Startovala nova cena rada


(Preuzeto sa sajta Press - 01. 04. 2012.)

Minimalnu zaradu u Srbiji utvrdio je 12. marta Socijalno-ekonomski savet, a procenjuje se da će povećanje osetiti najmanje 142.000 radnika koji su do sada primali oko 17.740 dinara mesečno.
Minimalna i prosečna zarada nikad nisu bile bliže, minimalna je dostigla polovinu prosečne.

Ugovorena minimalna cena važi za radna mesta u granama u kojima su potpisani granski kolektivni ugovori - poljoprivredi, prehrambenoj industriji, građevinskoj industriji, industriji hemije i nemetala i metalskoj industriji.
U Uniji poslodavaca Srbije (UPS) tvrde da će povećanje minimalne cene rada usloviti novi talas otpuštanja u privredi Srbije koja nema sredstva da isplaćuje uvećana primanja zaposlenih i zbog toga tu odluku treba ponovo razmotriti.
Prema računici UPS-a, oko 50.000 do 60.000 zaposlenih, u preduzećima koja su prihvatila granski kolektivni ugovor, moglo bi da ostane bez radnog mesta zbog ovog povećanja.

Pojedini poslodavci se žale to što povećanje cene rada stiže u trenutku kada potpisuju kolektivni ugovor, kojim se obavezuju na isplatu regresa i toplog obroka radnicima.
Sa stavom UPS saglasan je i ekonomski analitičar Miroslav Zdravković, koji smatra da će povećanje "minimalca" opteretiti grane kao što su građevinarstvo, trgovina i prerađivačka industrija.

Zdravković je podsetio da je Srbija završila 2011. godinu sa prosečnom zaradom od 373 evra.
Sindikati u Srbiji koji su prvobitno predlagali 112 dinara po radnom satu, a nemaju ništa protiv što su dobili više nego što su tražili - 115 dinara po radnom satu.

Povećnje cene rada ne pogađa samo privatnike, već i državu. Iz njene kase plate prima oko 430 hiljada radnika kod kojih, zbog načina obračuna, nova cena rada utice ne samo na minimalnu, već i na ostale zarade.
U Ministarstvu finansija, međutim, tvrde da to povećanje ne remeti budžetski plan.

Izvor: RTS

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti

Komentari na vest (3)


  • Marija

    pre 14 godine i 2 meseca

    poslodavci su u pravu sto ne postuju propise o neprijavljivanju radnika i odredbe o novoutvrdjenoj ceni rada,kada znaju da im niko i nista(u prevodu:drzava)nece i ne moze nauditi!? pa,zasto bi,onda oni,tj poslodavci "glumili' ludilo i postovali radnike,kada je nas-jadnika,toliko, a njih premalo, da bi se,mi-jadnici, iole usudili da trazimo svoja prava-kad nas(ne znam kako?!)drze u strahu ili mozda bolje receno-strahopostovanju(iznudjenom,naravno)! da sam ja,kojim slucajem onaj koji zaposljava,a znajuci pri tom da mi se niko nece suprotstaviti u bilo kom smislu sto ne postujem zakonske odredbe,bilo bi krajnje suludo da izvrsavam svoje obaveze prema radnicima i drzavi,kada istovremeno znam da mogu i bez njih!? ljudi moji,ovo ce da traje sve dok mi cutke budemo to trpeli... nastavice se...
  • Aleksandar

    pre 14 godine i 2 meseca

    Upravo tako...
  • Jelena

    pre 14 godine i 2 meseca

    Ko ce jos da se pridrzava nove cene rada? Ko se i do sada pridrzavao toga i postovao? Sve je to jedna velika farsa koja se uvek obije o glavu radnika.I do sada je bio veliki broj neprijavljenoih radnika,a sada moze samo da se uveca.Kao da nekome to odgovara,pa se vec godinama nista ne preduzima po tom pitanju.Radnik je u takvom polozaju da poslodavac moze sta hoce da radi sa njim:nema bolovanja,god.odmora,praznika,radnog vremena,neredovna isplata,a postovanje minimalca...ni pomena.A otkaz uvek visi nad tako izrabljivanim radnikom.Citiram jednog poslodavca:"Donosicete pare od kuce,samo da radite ovde."Toliko o novoj ceni rada.Jupi!