uradite i kako da napišete otkaz.

Kako napisati ostavku

Forma ostavke

  • Otkaz ima formu poslovnog pisma - pismo treba da bude zvanično, kratko i uljudno. Nikada ne znate kada će vam bivši poslodavac zatrebati, pogotovo ako očekujete da vam da preporuku
  • Oslovite poslodavca prezimenom jer mu time ukazujete poštovanje
  • Potpis - završite pismo sa pozdravom "Uz poštovanje" i vašim potpisom.
  • Koverta - pismo zalepite ili zapečatite u koverti, adresirajte na vašeg poslodavca i uručite mu ga ili obezbedite da mu bude uručeno

Sadržaj ostavke

  • Svrha pisma - iznesite odmah svrhu pisma - da dajete otkaz
  • Naznačite od kog datuma je na snazi, odnosno od kog dana više niste zaposleni u toj firmi
  • Zahvalite se na dosadašnjoj saradnji - iako možda niste bili prezadovoljni radom u kompaniji, iznesite neke pozitivne utiske o vašem tamošnjem iskustvu; nemate razloga da stvarate sebi neprijatelje
  • Naznačite ukoliko ste voljni da pomognete kompaniji da vam nađe zamenu. Možda im možete preporučiti nekoga ili pomoći pri obuci novog radnika koji treba da zauzme vaše mesto
  • Razlog napuštanja firme možete, ali i ne morate navesti. U svakom slučaju, nemojte unedogled objašnjavati svoje eventualno nezadovoljstvo kompanijom, niti gde ćete od sada raditi, kolika će vam tamo biti viša plata i slično. Zadržite se na kratkim, jasnim i kulturnim objašnjenima, poput, recimo: Usled nemogućnosti da napredujem na višu hijerarhijsku poziciju u ovoj firmi, odlučio sam da potražio posao negde drugde.


Očekujte da će Vas poslodavac posle toga pozvati na razgovor. Pripremite se za tu mogućnost, kao i za mogućnost da će možda biti nezadovoljan što odlazite. U svakom slučaju, razgovor zadržite na pristojnom nivou.

Ukoliko još uvek niste sigurni u svoju odluku, uz pomoć našeg kalkulatora proverite da li je zaista vreme da promenite posao.

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do saveta