Nedeljni presek oglasa: Puno dobrih poslova na našem sajtu čeka na vas!
Od januara posao za 500 gerontodomaćica
(Preuzeto sa sajta Politika - 28. 12. 2010.)
Okružena knjigama, slikama i fotografijama – nemim svedocima uzbudljivog novinarskog života Ivanka Bešević Boreli (86) provodi svoje penzionerske dane uz pomoć Verice Dangubić (41), gerontodomaćice koja svaki dan obilazi našu sugrađanku koja korača avenijom trećeg doba. Nezgodni prelom kuka označio je prekretnicu u aktivnom društvenom životu novinarke „Politike" u penziji i primorao Ivanku da se pre četiri godine obrati beogradskom Centru za socijalni rad, čiji je program „Pomoć u kući" razvijen da bi se našim najstarijim sugrađanima pružila pomoć u obavljanju svakodnevnih i životno važnih poslova. Tako je gerontodomaćica Verica Dangubić pre četiri godine postala životna desna ruka Ivanke Bešević Boreli. Svakog radnog dana dolazi kod Ivanke i pomaže joj u obavljanju svakodnevnih kućnih poslova – spremi joj obrok, opere sudove, obriše prašinu, opegla veš, ode do pošte da joj uplati račune, a kada je lepo vreme prošeta sa Ivankom do Kalemegdana ili odu zajedno do pijace.
„Od svega mi najviše znači njeno društvo, s obzirom na to da je moj suprug preminuo pre 15 godina, a kćerka živi u Americi i u Beograd dolazi za praznike. Verica mi uvek dolazi nasmejana i dobre volje i sve svoje probleme ostavi pred vratima mog doma i kroz njih uđe vedra, što je danas veliko umeće", iskrena je Ivanka Bešević Boreli.
Ona je samo jedna od 2100 osoba koje žive u Beogradu i koriste usluge programa „Pomoć u kući" koju pruža Gerontološki centar Beograd, a oko 800 njih čeka na pomoć. Direktorka Gerontološkog centra Beograd Brankica Janković, pod čijom se nadležnošću nalazi služba „Pomoć u kući" podseća da je pravo na pomoć u kući imaju stari i bolesni, kojima srodnici ne mogu da pruže adekvatnu zaštitu u stanu.
„Plata gerontodomaćice koja u ovom trenutku iznosi 22.291 dinar jeste mala, ali su uslovi rada korektni – dnevni posao gerontodomaćice podrazumeva obilazak tri korisnika s kojima ona provodi po dva sata i pomaže im u održavanju lične higijene (umivanja, češljanja) i u obavljanju svakodnevnih kućnih poslova, kao što je priprema lakih obroka, pranje sudova, usisavanje... niko od njih ne traži da ribaju podove ili peru zavese. Oni sa njima odlaze u šetnju ili u kupovinu, odvedu ih do lekara ili do apoteke, plate im račune u pošti ili podignu penziju, a ima i onih koji se veoma vežu za svoje korisnike pa se sa njima druže i van radnog vremena – odlaze zajedno u pozorište, u bioskop ili na izložbu... a mi se trudimo da takvo ponašanje nagradimo.
Gerontodomaćice ne rade praznicima i vikendom i imaju pravo na mesec dana godišnjeg odmora. Za ovaj posao neophodna je završena srednja škola, a one prolaze kroz program obuke gde uče samu organizaciju rada, ali uče i o odlikama starosti, o zdravstvenom statusu starih, o opadanju funkcionalnih sposobnosti, kako da reaguju u slučajevima neke vanredne situacije, kako da postupaju sa osobama koje pate od demencije", ističe Brankica Janković.
Zahvaljujući rebalansu republičkog budžeta zbog koga je Ministarstvo rada i socijalne politike dobilo oko 850 miliona dinara za socijalni paket mera za najsiromašnije sugrađane, naredne godine biće zaposleno između 500 i 600 novih gerontodomaćica širom Srbije. Kako za „Politiku" objašnjava specijalni savetnik Ministra rada i socijalne politike Ljubomir Pejaković, zapošljavanje gerontodomaćica je u nadležnosti opštine, a ona taj posao može poveriti centrima za socijalni rad, može angažovati nevladinu organizaciju ili Crveni krst.
„Novčana sredstva su već preneta opštinama, tako da one već u toku januara mogu da raspišu konkurs. Centar za socijalni rad obavlja procenu ko treba da dobije ovu pomoć u kući. Mi smo centrima sugerisali da to budu seoska staračka domaćinstva, porodice s teško invalidnom decom i samci bez srodnika", zaključuje Ljubomir Pejaković.
Osetljiv rad sa starima
Verica Dangubić kaže da je postala gerontodomaćica sticajem životnih okolnosti – kada je pre sedam godina ostala bez posla kao ekonomski tehničar, Gerontološki centar je objavio konkurs za prijem gerontodomaćica i Verica je prošla kroz obuku i dobila posao. Kaže da obavlja svakodnevne kućne poslove kao što su usisavanje, održavanje higijene stana, nabavka namirnica i lekova, kuvanje i peglanje, ali da je najveći izazov njenog posla – staračka demencija. „Neko slabije čuje, a neko slabije vidi ili je potpuno slep, pa morate da vodite računa da uvek sve ostavljate na svom mestu, kako stari ljudi ne bi imali problema da pronađu stvari po stanu", ističe ova gerontodomaćica.
Katarina Đorđević
Vest je super,a ja bih volela da radim kao gerantodomaćica jer sam provela puno vremena radeći kao negovazeljica i volim posao da starima