(4) komentari
Sa pažnjom sam pročitao tekst i komentarisaću ga, naravno, u najboljoj nameri sa ciljem unapređenja oglašavanja.
– Napisali ste da je anonimno oglašavanje poslodavca zabranjeno. Kakav status imaju oglasi posrednika u zapošljavanju, pri čemu je poslodavac anoniman?
– Postoji značajan broj oglasa gde se uopšte ne vide bitne činjenice vezane za posao. Najbolji primer za to je kod oglasa za komercijaliste, kada se iz oglasa ne može ni naslutiti šta će budući zaposleni da prodaje. To je veoma važna činjenica jer sam siguran da ne mogu isti ljudi da prodaju tehniku, kozmetiku, lekove, alate, osiguranja, građevinski materijal, mešovitu robu ili nešto sasvim drugo.
– Dešava se ponekad da jedna firma oglasi dva različita radna mesta i može da se primeti da je korišteno copy/paste i u jednom od dva oglasa ostane nešto što ne važi sigurno za taj oglas. Neko ko je trebao da prekontroliše to je prevideo, ali opet, ako primete posetioci, pretpostavljam da bi oni kojima je posao da to pregledaju morali da uoče takve greške.
Pored ovog, kao neko ko je nekada davno zarađivao u IT svetu (trenutno sam u potrazi za poslom), voleo bih da Vam dam nekoliko predloga o kojima možete bar razmisliti.
– Bilo bi sjajno (u saradnji sa oglašivačem) dozvoliti mogućnost da se postavi pitanje u vezi radnog mesta, koje bi bilo prosleđeno poslodavcu, a on može dostaviti „mini FAQ“ koji bi bio u sklopu oglasa. Pri tome, ukoliko su korisnici sačuvali oglas, može im se uputiti notifikacija u slučaju ažuriranja oglasa/FAQ dodatka.
– Zašto ne bi uveli praksu ocenjivanja poslodavaca kao što to radite i na Hello World sajtu? Ili bar ostavili mogućnost korisnicima da „lajkuju“ ili „dislajkuju“ oglas.
– Možda bi mogli da razmotrite i o sekciji za poslodavce gde ćemo se mi koji tražimo specifičan posao predstaviti. Naravno, to bi mogli da vide samo poslodavci. Pri tome ne mislim na ono šturo štikliranje anketnog listića nego konkretne ponude od strane nas korisnika. Na primer da napišemo konkretno koje radno mesto nas interesuje. Na primer, ja znam koje se moje sposobnosti i u čemu bih uživao da radim i dam najbolji doprinos, a neki poslodavac možda dobije želju da otvori takvo radno mesto. Navešću neke konkretne primere kako bih ja postavio svoje profile (mogućnost potražnje više radnih mesta za jednog korisnika):
a) STRATEGY MANAGER U TRGOVINI – radio bih ulaganjima u proširivanje posla vezanog za trgovinu mešovite robe, zainteresovan da radim za srednji ili veći trgovinski lanac.
b) START UP VALIDATOR – ukoliko ste zainteresovani za ulaganje u start upove, radio bih analizu i ocenu biznisa.
…i tako dalje 🙂
Malo sam se raspisao, vidim da sam možda i preterao iako nisam ni približno izneo sve šta mi je na pameti, ali se nadam da ovaj moj tekst neće samo završiti u arhivama nekog servera 😉
![](https://poslovi.infostud.com/blog/wp-content/uploads/2022/01/avatar_user_33_1642085199-94x94.jpg)
Poštovani Marko,
spasili smo komentar i nije završio na arhivi servera nego na delu našeg sajta rezervisanom za blog komentare 🙂
Hvala vam na svim napomenama i idejama za unapređenje našega sajta, ono što vam mogu odmah preneti je da HR agencije imaju i dalje pravo da prilikom oglašavanja ne naglase za kojeg je poslodavca raspisan konkurs jer im je priroda posla takva dok je npr nama već zabranjeno i mi smo tu praksu morali da prekinemo.
Kod teksta oglasa uvek ohrabrujemo poslodavce da se „raspišu“ i radimo svakodneno na podizanju svesti na ovu temu ali naš domet je ograničen i na kraju dana na poslodavcu je da odluči koliko konkretan želi da bude u opisu konkursa koji oglašava, koliko drugačiji želi da mu bude svaki tekst konkursa i koliko u detalje želi da ide povodom opisa posla i uslova za kandidate.
Ideja o ocenjivanju poslodavca i ideja o predstavljanju kandidata su svakako prolazile već kroz naše brejnstorming sastanke i nadamo se da će se uskoro stvoriti tržišni uslovi koji bi prisvojili jedan ovakav otvoren odnos na relaciji poslodavac/kandidat i da ćemo moći i mi poput ITjevaca da vidimo „šta se priča“ o poslodavcu kod kojeg nameravamo da nastavimo karijerni razvoj 🙂
lep pozdrav i nastavite sa čitanjem našeg bloga 🙂
![](https://poslovi.infostud.com/blog/wp-content/uploads/users/poimgs/213442/profile_pic_640cd534d7b1c91410_3027511-94x94.jpg)
Zanimljiv text, zanimljivo je malo „zaviriti kako to izgleda sa druge strane„. Vezano za sadrzaje konkursa, puno puta si postavim jedno pitanje. Oglasi na stranom jeziku. Da li je to regulisano nekim propisom? Konkretno, ako bi neki nas poslodavac zelio oglasiti posao u nekoj zemlji EU, UK, USA etc., da li bi mogao/smeo objaviti oglas na srpskom jeziku/pismu? Potpuno razumem da poslodavcu treba poznavanje ili bolje receno odlicno znanje npr. EJ ili drugog stranog jezika, (napominjem, nemam problem da procitam/razumem kad je oglas na npr. EJ). Ali, objavljivati/postoji more oglasa na, uglavnom, engleskom jeziku. Stvarno, mislim da takva praksa postoji samo kod nas i/ili na ovim prostorima bivse zajednicke drzave.
![](https://poslovi.infostud.com/blog/wp-content/uploads/2022/01/avatar_user_33_1642085199-94x94.jpg)
Pozdrav Vojislave,
Trenutno važeći zakoni u Srbiji dozvoljavaju poslodavcima da se oglašavaju na stranim jezicima i mi nemamo pravni osnov da zabranjujemo takve oglase.
Što se tiče samih poslodavaca, oni ovakve oglase koriste kao određeni vid predselekcije, jer ne žele da im se javljaju kandidati koji nisu u potpunosti razumeli tekst oglasa, pošto sama radna pozicija zahteva korišćenje određenog stranog jezika na radnom mestu.