Manji broj budućih „informatičara“
Iako su stučnjaci u informacionim tehnologijama jedni od najtraženijih na tržištu rada, Nacionalni prosvetni savet je odlučio da drastično smanji fond obaveznih časova informatike kroz reformu gimnazija u Srbiji.
Ovo konkretno znači da će učenici prirodno-matematičkog smera gimnazija informatiku kao obavezan predmet imati samo prve dve godine, dok je taj period prepolovljen za njihove vršnjake na društveno-jezičkom smeru.
Informatika se seli u izborne predmete
Prema konačnom nastavnom planu za gimnazije, učenici će u trećem razredu imati priliku da se opredele za jedan od dva paketa koji sadrže po dva predmeta vezana za njihov smer. U četvrtom razredu se takođe bira između dva paketa i oni sadrže po četiri predmeta. Na ovaj način, učenik je primoran da bira iz predodređenog seta predmeta, bez mogućnosti mešanje izbornih predmeta. Tako, na primer, ne postoji mogućnost da se istovremeno uče istraživanje u prirodnim naukama i internet tehnologije ili veština komunikacije i socijalna psihologija.
Primenom ovog sistema, učenici prirodno-matematičkog smera mogu, ukoliko budu birali pakete izbornih predmeta koji su okrenuti biologiji, hemiji i istraživanju, završiti gimnaziju sa samo dve godine informatičke obuke.
Što se tiče učenika društveno-jezičkog smera, samo pažljivim izborom, u jednom slučaju, mogu imati informatičku obuku dve godine, odnosno u prvom i četvrtom razredu.
Informatička pismenost
Kako će se ovo odraziti na sveopštu pismenost našeg stanovništva u budućnosti, ostaje nam da vidimo. U svakom slučaju, u vreme kada se većina svakodnevnih aktivnosti teško može zamisliti bez upotrebe računara, spuštajući informatiku na ovaj nivo u srednjoškolskom obrazovanju deluje kao izuzetno loš potez.
Više informacija na:
http://www.fbg.org.rs/wp-content/uploads/2011/01/Konacni-nastavni-plan-za-gimnaziju.pdf
http://www.fbg.org.rs/pdis-upis-i-fbg-otvoreno-pismo-ministru-prosvete/