U čemu je sličnost između osvojenih ulaznica na nagradnim igrama i poziva na intervju za posao?
Da li istom brzinom kojom izgovarate 3 najveća hita nekog izvođača, možete da navedete svoja 3 najveća poslovna dostignuća?
Da li biste se borili za ulaznice bilo kog benda ili samo onog koji vam je omiljen?
Sve veća konkurencija
Moram da priznam da je u poslednje vreme sve manje onih najava „delimo ulaznice“ na radio stanicama, na TV-u ili na internetu i to ulaznice za neki koncert, predstavu, utakmicu i sl. Naravno, treba se izboriti za ove ulaznice pa skoro uvek deljenje ulaznica ide uz „navedite 3 najveća hita…“, „koliko titula šampiona ima klub…“. Ovo vas najčešće ne košta mnogo (ili će vas koštati koliko i bilo koji telefonski razgovor), a svakako „u dušu“ poznajete muzičku grupu, neki sportski klub…
Usput, verovali ili ne, u ovim situacjama:
- Pojačavate koncentraciju pažljivo slušajući šta treba da uradite
- Vežbate memoriju jer treba da upamtite broj telefona
- Trenirate strpljenje dok vam se neko ne javi sa druge strane
Kako do ulaznica za intervju?
U isto vreme svakodnevno poslodavci “dele” besplatne ulaznice za intervjue. Najčešće to čine preko specijalizovanih sajtova za zapošljavanje i to na način da raspišu konkurs za posao.
Ali, kao i za ulaznicu za koncert ili utakmicu, morate da učinite dodatni napor i odgovorite tačno na pitanja kako biste osvojili nagradu – ulaznicu za intervju za posao. I naravno, neće vam biti teško da sastavite CV jer, kao i kod omiljene muzičke grupe ili sportskog kluba, poznajete „u dušu“ i sebe. To znači da treba, između ostalog, da navedete npr. svoja „3 najveća hita“ i/ili „šampionske titule“.
Ovde se zaustavite.
Ulaznicu ćete dobiti samo ako navedete 3 najveća hita isključivo određene muzičke grupe. Ne bilo koje. Isto važi i za šampionske titule konkretnog kluba. Ne bilo kog kluba.
Na isti način treba da pristupite i pisanju CV-ja. Navedite „3 najveća hita“ ali za konkretno radno mesto za koje konkurišete. Ne navodite sve svoje najveće hitove jer su neki od njih komponovani za sasvim drugačiju publiku. Ovo pravilo važi i za titule.
Radi pojašnjenja „3 najveća hita“ bi trebalo da predstavljaju vaša 3 najznačajnija dostignuća u poslu, a „šampionske titule“ su značajne/rukovodeće i/ili liderske pozicije na kojima ste ostvarili značajne rezultate u upravljanju timovima i organizaciji rada.
Zato, ako odlučite da se borite za besplatne ulaznice za intervju, pristupite pisanju CV-ja na pravi način i sa relevantnim podacima jer niste jedini koji se borite za te ulaznice.
Iskoristite svoju koncentraciju da pažljivo pročitate uslove konkursa i prilagodite svoj CV, vežbajte memoriju pamćenjem konkursa na koje ste konkurisali (jer će vas zvati na intervju baš kada ste u gradskom prevozu i nemate rokovnik kod sebe) i trenirajte strpljenje dok vam se ne javi željeni poslodavac.
Potencijalno razočarenje
Da, moguće je, neću vas lagati. Što je poslodavac poželjniji, više kandidata pretenduje za jedno radno mesto i zato je važno da CV bude upečatljiv, dovoljno kratak i dovoljno informativan „o hitovima i o titulama“.
Cilj je biti pozvan na intervju
Sa CVjem nećete dobiti posao (ili bar velika većina nas) i nemojte ga pisati sa tim ciljem. Cilj je dobiti poziv za intervju, a kako je traženje posla posao za sebe, kvalitet CV-ja odražava sliku o vama i zato za željenu nagradu (poziv na intervju) vredi odvojiti vreme i uložiti dodatni napor.
Nego da vas pitam na kraju:
- Da li se prijavljujete za sve besplatne ulaznice, ili, samo za one čija vam „muzika prija ili navijate“ samo za njih?
- Da li ćete se boriti za ulaznicu u prvim ili u poslednjim redovima?
Pišite mi vaše utiske sa koncerata ili utakmica.