(281) komentari
Poštovani, zaposlena sam u firmi već 5,5 godina, ali sam i nosioc poljoprivrednog gazdinstva od 2017. Da li imate informaciju da li mogu dobiti naknade za oba slučaja? Hvala.

Poštovana Darija
S obzirom da ste prijavljeni na socijalno osiguranje po osnovu radnog odnosa i da poslodavac za Vas plaća doprinose za socijalno osiguranje, te da shodno tome u isto to vreme ne plaćate doprinose po osnovu bavljenja poljoprivredom, primaćete samo naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, ali ne i naknadu po osnovu toga što imate registrovano poljoprivredno gazdinstvo. Zakonom koji reguliše isplatu naknade po osnovu rođenja i nege detata jeste propisano da pravo na naknadu ima i nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koje ima status lica koje samostalno obavlja delatnost prema zakonu kojim se uređuje porez na dohodak građana. Međutim, Vi kao lice u radnom odnosu ne možete imati status lica koje samostalno obavlja poljoprivrednu delatnost u navedenom smislu jer je Zakonomo penzijskom i invalidskom osiguranjo određeno da je osiguranik samostalnij delatnosti lice koja, u skladu sa zakonom, obavlja poljoprivrednu delatnost u svojstvu preduzetnika, samo ako nije obavezno osigurano po osnovu zaposlenja. Pošto Vi jeste osigurani po osnovu zaposlenja, nemate svojstvo nosioca porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koje ima status lica koje samostalno obavlja delatnost.
Pozdrav

Poštovani, meni su za septembar i oktobar 2020 god obradjeni papiri za isplatu bolovanja 4og decembra, sve je bilo uredu sa dokumentacijom ali isplata jos uvek kasni od strane rfzo-a, zbog nekih promena u poreskoj osnovici u januaru 2021, sta raditi u ovom slucaju? Hvala unapred

Poštovana Sanja
Zakonom o zdravstvenom osiguranju propisano je da poslodavac isplaćuje i naknadu zarade zaposlenima koja se obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, u skladu sa ovim zakonom. Poslodavac vrši obračun ove naknade zarade i dostavlja ga filijali RFZO, uz zahtev za isplatu naknade zarade. Filijala RFZO utvrđuje pravo na naknadu zarade i visinu naknade i najkasnije u roku od 30 dana od dana prijema obračuna prenosi odgovarajući iznos sredstava na poseban račun poslodavca. Prema navedenim zakonskim odredbama, ako imate dokaz da je dana 04.decembra u filijali RFZO primljen zahtev Vašeg poslodavca sa kompletnom dokumentacijom, to znači da je filijala RFZO u docnji sa svojom zakonskom obavezom. Vi možete tim povodom podneti tužbeni zahtev sudu sa zahtevom za isplatu dugovanog iznosa. Racionalno bi bilo da se pre toga raspitate kod filijale RFZO i vidite u kom roku možete očekivati uplatu, jer moguće je da čekanje neće biti predugo.
Pozdrav
Dobro veče,imam sledeću situaciju.Radim u firmi vec 4 godine, od januara prošle godine do juna sam bila na bolovanju zbog epilepsije, onda od juna do decembra radila legularno. Sad treba da otvorim trudnicko,plata u toku tog bolovanja mi je bila između 20 i 24000 s tim sto ne prvi mesec firma placala ceo iznos,a onda samo 2,3000 ostalo država tj socijalno.Dali ce semena računati ceo iznos ili samo taj deo koji firma uplaćuje?I da li taj iznos za bolovanje racunaju ili minimalac za te mesece bolovanja?Hvala.

Poštovana Ljiljana
Osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za zaposlene čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. Zaradu u ovom smislu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, utvrđena u skladu sa propisima o radu. Shodno navedenom, sve ono što zakon nije izuzeo iz pojma zarade samim tim se mora uzeti u obzir i prilikom obračuna osnovice za naknadu zarade tokom bolovanja, a to podrazumeva i sva primanja zaposlenog po osnovu privremene sprečenosti za rad (naknada zarade tokom bolovanja nije po Zakonu o radu izuzeta iz pojma zarade), koju ste Vi imali u jednom periodu u prethodnih 12 meseci. U skladu sa navedenim, mišljenja sam da Vam u osnovicu ulazi sve ono što ste primali u tih 12 meseci kao zaradu. Takođe, visina naknada zarade koja Vam se isplaćuje ne može biti niža od minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu za mesec za koji se vrši obračun naknade zarade, što će tokom 2021. godine biti 183,93 dinara po radnom času-neto. To znači, primera radi da ako imate puno radno vreme (40 časova nedeljno) naknada zarade u februaru Vam ne može biti niža od 29.428,80 dinara, a u martu 33.843,12 dinara ( i tako dalje, zavisno od broja radnih časova u mesecu)
Pozdrav
Poštovani,
Interesuje me da li u naknadu za trudničko i porodiljsko bolovanje ulaze i bonusi koji su ostvareni, ili samo osnovica plate?

Poštovana Milice
Naknada zarade tokom trudničkog bolovanja uređena je zakonom na taj način da osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. Zaradu u ovom smislu čini zarada za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, utvrđena u skladu sa propisima o radu, i to: osnovna zarada zaposlenog, deo zarade za radni učinak i uvećana zarada. Dalje, propisima o radu određeno je da se zarada sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Što se tiče naknade zarade tokom porodiljskog odsustva, osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade, za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, ili porodiljskog odsustva. Tu se opet vraćamo na prethodno izloženu definiciju zarade iz propisa o radu koja uključuje i nagrade, bonuse i slično. Prema svemu navedenom, mišljenja sam da u osnovicu za obračun naknade zarade tokom trudničkog bolovanja i porodiljskog odsustva ulaze i ostvareni bonusi. Jedino treba naglasiti da se ne smatra sastavnim delom zarade učešće zaposlenog u dobiti poslodavca ostvarenoj poslovnoj dobiti (isplata dividendi i slično)
Pozdrav
Postovani,
Dva meseca nakon sto mi je istekla naknada po osnovu posebne nege deteta koja je bila odredjena u trajanju od sest meseci (a koja se nadovezala se na porodiljsko odsustvo) otvoreno mi je trudnicko bolovanje. S obirom da mi je u gore navedene naknade usao prosek zarade ostvaren kod prethodnog poslodavca a koji se znacajno razlikuje od moje aktuelne plate, zanima me da li u obracun trudnickog bolovanja ulaze i te naknade (porodiljsko i za posebnu negu deteta) ili se obracunava iskljucivo po osnovu iznosa zarade? Hvala Vam unapred.

Poštovana Tatjana
Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja (posle 30 dana sprečenosti za rad), za osiguranike zaposlene, čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. Ako u tih 12 meseci ulaze i primanja ostvarena kod prethodnog poslodavca, i ona se računaju. Prema tome, u obračun trudničkog bolovanja ulaze i naknade tokom porodiljsko odsustva i odsustva za posebnu negu deteta isplaćene vezano za trudnoću sa prethodnim detetom, bez obzira na to što su ostvarene iz radnog odnosa kod prethodnog poslodavca.
Pozdrav
Postovani,
Bila sam prijavljena u jednoj firmi 12 meseci,zatim sam tri meseca bila na birou i nakon toga sam u drugoj firmi zapocela radni odnos (radim vec dva meseca) u medjuvremenu sam zatrudnela,pa me zanima da li imam pravo na trudnicko bolovanje i da li bih primala 100% nadoknadu od drzave?
Dakle potrebno mi je da mi se razjasni da li je potrebno da budem 18 meseci u kontinuitetu prijavljena ili se i ovo moje racuna sa 3 meseca na birou?
Srdacan pozdrav.

Poštovana
Imate pravo na trudničko bolovanje, ako Vaš izabrani ginekolog oceni da postoji rizik ili bolest u vezi sa trudnoćom. Svaka zaposlena trudnica sa takvom ocenom ginekologa (lekar vodi blovanje prvih 60 dana, a nakon toga lekarska komisija) ima pravo na naknadu zarade u visini od 100% od zakonske osnovice, bez obzira na to koliko dugo je u radnom odnosu. Osnovicu čini zarada ostvarena u poslednjih 12 meseci pre otvaranja bolovanja, a ako nemate zaradu u svakom mesecu (što kod Vas jeste slučaj jer se 3 meseca naknade sa biroa ne računaju) za mesece u kojima nemate zaradu računa se minimalac. Konkretno kod Vas biće 9 zarada i 3 minimalca. Što se tiče porodiljskog odsustva, koje se otvara između 28 i 45 dana pre termina porođaja, takođe se plaća 100% bolovanje od zakonske osnovice, s tim što se osnovica računa na drugačiji način u odnosu na osnovicu za bolovanje. Prvo, period koji ulazi u obračun je duži jer se uzima zarada iz 18, a ne 12 meseci koji prethode prvom prekidu rada zbog trudnoće. Dugo, za mesece u kojima nema zarade ne računa se minimalac, kao kod nedsotajućih zaradu u slučaju bolovanja. Osnovica se dobija tako što se saberu sve zaradce iz 18 meseci i podele sa 18. Dakle bez obzira na to što nemate 18 prihoda, ukupan zbir se uvek deli sa 18 i dobijate mesečnu osnovicu od koje se takođe plaća 100%. To praktično znači da ne morate ni za porodiljsko da imate svih 18 meseci zaradu, ali što više zarada imate u tih 18 mesei veća će biti naknada. Takođe je važno naglasiti da se računaju zarade ostvarene i kod sadašnjeg i kod prethodnih poslodavaca, dok god su ostvarene u poslednjih 12/18 meseci.
Pozdrav
Postovani,presla sam u drugu firmu i posle mesec dana zatrudnela,posto nisu hteli da mi produže ugovor prijavila sam se u drugu firmu da bih imala kasnije primanja.Ukupno imam 3,5 godine radnog staža bez prekidanja. Da li imam pravo na trudnicko bolovanje i da li bih primala 100% nadoknadu od drzave posle drugog meseca?
Srdačan pozdrav

Poštovana Anđelija
Najpre da ukažem na to da poslodavac nije mogao da odbije da produži ugovor kada ste ostali u drugom stanju. Njegova je zakonska obaveza da, kada ga upoznate sa činjenicom trudnoće sa Vama potpiše novi ugovor o radu, koji će biti na snazi najmanje do isteka porodiljskog odsustva. Što se tiče prava na trudničko bolovanje, ima ga svaka zaposlena žena čiji izabrani ginekolog smatra da se radi o rizičnoj trudnoći, bez obzira na to koliko dugo je u radnom odnosu i koliko je poslodavaca izmenjeno u periodu koji ulazi u obračun naknade zarade. Naknada je uvek u visini 100% od zakonske osnovice, bilo da je isplaćuje poslodavac, bilo da se radi o naknadi posle 30 dana koja ide na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Pozdrav
Postovani,
Prijavljena sam u jednoj firmi za stalno, dok u drugoj sam prijavljena pod ugovorom o dodatnom radu. Da li mozete da mi kazete da li imam pravo na trudnicko i porodiljsko na osnovu ova ugovora?

Poštovana
Nemate pravo na naknadu zarade po osnovu ugovora o dopunskom radu. Na taj prihod se ne plaća naknada tokom trudničkog bolovanja i porodiljskog odsustva.
Pozdrav

Zdravo, molim vas za pojasnjenje.Trenutno radim ugovorom na odredjeno nepuno vreme 4h dnevno, tj 20 nedeljno. U proteklih 12 meseci,od radnog staza imam 3 pune zarade, 3 smanjene zbog covid situacije(samo isplata koju je davala drzava kao pomoc privatnicima), nakon toga 2 meseca bez posla i prijave, i od septembra ugovor koji sam pomenula na 4h dnevno. Trudna sam i zanima me, ukoliko bih otvorila bolovanje jer je lekar tako propisao, koliko bih primala novca? Da li se uzima prosek iako sam radila 12 meseci u prekidu?

Poštovana Marijana
S obzirom da ste trenutno u radnom odnosu na nepuno radno vreme i naknada zarade tokom bolovanja zbog održavanja trudnoće bi bila za 20 sati nedeljno, a ne za 40 koliko iznosu puno radno vreme. Dakle izračunaće se naknada po radnom satu i dobijaćete za 4 sata dnevno. Što se tiče zakonske osnovice za naknadu zarade, uzima se prosečna zarada ostvarena u 12 meseci koji prethode mesecu započinjanja bolovanja zbog održavanja trudnoće. S obzirom da Vi niste ostvarili zaradu u svih 12 kalendarskih meseci koji prethode mesecu u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, osnov za naknadu zarade čini prosečan iznos zarade za vreme za koje je ste ostvarili zaradu, a za mesece za koje niste ostvarili zaradu osnov čini minimalna zarada za te mesece.
Pozdrav
Postovani, trenutno sam na trudnickom bolovanju, do sada sam primala trudnicko, medjutim sam obavestena da je firma pred bankrota i da nece biti plate za trenutne saposlene, pa nece biti ni doprinusi uplaceni, e sad me zanima posto nas RFZ-o isplacuje, da li nama koje se trenutno nalazimo na tr.bolovanje moze da se prekine idplata zbog ne isplacenih doprinusa? HVALA

Poštovana Sabrina
Ukoliko Vaša firma ne plaća plate i doprinose za ostale zaposlene, nažalost ni Vi nećete dobiti naknadu zarade od RFZO. Uslov za ostvarivanje svih prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja jeste da su uplaćeni dospeli doprinosi za zdravstveno osiguranje od strane obveznika plaćanja, u Vašem slučaju poslodavca. Pošto to nije slučaj, ne može se ostvariti ni pravo na nakandu zarade. Imate pravo na lečenje iako Vam knjižica nije overana, ali ne i pravo na naknadu plate.
Pozdrav
Postovani,
Supruga ima staz dve godine preko omladinske zadruge, pre 15 dana su je prebacili na pp ugovor preko agencije. Kompletan staz je iz iste firme.
Da li joj se za trudnicko i porodiljsko obracunava staz koji ima preko omladinske zadruge?
Pozdrav,

Poštovani
S obzirom da prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju osnov za naknadu zarade koja se isplaćuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, za osiguranike zaposlene čini prosečna zarada koju je osiguranik ostvario u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad, naknada ostvarena po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima ne ulazi u osnovicu. Ako osiguranik nije ostvario zaradu ni u jednom od 12 meseci koji prethode mesecu pre nastupanja privremene sprečenosti za rad, osnov za naknadu zarade čini minimalna zarada utvrđena u skladu sa propisima kojima se uređuje rad, za mesec za koji se isplaćuje naknada zarade. Što se tiče naknade tokom porodiljskog odsustva Vaša supruga će imati pravo na tzv ostale naknade. Ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta i posebne nege deteta može ostvariti i majka koja je u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta ostvarivala prihode po osnovu ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova. Osnovica za ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta utvrđuje se srazmerno zbiru mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi za poslednjih 18 meseci koji prethode prvom mesecu otpočinjanja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, ili porodiljskog odsustva, ukoliko nije korišćeno trudničko bolovanje. Dakle tu se računaju prihodi po osnovu pp poslova.
Pozdrav
Zdravo,otvorila sam trudnicko bolovanje 03.08. da li ce mi plata biti100% ili 65%? Hvala unapred

Poštovana Milice
Zakonom o zdravstvenom osigurnju propisano je da u slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad visina naknade zarade, koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade. Počev od 31. dana privremene sprečenosti za rad, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100% od osnova za naknadu zarade iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno iz budžeta RS. Prema tome, primaćete 100% plate.
Pozdrav