Potrage za blagom: Organizacija nezaboravnih dečijih rođendana kao biznis prilika

Autor - Marijana Niškanović | Tražim posao

nov 04

Rođendanska zabava je veliki događaj za mališane i svako dete zaslužuje da je ima.

Ovim rečima započinje svoju priču za Infostud, Mrgud Pajko, profesor sporta koji se više od sedam godina profesionalno bavi organizovanjem dečijih proslava na otvorenom, tzv. potragama za blagom. Kao neko ko je završio Fakulet za sport i fizičko vaspitanje, naš sagovornik je dobro upoznat sa svim benefitima koje priroda i rekreacija donose deci pa zato njegove avanture nekada traju i po tri sata.

Orijentiring kao inspiracija za biznis

Sve je počelo spontano, a najveći „krivac“ je orijentiring, sport kojim je naš sagovornik počeo da se bavi pred kraj studiranja.

– Orijentiring klubu DIF sam se priključio 2006. godine i moram da kažem da sam odmah bio oduševljen. U njemu takmičari, na neobeleženom terenu, koriste mapu i kompas kako bi u što kraćem vremenu pronašli određeni broj kontrolnih tačaka prateći redosled koji je nacrtan na mapi. To je dinamičan sport i žargonski rečeno, bio sam navučen odmah. Kao da sam ušao u igricu i uživo igrao iz prvog lica, priseća se Mrgud. Kupovao je literaturu, učio da crta mape i već sledeće godine postao pomoćni trener naše reprezentacije. Dobri rezultati su se nizali, a nedugo zatim nekoliko kolega ga je zamolilo da im napravi rođendan za decu.

– Prihvatio sam rado, ali moram da priznam nisam bio zadovoljan prvim pokušajima. A onda sam osmislio program za rođendan svoje ćerke. Bila je to kombinacija orijentiringa i igara. I to je bilo to. Nakon njene proslave je zvanično nastao Urban Outdoor. Shvatio sam da je mapa medijum preko koga možeš različite aktivnosti tokom rođendana da povežeš u celinu. Usput sam naučio da crtam karte na najrazličitije načine. Danas je to donekle lakše jer dosta može da se automatizuje i uradi preko aplikacija ali u ono vreme nije bilo tako, kaže naš sagovornik.  

Nacrtao na stotine mapa za proslave

Mrgud nam objašnjava da su upravo karte (mape) u početku predstavljale najveći problem. Nekad je sve moralo ručno da se radi. Da se ode na teren, nacrta na kompjuteru, odštampa, oboji, skenira, ponovo štampa.

Mrgud kaže da koncept rođendana koje on pravi može da se prilagodi svakom uzrastu

– Danas uz pomoć aplikacija i street view-a nekada mapu možete napraviti za nekoliko sati, objašnjava on i dodaje da je do sada, samo u Beogradu organizovao potrage na skoro 70 lokacija.

– Tu su i Pančevo, Čačak, Novi Sad, Smederevo, Fruška Gora, Vrnjačka Banja, Subotica, Bačka Topola, Kopaonik. I za svaku od njih ja crtam mape. Mogu da kažem da sam crtao terene od Kelebije do Stare planine, priča kroz smeh.  

Kako kaže, nijedno znanje nije konačno, posebno ako ste preduzetnik. Zato je neophodno stalno učiti, pratiti trendove i istraživati.

– Vi ste u početku ono što se kaže „one man show” jer sve radite sami. Naučio sam na desetine programa i stvari koje su mi bile potebne za posao. Od pripreme za štampu, učio o digitalnom marketingu, pravljenja sajta, do finansijskog opismenjava kroz upoznavanje poreza, izdavanje fakutra. I to je dobra strana medalje kad ste svoj gazda, mogućnost da konstantno rastete.

Svaki rođendan je priča za sebe

Koncept Mrgudovih rođendana je takav da može da se prilagodi svakom uzrastu. Od četvorogodišnjaka do tinejdžera. Roditelj dobija upitnik i na osnovu afiniteta deteta pravi se individualni program. Broj dece ne predstavlja problem. Dovoljno je da ih je minimum po četvoro u dva tima i avantura može da počne.

Na najvećem rođendanu koji smo organizovali okupilo se 55 dece. Tada se delimo u više grupa. U svakoj može biti najviše njih sedmoro, a svaku grupu prati instruktor koji je sa njima na terenu. Na taj način im osiguravamo bezbednost tokom cele potrage, objašnjava i dodaje da se često dešava da isto dete poželi da i sledeće godine ponovi potragu.

– Nikad nema reprize. Svaki rođendan je drugačiji. Menjamo šifre, lokacije i zadatake, kaže Mrgud.

Nema lošeg vremena, nego neadekvatne garderobe

Međutim, čini se da najveću brigu roditeljima, kad je organizacija proslava na otvorenom, predstavlja vreme, pa su ovakvi događaji naješći izbor kod „letnje dece“. Mrgud podseća da su štete od ostajanja kod kuće u zatvorenom i zagušljivom prostoru veće nego da se dete izvede napolje po hladnom vremenu.  

Rođendani su kombinacija orijentiringa i igara, što je izuzetno korisna zabava za decu

– Godišnje doba nikako ne treba da bude razlog da se odustane od rođendana na otovorenom. Znate onu poznatu izreku, „Nema lošeg vremena, nego neadekvatne garderobe“. Sećam se jednog rođendana  koji smo organizovali u februaru, u blizini Avale. Napolju je bilo minus 5. Deca su bila obučena kao za skijanje. Na pola potrage smo ušli u šatorčić, popili čaj da se ugrejemo i nastavili dalje. Njima je to bio doživljaj za pamćenje. Naravno, neće se rođendan praviti ako duva jak vetar, veje sneg ili pljušti kiša. Mada postoje lokacije, kao na primer u novobeogradskim blokovima, koje imaju dosta skloništa od lošeg vremena, pa ako se desi neka nepogoda, ona neće pokvariti proslavu. Ali takvi slučajevi su zaista retki,  priča naš sagovornik.

On objašnjava da rad sa decom nije zahtevan kao što se možda u prvi mah čini.

– Klinci traže pažnju i da budeš drugar sa njima. Nije dovoljno samo da im zadaš igre. Za ovaj posao je bitno da voliš rad sa decom, da si vedrog duha i umeš da komuniciraš s njima.  Oni vole da pričaju, da osete da su bitni, ali i da nauče nešto. Deo igre mora biti i edukativan.

Za stariju decu na raspologanju su outdoor escape igre, a poslednjih godina Mrgud se bavi edukacijama i timbildinzima.

– Mi osmišljavamo programe za druge firme koje se bave organizacijom timbildinga i outdoor aktivnosti, koje one onda realizuju u svojim gradovima. Radimo i porodične dane za razne kompanije. Plan nam je da se širimo i internacionalno. Nedavno smo napravili i prvi korak na tom putu. U Hamburgu smo organizovali escape game za jednog jedanaestogodišnjaka. Roditelji su poželeli nešto drugačije jer se u Nemačkoj gotovo nikada ne prave proslave na otvorenom, objašnjava naš sagovornik.

Svestan da su rođendani postali ogroman atak na kućni budžet, a kako je i sam otac dvoje dece, Mrgud kaže da su ovakve zabave idealne jer su pristupačne svima.

– Nije sve što je skupo uvek i dobro. Na našim rođendanima ne morate ni da imate torte. Umesto toga, blago koje deca na kraju pronađu mogu da budu čokoladice, bombone, krofne, mafini…. Deci je važna animacija i dobar provod. Ništa drugo. Ovo je jedna lepa i zdrava priča sa višestrukim koristima za njih. Od jačanja timskog duha, do učenja i uživanja u prirodi, poručuje za kraj Mrgud Pajko.

O autoru: Marijana Niškanović

Po formalnom obrazovanju diplominarni novinar. Oprobala se u svim medijima (od štampe, televizije, radija, portala) ali ostala doživotni zaljubljenik u pisanu reč. Žali se što nema dovoljno vremena za čitanje knjiga. Da može da ima nečiji pripovedački talanat, bez oklevanja bi izabrala Lebovićev. Nikad ne propušta priliku da pleše.