Poslodavci na konkursima i oglasima redovno traže osobe mlađe od 35 godina, ali tek 74 Kikindana ukupno je ove godine na tržištu rada uspelo da nađe stalan posao, a 176 njih radili su na određeno vreme, a i to kao volonteri ili pripravnici. Daleko manje sreće imalo je čak 4.048 mladih bez posla u Severnobačkom okrugu, duplo vise nego u samom gradu. Mnogi od njih retko će reći da je za bilo kakav posao, uz sreću, potrebna i dobra veza.
Iskustva kikindiske Nacionalne službe za zapošljavanje pokazuju da se poslodavci najčesće opredeljuju za zapošljavanje upravo mladih ljudi, ali da takvih ponuda, nažalost, malo ima Mladi Kikinđani najlakše do posla mogu doći u prerađivačkoj industriji i trgovini. Obrazovanje nije presudno, posebno u trgovini.
- Za rad u trgovini nije neophodno da osoba ima završenu trgovačku školu, a u livačkim pogonima Livnice "Kikinda" i "Le Belijera" zapošljavaju se svi spremni da rade u tim uslovima. U novootvorenoj fabrici čarapa zaposlene su radnice sa različitim srednjoškolskim obrazovanjem. Posredovanje naše službe najčešće traže livnice "Kikinda" i "Le Belijer", kao i trgovinske kuće koje otvaraju supermarkete u Kikindi. Povremeno nam poslodavci traže i administrativne radnike - kaže Natalija Milošev - Stanimirov, psiholog u Službi za zapošljavanje.
Nacionalna služba za zapošljavanje je ove godine, kroz razne programe, podsticala zapošljavanje mladih. Plaćanjem doprinosa, finansirali su zapošljavanje 74 mladih. Kroz programe radnog angažovanja volontera radilo je 39 osoba, a nadoknadu za njihov rad finansirala je Nacionalna služba za zapošljavanje.
- Kroz program zapošljavanja praktikanata bilo je angažovano 125 ljudi do 35 godina. Kroz program samozapošljavanja odobravali smo subvenciju od 130.000 dinara mladima koji su sami počinjali biznis. Po ovom osnovu zaključena su 164 ugovora, od toga sa 42 osobe mlade od 30 godina. Da bi poslodavci zapošljavali mlade odobravali smo i jednokratnu subvenciju od 100.000 dinara, pa je tako od 23 angažovanih bilo i 12 mladih. Davali smo i finansijsku podršku za zapošljavanje pet invalida, a dva su bila mlađa od 30 godina - kaže Jelena Mitrović, direktorka kikindske filijale NSZ, na čijoj je evidenciji ukupno 15.719 nezaposlenih iz Severnobanatskog okruga.
Na podsticanju zapošljavnja ugroženih grupa, a to su osobe sa invaliditetom, Romi ili članova socijalno ugroženih porodica bavi se u beogradska "Grupa 484". Njihov "Akcioni plan o zapošljavanju mladih", jedna je od aktivnosti globalnog projekta pod nazivom "Ko kaže da ne možemo - jednake šanse za ugrožene grupe mladih", a realizuje se uz podršku Kancelarije UN za razvoj. Na osnovu prošlogodišnjeg moritoringa, prikupljeni su podaci iz Kikinde, a jedan od najvećih problema koje su mladi iskazali je nezaposlenost.
- Šanse za zapošljavnje mladih, a posebno iz rizičnih grupa nisu velike, ali su inicirani razgovori sa rukovodiocima pojedinih preduzeća. Oni su raspoloženi za angažovanje takve radne snage, ali u skladu sa svojim potrebama. Zasad je saradnja ostvarena sa Veterinarskom stanicom "Kikinda", JKP "6. oktobar", "Graditeljem" i "Prima produktom" - kaže dr Emina Kopas - Vukašinović, koordinatorka "Grupe 484".
Rajna Rajić
ANTR FILE:
Anketa: zašto je teško pronaći posao u Kikindi?
Jordan Bursać
- Bio sam na razgovoru za posao agenta osiguranja. Posao je definitivno, teško pronaći. Obrazovanje je manje bitno, važnije je imati dobru vezu. Samo tako se dobija zaposlenje.
Kristina Pfefer
- Slabe su šanse za posao. Moj otac ostao je bez posla i ne može da nađe novi. Veza je najvažnija, ništa drugo. Kao budući psiholog teško da ću u Kikindi naći posao.
Vukašin Željković
- Odmah posle završene srednje škole dobio sam posao i radim kao trgovac. Nije tajna, tetka mi je sredila zaposlenje. Škola upošte nije bitna, važnije je samo da nekoga imate na položaju.
Sanda Suvajdžin
- Neki su završili fakultete, pa džaba. Poslodavci traže znanje, iskustvo i manje od 30 godina, a svako ko završi fakultet ima 25-26 godina, bez iskustva.
Magdolina Komarak
- Mladi nemaju perspektivu. Jako je teško pronaći posao i to uspevaju samo oni koji maju jake veze. Najbolja, najjača i najsigurnija je politička veza i podobnost onima na vlasti.
Mirjana Dejanović
- Jako je teško naći posao u Kikindi. Male su šanse. Bitni su i veza, sreća, upornost, sve po malo. Kao ekonomski tehničar radim u struci, imala sam sreće.
Najtraženija zanimanja:
- defektolozi
- veterinari
- profesori engleskog
- profesori matematike
- inžinjeri građevinarstva
- diplomirani farmaceuti
- kvalifikovani građevinci
- farmaceutski tehničar
Suficitarna zanimanja:
- poljoprivredni tehničar
- vaspitači
- automehaničari
- mesari
- daktilografi
- proizvođači hrane
- prehrambeni tehničari
- građevinski tehničari