Muškarci na tržištu rada: Koliko ih ima svoj biznis, a koliko njih traži posao
Za i protiv fotke u CV-ju
Već godinama unazad se vodi polemika da li treba stavljati fotografiju u CV ili ne. Činjenica je da u mnogim zapadnim zemljama slanje fotografije kao i godina rođenja nije praksa.
Pa opet, zagovornici dodavanja fotogarafije će istaći da živimo u doba kada smo mnogo više okrenuti vizuelnim sadržajima, pa je sasvim prirodno da fotografija bude i deo našeg poslovnog identiteta. Oni koji se protive dodavanju fotografije u CV navode da poslodavci na osnovu slike mogu da izvrše diskriminaciju kandidata po osnovu fizičkog izgleda ili godina.
Šta je u stvari glavna uloga fotografije
Da bismo mogli da formiramo neki stav, treba da se vratitimo na početak i zapitamo,šta bi trebalo da bude osnovna funkcija dodavanja fotografija u CV.
Teško je zamisliti neki od naših profila na društvenim mrežama bez slike. Na profesionalnim mrežama poput Linkedina nalog bez slike deluje nepotpuno i neažurirano. Fotografija služi da upotpuni naš lični brend i da u sklopu sa našim iskustvom, obrazovanjem, veštinama omogući poslodavcu da formira prvi utisak i sliku o nama.
Zaposleni u odeljenjima ljudskih resursa će reći da je osnovna funkcija fotografije raspoznavanje kandidata u daljem procesu selekcije. Pod pretpostavkom da u roku od nekoliko dana rekruteri intervjuišu i po više desetina kandidata, posao im znatno olakšava kada svoje komentare, zabeležene na CV-ju, mogu da povežu sa likom osobe koju su intervjuisali. Uostalom, većina ljudi lakše pamti osobe po liku, nego po imenu. Zato u većini slučajeve smatraju da je fotografija plus vašoj radnoj biografiji.
Da li je fotografija osnov za diskriminaciju
Protivnici dodavanja fotografije navode da ona može da bude osnov za diskriminaciju. Po njihovom mišljenju, izostavljanjem fotografije kandidat ima više šanse sa bude pozvan u dalji proces selekcije i regrutacije i pokaže svoje kvalitete. Međutim, postavlja se ozbiljno pitanje da li izostavljanje fotografije može da utiče ili da spreči diskriminaciju. Pod pretpostavkom da je poslodavac odlučio da zaposli osobu određenih godina ili fizičkog izgleda, on ni u jednom trenutku ne mora da to javno iskomunicira. Iako iz CV bez slike ne može da zaključi kako nego izgleda, već na prvom intervjuu može da proceni da li je kandidat u skladu sa njegovim očekivanjima.
Fotografija vrlo verovatno neće biti razlog zbog koga ćete dobiti posao ( osim ako se ne bavite npr. manekenstvom), ali sigurno može da utiče na prvi utisak koju kompletu ostavljate i bude čak eliminacioni faktor koji vas može koštati poziva u dalji proces selekcije.
Na kraju krajeva, odluka da li ćete u svoju biografiju dodati fotografiju je na vama. Ako se za to odlučite, fotografiju treba odabrati sa pažnjom. Iako ovo zvuči banalno, iz našeg iskustva znamo da uz CV kandidata često stižu i ovakve slike:
- Selfi sa napućenim usnama
- Isečena slika sa svadbe na kojoj kandidat na reveru nosi ruzmarin i očigledno grli nekoga
- Slike u kupaćem kostimu
- Fotografije na kojim se vidi dubok dekolte
- Slike u majicama na bretele
- Fotografije iz teretane, treger majica i biceps u prvom planu
- Slike iz noćnog provoda sa jakom šminkom
Dakle, ako se odlučite da prikačite sliku, neka to bude namenska fotografija koju možete da uslikate čak i svojim mobilnim telefonom. Bitno je da imate neutralnu u pozadinu i da ličite na sebe. Uredna kosa i diskretna šminka, odeća koja nije napadnih boja, blag osmeh, gledanje pravo u objektiv su neki od generalnih saveta koje možete naći na ovu temu. Sve u svemu, pokušajte da budete spontani i prirodni i da pre svega imate na umu kakvu poruku svojom fotografijom želite da pošaljete. A onda su stvari i daleko jednostavnije.
Meni se dogodilo da me agencija zove da posaljem sliku uz svoj cv, jer poslodavac to trazi.Nisam mogao da verujem, kao da sam konkurisao za manekena,naravno nisam im poslao