Ako vas put ikada nanese u auto-servis Meda u Zemunu i tamo potražite vlasnika Nucu Nuhanovića da vam promeni gume, imajte na umu da pred vama ne stoji samo jedan od boljih vulkanizera u gradu. Teško da će vam pasti na pamet da je nekada, umesto francuskog ključa, čak 20 godina koristio makaze i češalj i pravio frizure na oduševljenje brojne ženske publike.
Još teže da ćete pomisliti da bi jedan vulkanizer, mogao biti i zapaženi tviteraš i bloger koji je uspeo da svoje usluge učini vidljivim čitavoj internet zajednici, pa sada redovno kod njega servisiraju kola.
Kako se takav životni put gradi i prelazi, ide li se prvo dugo pravolinijski pa se onda naglo skrene, hoda li se polako ili trči sprint?
Nuca Nuhanović kaže za sajt Poslovi.infostud.com da je još u šestom razredu osnovne odlazio subotom i u toku raspusta da pomaže ocu u njegovom auto-servisu. I tako sve do srednje škole, kada je odlučio da započne karijeru kao frizer.
– Posle završene srednje ekonomske škole i nezavršene Više ekonomske škole, jer su mi ostala četiri ispita, otvorila se mogućnost da u Zemunu kupim jedan mali lokal. Tu sam započeo frizersku delatnost i to je stvarno došlo kao slučajni izbor u mom životu. Ipak, radni vek u tom salonu je trajao celih 20 godina – priča nam Nuca.
Na pitanje da li mu je posao frizera išao, on kaže da bi bilo neskromno da tvrdi da je bio odličan u ovom poslu, ali da mu klijentkinje i danas govore da im je bilo teško da pronađu odgovarajućeg frizera posle njega.
– To smatram najvećim komplimentom a i dokazom da sam bio uspešan u toj ulozi.
– Moj osnovni motiv da posle 20 godina iz frizerskog salona pređem u vulkanizerske vode je emotivnog karaktera. Hteo sam da očuvam porodičnu tradiciju koju je započeo moj otac. U trenutku kada se on razboleo, vratio sam se u servis i preuzeo jedno teško breme, što je značilo obavezu i odgovornost i prema poslu, servisu i kolegama koji su proveli ozbiljan radni vek zajedno sa mojim ocem. Često se pohvalim time da su dvojica kolega otišla u penziju sa 16 i 13 godina provedenih u našem servisu. Posebno me čini radosnim činjenica da auto-servis Meda postoji 48 godina.
– Evo prošlo je već 18 godina otkada sam se vratio u auto-servis i kada upoređujem dve različite delatnosti kojima sam se bavio svaka ima svoje prednosti i uzajamne sličnosti. Kada bih morao da istaknem šta je isplativije, rekao bih da je jedino važno raditi posao najprofesionalnije moguće. A to znači – uvek zaštitite klijenta, a sam finansijski efekat dolazi ulaganjem u odnose, posao, alate, mašine…Sve je to jedan krug koji te vuče da radiš i naravno zaradiš.
– Moram da kažem da sam do skoro iz ljubavi prema frizerskom poslu nekoliko divnih klijentkinja frizirao, ali sam zvanično okačio makaze o klin 31.12.2019. Te godine sam napunio 60 godina i hteo sam da tu stanem. Tokom godina šišanja i pravljenja brojnih frizura postao sam i veliki prijatelj sa tim ženama i to je za mene dragoceno.
– Moj sin je završio fakultet, ali je ceo život „mirisao“ benzin, a tu ljubav prema kolima mu je formirao moj otac. Njih dvojica su, inače, imali specifičan odnos. Kad god je imao malo slobodnog vremena, trčao je u servis još kao dečkić i tamo provodio po ceo dan. Tako je počelo njegovo interesovanje, a sada je veoma odgovoran i ozbiljan u obavljanju svojih radnih zadataka. Realno govoreći, on vodi posao u našem servisu kada su u pitanju tehnički i organizacioni poslovi.
– Društvene mreže i sve što se dešava na njima su do 2012. za mene bile nepoznanica. U svet tvitera i ostalih društvenih mreža me je uvela drugarica Sanda Fililpesko, inače i bivša klijentkinja iz frizerskog salona. Tako smo uz njenu pomoć napravili našu „ličnu kartu“ i neki naš pečat na Tviteru, Fejsbuku, Instagramu, blogu i jedno vreme na Snapchatu. Trenutno je jedino pod mojim nadzorom blog na kojem pišem o nekim ličnim stvarima, ali mnogo više o raznim situacijama koje se dešavaju tokom vožnje, kao i o mogućim kvarovima na automobilima. Tu delimo savete koji su nastali tokom dugogodišnjeg iskustva popravke automobila. Ono što je naš lajt motiv generalno kroz društvene mreže jeste da promovišemo bezbednost i sigurnost u saobraćaju.
– Mi smo jednostavno iskoristili prostor na internetu jer smo vremenom shvatili da možemo ponuditi toj publici usluge u vidu reglaže trapa, vulkanizera, punjenja klime, prodaje pneumatika i još nekih delatnostima iz auto industrije. Odlazio sam na razna okupljanja tviter zajednice – čuveni „Tweetup“, na brojne konferencije, blogomanije, tvitomanije, i tu sam se po prvi put upoznao sa tim ljudima. Tada su i oni dobili priliku da vide nekoga iz auto – servisa Meda, i shvatili su da nismo suvoparni „pisači“ tekstova, nego smo spremni da im izađemo u susret u svakom trenutku. Polako smo zadobili njihovo poverenje, a ubrzo su počeli i da dolaze kod nas. Ključno je bilo to što nam je veliki broj njih dao značajnu podršku, a sa mnogima sam postao i prijatelj. Voleo bih da navedem sve njih sa internet neba, ali se plašim da ću nekoga zaboraviti. Siguran sam da će, ako pročitaju ovaj intervju, znati da upravo na njih mislim.
– Naši ljudi vole da vode računa o sebi kada je u pitanju i frizura i njihov ljubimac automobil. Neki podjednako vode računa i o frizuri i o kolima, dok je drugima autoljubimac uvek na prvom mestu, tu su i oni kojima je frizura prioritet. Kada su muškarci u pitanju, čini mi se da više pažnje poklanjaju svojim kolima. Dame obožavaju svoje automobile, ali im je važniji sopstveni izgled. Sve je to zapravo jedan miks ljubavi prema sebi i kolima.