Autor - Marijana Niškanović | Tražim posao
Katarina Bugarski veruje da se ništa u životu ne dešava slučajno, pa tako ni osnivanje njenog startup-a Snack Smart, pilot projekta kojim pokušava da promeni navike u ishrani školske dece.
Nakon godina provedenih u brend i PR sektoru, odlučila je da napravi veliki zaokret u karijeri i ostvari svoju dugogodišnju želju, da stvori nešto svoje. Tako je nastao pametni vendomat iz kojeg đaci mogu da preuzmu zdrav i uvek svež obrok.
Ideja je proistekla iz ličnog iskustva i svakodnevnog pitanja koje je mučilo kao roditelja, koja je to užina za koju će biti sigurna da će je njen školarac pojesti?
– Želela sam da ponudim nešto drugačije, da bude pre svega zdravo, nutritivno izbalansirano ali i tehnološki inovativno. Inspiraciju sam našla u Aziji u kojoj je inače popularan trend vendomata, a posebno mi je, po pitanju obroka bio zanimljiv Japan. Pomislila sam, ako mogu deca tamo, što ne mogu deca u Srbiji? Pa hajde da vidim da li ja to mogu da rešim? – započinje razgovor za Infostud naša sagovornica.
I tako je počelo. Put od „šta da dam detetu za užinu“, do realizacije trajao je dve godine jer Snack Smart nije samo užina niti samo vending aparat. Prvo je bilo potrebno naći tech tim, pa kuvara, obezbediti logistiku, a onda “ući” u državne institucije i možda najteže dobiti poverenje škole i roditelja.
– Na čelu sa Nenadom Vulićem, našim CTO-om razvili smo softver i mobilnu aplikaciju. Mašina je povezana sa IoT (Internet of things), što znači da je umrežena i da je pokreće operativni sistem koji može daljinski da se programira, što nam omogućava da raspolažemo podacima u realnom vremenu. Na primer, znamo koji je obrok uzet, šta se najviše naručuje. To je čitava mala fabrika u jednom vendomatu – objašnjava Katarina. Roditelji preko aplikacije unapred naručuju užine za celu nedelju, što kuhinji omogućava da zna tačan broj obroka čime se smanjuje bacanje hrane. Dete pomoću kartice preuzima hranu iz aparata.
Jedan od izazova bilo je kreiranje menija koji podjednako odgovara deci od sedam do četrnaest godina.
– Nije bilo lako jer nutritivne vrednosti deteta od sedam i 14 godina nisu iste, a mi smo pratili preporuke Instituta za javno zdravlje Batut i Mnistarstva zdravlja. Ali uz pomoć nutricionista i šefa kuhinje Miše Ristića mislim da smo dobili najbolji mogući izbor. Sve je pakovano u praktičnu ambalažu, tako da može da se vrati ono što je ostalo i pojede kasnije jer želimo da kod dece podignemo svest da se hrana ne baca – kaže naša sagovornica.
Jelovnici se menjaju svake dve nedelje. Na meniju se nalaze sezonska voćna salata, sendviči od piletine, ćuretine, junetine, lososa, a tu je uvek i jedna vege opcija. Biće i zdravih slatkiša poput mafina, sutlijaša, knedli sa šljivama. Za sada je apsolutni hit voćna salata.
– Iskreno, ovo me je veoma obradovalo jer znam koliko je teško naterati tinejdžere da ponesu jabuku ili bananu u školu. S druge strane, na primer, ćuretina se najslabije prodaje. Zaključili smo da je deca retko jedu kod kuće pa im nije ni bliska kao izbor. Ali ja bih volela da bar probaju pa nakon toga odluče da li im se sviđa ili ne – kaže ona i dodaje da je najčešće pitanje koje roditelji postavljaju kako da znaju da li je dete zaista preuzelo užinu?
– Naša mašina i na to misli. Čim dete preuzme svoj obrok, roditeljima automatski stiže obaveštenje na mejl. A za one koji žele da znaju baš sve, od sastava obroka do nutritivnih vrednosti, tu je QR kod na ambalaži. Jednim skeniranjem otvara se prozor u kome sve piše do poslednjeg sastojka – dodaje. Ali nisu samo roditelji radoznali. I klinci imaju svoja pitanja.
– Ima simpatičnih reakcija. Neka deca se zbune pred vendomatom i stide se da priđu jer im deluje da neće umeti da se snađu. A desi se i da neko pita “A koja je uopšte razlika između junetine i piletine” – priča nam kroz osmeh Katarina.
Naša sagovornica može da se pohvali da sličnih koncepta za sada nema u Srbiji ni u regionu. Snack Smart trenutno postoji samo u jednoj beogradskoj školi, a plan je da se od septembra uključe još dve.
– Na žalost zbog priorode posla možemo da pokrijemo samo Beograd i 100km oko njega. Ako bih pričala o dugoročnim planovima želja mi je da Snack Smart ponudimo i poslovnim korisnicima, odnosno firmama koje žele zdrave obroke za svoje zaposlene – kaže Katarina i poziva sve velike dobavljače, markete, partnere koji žele da podrže ovakvu misiju da im se jave jer svaka ušteda u nabavnoj ceni znači i dostupniju užinu za više dece.
Po formalnom obrazovanju diplominarni novinar. Oprobala se u svim medijima (od štampe, televizije, radija, portala) ali ostala doživotni zaljubljenik u pisanu reč. Žali se što nema dovoljno vremena za čitanje knjiga. Da može da ima nečiji pripovedački talanat, bez oklevanja bi izabrala Lebovićev. Nikad ne propušta priliku da pleše.