Dobili ste novi posao, o čemu sve treba da vodite računa

Autor - Mirjana Vujisić | Tražim posao

jun 28
Sa novim kolegama na poslu

Novi posao, kao i novi početak, donosi dosta dilema, posebno ako prelazite iz jedne u drugu firmu. Dok su jedna pravila važila kod jednog poslodavca, kod drugog se to isto ponašanje može smatrati neprimerenim.

O čemu onda sve treba da vodimo računa?

Poređaćemo stvari na koje treba obratiti pažnju „od spolja ka unutra“, a ne po važnosti.

Kako izgledamo

Narodna izreka kaže da odelo ne čini čoveka. Međutim, smatram da to ne treba olako da shvatimo, naročito kada je pred nama novi posao.

U poslovnom svetu je veoma važno kako se odevamo, jer i na taj način izražavamo svoju autentičnost, okruženje stiče mišljenje o nama, a cilj nam je da se pokažemo u najboljem svetlu, zar ne?

Da li na pruge ili tufne, jednobojno ili šareno, na šljokice ili bez, pleteno ili vezeno, ravnog ili trapezastog koroja, kratko ili dugačko, na nama je da odaberemo, bitno je da je čisto, uredno i ispeglano. S toga, kompanije često definišu kodeks gde je po tačkama najčešće navedeno:

· za muškarce da su uredno podšišani i obrijani, čistih cipela, ispeglanih košulja…

· za žene diskretna šminka, čista kosa, suknja prihvatljive dužine i sl.

Kako ćemo se tačno oblačiti najčešće zavisi od pozicije na kojoj smo kao i od unapred definisanih pravila poslodavca. U nekim industrijama se čak i na 40+ stepeni insistira na zatvorenoj obući i košuljama dugih rukava, dok je, na primer, u IT industriji sasvim u redu leti doći u bermudama na posao.

Kako se ponašamo

Šta je must have ovog proleća kad je odeća u pitanju, još uvek nisam uspela da saznam, al zato znam šta nikad neće izaći iz mode kada je izgled u pitanju: osmeh, vedrina, optimizam, entuzijazam, volja, proaktivnost, fleksibilnost, dobra energija.

Na dobrom ste putu ako uklopite ove dve stavke, vaše spoljašnje i unutrašnje “odelo”, ukoliko kolege vole da sarađuju sa vama.

Sa prijatnim pritupom prema drugima veće su nam šanse da posao obavimo najbolje što možemo.

Uklopite se u tim

Na poslu provodimo dosta vremena i od značaja je uklopiti se u u tim. Zato aktivno slušajte, trudite se da upoznate kolege, da sagledte njihove i mane i vrline, da steknete obostrano poverenje i da delite svakodnevne pobede i radosti.

Spletkarenja, ogovaranja i ubiranje plodova tuđih uspeha svakako da neće doprineti izgradnji kolegijalnih odnosa.

Bitno je i da na vreme dolazimo na posao bez kašnjenja, da svoje zadatke završavamo blagovremeno i na najbolji mogući način, ljubazno komuniciramo sa poslovnim partnerima i sa kolegama i čuvamo poverljive informacije.

Imam jedno pitanje

Kada si nov na poslu, očekivano je da ćeš imati puno pitanja, posebno ako ne postoje prethodno definisane procedure rada. Ukoliko imate pitanje, a biće ih, slobodno ih, bez ustručavanja postavite.

Poželjno je da se ne postavlja isto pitanje 10 puta. Zato, neka vam sveska, gde ćete beležiti nedoumice, bude pri ruci u narednom periodu.

Pitanja su svakako dobar put da brzo saznate sve ono što vas interesuje, ali ne smete preterivati.

Pauza

U želji da što pre sve savladamo i naučimo na novom poslu, moguće je da ćemo zaboraviti da koristimo pauzu. S toga je važno da je planiramo i koristimo, jer će nam ona dati energiju za nove zadatke u toku dana.

Takođe, na pauzi možete videti kolege u drugačijem svetlu nego dok su u poslu, što može doprineti opuštenijoj atmosferi tokom rada.

Pauza je važna, jer dobro je „zastati na sekund“ i ako je neophodno smiriti i sebe i druge kako biste bolje rešili neku prepreku ili nedoumicu.

Šta je poslodavcu važno?

Ono što poslodavca najviše interesuje jeste koliki je i kakav vaš doprinos poslu, da li ostvarujete lične ciljeve, da li predlažete nova rešenja i unapređenja sistema.

Treba znati koji su nam ciljevi, kojim putem ćemo ići kako bi ih ostvarili, koje alate ćemo koristiti u svrhu njihovog ostvarenja, kao i ne zaboraviti da na tom putu merimo sve što radimo.

Usvajanjem navedenih primera ponašanja krčite sebi put za nove pobede, uspone, napredak.

Da ne bi bilo zabune i nesporazuma, preporuka je da se na samom početku informišete kod poslodavca o njegovim očekivanjima i o vrednostima kompanije (ako su definisane), jer ako „kliknete“ na svim poljima, otvara se mogućnost za dugoročnu saradnju.

Da li više volite da radite u fleksibilnijim kompanijama ili u onim gde je akcenat na uniformi, jasno definisanim pravilima i procedurama?

O autoru: Mirjana Vujisić

Po zanimanju diplomirani ekonomista, u praksi administrator oglasa, a u duši dete koje voli da se igra, da glumi, peva, pleše i piše. Pisaću vam sa željom da vas motivišem i inspirišem, a ako u tome uspem, javite mi.