Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića.
Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Ja sam jedna od onih koje dolaze iz raznih krajeva Jugoslavije (Makedonija) i koja igrom sudbine udala se u Beogradu i evo već godinu dana neuspešno traži posao. Par puta rekli su mi da je sve dobro ali da ipak ja sam strani državljanin koji ne poznaje jezik, ne poznaje zemlju Srbiju, nema srpsko državljanstvo. Ne znam kakva je procedura za zapošljavanje stranih državljanina i je li ovo diskriminacija?…
Ja sam jedna od onih koje dolaze iz raznih krajeva Jugoslavije (Makedonija) i koja igrom sudbine udala se u Beogradu i evo već godinu dana neuspešno traži posao. Par puta rekli su mi da je sve dobro ali da ipak ja sam strani državljanin koji ne poznaje jezik, ne poznaje zemlju Srbiju, nema srpsko državljanstvo. Ne znam kakva je procedura za zapošljavanje stranih državljanina i je li ovo diskriminacija?
Zasnivanje radnog odnosa sa stranim državljanima predviđeno je Zakonom o uslovima za zasnivanje radnih odnosa sa stranim državljanima, te isti možete proučiti i informisati se o načinu zasnivanja radnog odnosa. Ne smatramo da se u ovom slučaje radi o diskriminaciji, već je stvar isključivo finansijske prirode jer su porezi i doprionosi koji se plaćaju po osnovu radnog odnosa sa stranim državljanima…
Zasnivanje radnog odnosa sa stranim državljanima predviđeno je Zakonom o uslovima za zasnivanje radnih odnosa sa stranim državljanima, te isti možete proučiti i informisati se o načinu zasnivanja radnog odnosa. Ne smatramo da se u ovom slučaje radi o diskriminaciji, već je stvar isključivo finansijske prirode jer su porezi i doprionosi koji se plaćaju po osnovu radnog odnosa sa stranim državljanima veći od onih koji su propisani za domaće državljanine.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 14.11.2008
Sticanje prava na korišćenje godišnjeg odmora
Posle koliko meseci stičem pravo na korišćenje godišnjeg odmora?
Shodno čl.68 st.2 Zakona o radu zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada.
Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 14.11.2008
Pripravnik u ministarstvu
Konkurisala sam za radno mesto pripravnika u jednom ministrastvu a već imam 5 god radnog islustva u svojoj struci.Da li zbog toga mogu biti odbijena kada se za rad na tim poslovima zahteva da budete pripravnik jer se radi o specifičnoj vrsti posla?
S obzirom na navedeno radno iskustvo i radni odnos u struci, možete biti odbijeni prilikom konkurisanja na radno mesto pripravnika.
Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 14.11.2008
Pravo preduzetnika na novčanu naknadu za nezaposlene
Koja su prava preduzetnika (na eventualnu naknadu za vreme nezaposlenosti - do ostvarivanja prava na penziju) koji je zatvorio privatnu STR a ima 37 godina staža i 56 godina života? Doprinosi su uredno plaćani za vreme obavljanja samostalne delatnosti.
Shodno čl.115 Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, imaćete pravo na novčanu naknadu za nezaposlene u trajanju od 24 meseca.
Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 14.11.2008
Pravo na polaganje pravosudnog ispita
Koliko traje pripravnički staž potreban za polaganje pravosudnog ispita ako se obavlja u zavodu za socijalno?
Pravo na polaganje pravosudnog ispita steći ćete nakon tri godine rada na navedenom radnom mestu.
Radim u prosvjeti 9 god.na neodređeno vrijeme. Porodila sam se i na porodiljski sam otišla 14.12.2007.Koliko mogu koristiti taj odmor plaćen ili ne .Bebu dojim pa sam čula da mogu poslije godinu dana da idem još 7 mjeseci ali plata 70%.Da li je to moguće i šta treba da radim?
Po isteku porodiljskog i odsustva radi nege deteta u ukupnom trajanju od 365 dana može postojat osnov da i dalje odsustvujete sa rada radi posebne nege deteta ili da radite sa polovinim radnog vremena najduže do navršenih pet godina deteta. Međutim, ovo pravo će zavisiti od zdravstvenog stanja deteta i nalaza nadležne lekarske komisije, a u skladu sa čl.96 Zakona o radu.
Da li je zakonska obaveza otvaranja porodiljskog bolovanja 45 do 28 dana pre termina porođaja? Naime, radila sam do dve nedelje pre termina porođaja i kada sam otišla da otvorim porodiljsko bolovanje, dobila sam informaciju da će mi biti otvoreno, ali 28 dana pre termina. Što znači da mi se ne uzimaju u obzir poslednje dve nedelje koje sam radila.
Shodno čl.94 st.2 Zakona o radu zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.
Pravo na novčanu naknadu za porodilje po osnovu dopunskog rada
U državnoj firmi radim već 4 godine. Od pre dva meseca angažovana sam u drugoj firmi po osnovu ugovora o dopunskom radu. Sada sam u drugom stanju, i daje radim u obe firme. Da li ću imati pravo na novčanu naknadu za vreme porodiljskog odsustva kod obe firme posto ću do kraja trudnoće i u ovoj firmi biti zaposlena više od 6 meseci?
Imaćete pravo na novčanu naknadu po ovom osnovu, srazmerno vremenu provedenom na radu u smislu ugovora o dopunskom radu.
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.
Primetili smo da koristite Internet Explorer 8. Nažalost, naš sajt nije potpuno optimizovan za ovu verziju Internet Explorera stoga su moguće greške u funkcionisanju ili prikazu stranica našeg sajta.
Za najbolji korisnički doživljaj preporučujemo da koristite noviju verziju IE 9 ili 10, odnosno Google Chrome ili Mozilla Firefox pregledače.