Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Pravnik odgovara

Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.

Najnovija pitanja


Ostalo


Postovani,na porodiljskom sam bolovanju do 28-og februara, dokle mi i vazi ugovor sa poslodavcem. Interesuje me ako otvorim bolovanje na sebe, ili na decu(imam troje) da li ce da mi poslodavac produzi ugovor?! Koliko mogu da uzmem bolovanje?Da li je duzan da mi isplati bolovanje?Koja je visina isplate posto je u pitanju minimalac

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac nije u obavezi da Vam produži radni odnos (zbog bolovanja) nakon što vam istekne porodiljsko bolovanje osim u slučaju da ponovo ostanete u drugom stanju. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 27.02.2020

Ostalo


Tražim od poslodavca da mi dostavi obračunske liste sa brojem radnih sati u zadnje tri godine jer mi nikada nisu bile dostavljene. Utvrđeno je da sam bio prijavljen na osmočasovno radno vreme a ja sam radio 9 sati, a plata ista. Je li poslodavac zakonski obavezan da mi ih na zahtev dostavi za traženi period ili ne? Na osnovu njih bi pokrenuo postupak pred sudom uz svedoke za nadoknadu za prekovremeni…

Odgovor


Poštovani, 

Na osnovu čl. 121 Zakona o radu poslodavac je dužan da zaposlenom prilikom svake isplate zarade i naknade zarade dostavi obračun. Poslodavac je dužan da zaposlenom dostavi obračun i za mesec za koji nije izvršio isplatu zarade, odnosno naknade zarade. Uz obračun poslodavac je dužan da zaposlenom dostavi i obaveštenje da isplata zarade, odnosno naknade zarade, nije…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 27.02.2020

Ostalo


Postovani,u julu prosle godine doziveo sam povredu na radu,poslodavac nije prijavio povredu nadleznim organima niti mi je ukazana prva pomoc.Umesto toga moje neznanje u pogledu prava radnika i teska situacija je iskoriscena kako bi lagao u korist firme da sam se povredio kuci.Zbog gore navedenog kao i zbog straha da cu izgubiti posao posto sam prijavljen kao radnik na odredjeno pristao sam na ucenu.Nakon…

Odgovor


Poštovani, 

Postupak poslodavca je nezakonit.  Savetujemo Vam da se obratite Inspekciji rada. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 27.02.2020

godišnji odmor


Poštovani, Radim u zdravstvenom centru u Surdulici, kad idem na godišnji odmor odbija mi se 500 dinara po danu.Kako je to moguće? U kolektivnom ugovoru piše da se isplaćjuje tako što se uzima prosek zadnjih 12.meseci plate.Trebalo bi da primim više.imam još 20 dana god.odmora i ako idem odbiće mi od plate 10 hilj.din. Šta da radim.Bila sam u obračun.službi kažu to je tako. Molim Vas…

Odgovor


Poštovani, 

Savetujemo Vam da se obratite Inspekciji rada s obzirom da postupak poslodavca nije u skladu sa zakonom. 

Kategorija pitanja: Godišnji odmor i druga odsustva | postavljeno: 26.02.2020

ostalo


Postovanje Naime firma u kojoj trenutno radim se spaja sa drugom firmom a samim i tim menja ime(pretpostavljam i da ću dobiti novi ugovor o radu) pitanje je dali ako ne želim da nastavim rad u toj novoj firmi (tj odbijem da potpišem novi ugovor o radu) imam prava na otpremninu? Odgovor mi je jako bitan. Hvala najlepše.

Odgovor


Poštovani, 

Zaposleni ima pravo na otpremninu samo ako ga poslodavac proglasi tehnološkim viškom. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.02.2020

ostalo


Postovani! Radim u drzavnoj apotekarskoj ustanovi kao ekonomski tehnicar.Apoteka ce uskoro biti privatizovana i zna se da ce ne medicinsko osoblje ostati bez posla.Naime,lokalna samouprava ce preuzeti to osoblje.Koja su nasa prava? Imamo li pravo na otpremninu? Da li su duzni da nam obezbede posao u struci u drzavnoj firmi ili bilo koji posao i u privatnoj firmi? Unapred zahvalna!

Odgovor


Poštovani, 

Ukoliko Vas poslodavac proglasi viškom zaposlenih imate pravo na otpremninu. Poslodavac je dužan da, pre donošenja programa o rešavanju viška zaposlenih, u saradnji sa reprezentativnim sindikatom kod poslodavca i republičkom organizacijom nadležnom za zapošljavanje, preduzme odgovarajuće mere za novo zapošljavanje viška zaposlenih. Mere za zapošljavanje…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.02.2020

Ostalo


Postovani , Kada mogu ostvariti pravo novcanu naknadu ukoliko mi prestane radni odnos?

Odgovor


Poštovani, 

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu: 1. prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to: 1) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla,…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.02.2020

Ostalo


Radim u drzavnoj apotekarskoj ustanovikoja ce biti privatizovana.Kao ne medicinsko osoblje dobicu otkaz.Imam li pravo na otpremninu?

Odgovor


Poštovani, 

Imate pravo na otpremninu ukoliko Vas poslodavac proglasi viškom zaposlenih. 

Kategorija pitanja: Obračun i isplata zarade i drugih primanja | postavljeno: 26.02.2020

Ostalo


Radim kod stranog investitora.Bila je radna subota ja nisam dosla a radila sam te sedmice na drzavni praznik.Danas mi kazu da cu biti kaznjena 20% jer nisam dosla u subotu.Da li na to imaju pravo i loja su moja prava po tom pitanju

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac može zaposlenom za povredu radne obaveze ili nepoštovanje radne discipline u smislu člana 179. st. 2. i 3. Zakona o radu da, ako smatra da postoje olakšavajuće okolnosti ili da povreda radne obaveze, odnosno nepoštovanje radne discipline, nije takve prirode da zaposlenom treba da prestane radni odnos, umesto otkaza ugovora o radu, izrekne jednu…

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.02.2020

Ostalo


Postovani, Zbog loseg poslovnja jednog maloprodajnog objekta firma je prinudjena da isti zatvori,da li je u obavezi da radnike proglasi tehnoloskim viskom ili je dovoljno da u otkazu napise da zbog nezadovoljavajucih rezultata kako bi radnici ostvarili barem pravo na novcanu naknadu.

Odgovor


Poštovani, 

Poslodavac je dužan da donese program rešavanja viška zaposlenih ako utvrdi da će zbog tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena doći do prestanka potrebe za radom zaposlenih na neodređeno vreme u skladu sa odredbom čl. 153 Zakona o radu. 

Kategorija pitanja: Ostalo | postavljeno: 26.02.2020
Svi odgovori Infostudovog pravnika su informativne i orijentacione prirode. Pre preduzimanja konkretnih pravnih aktivnosti savetujemo da kontaktirate svog advokata ili drugu pravnu instituciju. Infostud ne odgovara za postupke posetilaca koji uslede iz upotrebe pravnih saveta objavljenih na poslovi.infostud.com. Ukoliko čitate odgovore starijeg datuma, uzmite u obzir da je u međuvremenu moglo doći do promena propisa u oblasti radnog prava.

We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.

If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.

Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.