Prošlo je više od pola godine od kad se na portalu Poslovi Infostud pojavio oglas za vodoinstalatera u kojem poslodavac nudi mesečnu platu od čak 240.000 dinara. I ne samo to. Za radnike iz unutrašnjosti ovaj „gazda“ iz Beograda je spremio i plaćen smeštaj, ali zainteresovanih radnika nema. Podigla je ta ponuda u tom trenutku mnogo prašine, ne samo među ovim zanatlijama već i generalno na tržištu rada, a ta tema je i sada aktuelna.
Toliku platu treba zaslužiti
Često je Miloš Turinski, PR menadžer portala Poslovi Infostud pričao na ovu temu, a sada dodaje da se iznenadio da fama oko tog oglasa ovoliko traje.
– Za mene je ovo vrlo zanimljiva priča, budući da nakon toliko vremena, a prošlo je više od pola godine, taj jedan oglas privlači i dalje toliko pažnje. Mi smo naravno istražili tržište, raspitali se o čemu se radi i došli do važnih informacija. Bez obzira na veliku platu i dobre uslove, teško je pronaći kvalitetnog radnika koji dobro zna posao vodoinstalatera – kaže Turinski.
Ovaj oglas samo je potvrdio da je tržište rada u deficitu sa vodoinstalaterima, baš kao i sa drugim zanatskim poslovima poput stolara, bravara, zavarivača, konobara, kuvara i mnogih drugih, o čemu smo već pisali u našem serijalu o deficitarnim zanimanjima.
Razloge zbog kojih je teško doći do vodoinstalatera, Turinski objašnjava na konkretan način.
– Razgovarali smo sa velikim brojem vodoinstalatera kako u Beogradu tako i u ostalim gradovima i oni su nam potvrdili da je 240.000 dinara, odnosno oko 2.000 evra, novac koji dobar majstor zaista može da zaradi. Čak i za mnogo manje vremena od mesec dana. Potrebno je dobro razgranati posao, a ukoliko se u tome uspe, mesečna zarada može da bude i duplirana. Kako su nam vodoinstalateri rekli, radi se mnogo i to nimalo nije lak posao“, ističe Turinski.
Odokativna procena umesto fiksne cene
Međutim, s druge strane, običnim građanima kod vodoinstalatera najviše smeta što dobar deo njih nema fiksnu cenu, nego mnogo toga zavisi od „odokativne“ procene. Uglavnom, za jedno „dobar dan“ u proseku uzmu između 2.000 i 3.000 dinara.
– Precizno znam da su kod nas u soliteru komšije sa različitih spratova istu uslugu plaćale po drugačijim cenama, što, čini mi se, nije slučaj samo kod vodoinstalatera, tako je kod gotovo svih zanatlija. I za sve njih je zajedničko to da kad ti zatrebaju oni kažu da nisu slobodni. Treba da okreneš 30 telefona da nađeš vodoinstalatera da ti sredi nešto“, kaže nam Nenad Dugić sa Vračara.
Da je to često tako, ne poriče ni majstor Bora iz Novog Sada, ali dodaje da se to ipak nije pravilo.
– Neiskren bih bio kad bih rekao da moje kolege to ne rade, dok bi, s druge strane, nepošteno bilo reći da je takva većina. Ovo je veoma težak posao, zahteva skup alat koji se mora održavati i to stalno pokušavam da objasnim mušterijama. Pa kod frizera idete najmanje jednom mesečno, možda čak i dva puta, tamo platite oko 500 dinara ili koliko već košta frizeraj, a onda je mnogo kad mi dođemo jednom u pet ili deset godina i naplatimo nešto 3.000 dinara – kaže nam Bora.
Mladi nezainteresovani, stariji otišli u inostranstvo
On dodaje da veruje da bi se većina kolega složila sa konstatacijom da je danas veoma teško pronaći dobrog radnika.
– Pa eto, ni taj poslodavac što je dao oglas ne može da pronađe radnika. Mladi beže od ovog posla, a oni koji znaju posao neće da budu šegrti, već da oni sami rade i tako sebi „nabijuplatu“.
Istina je, kažu naši sagovornici i to, da solidan broj vodoinstalatera odlazi u inostranstvo gde mogu da zarade mnogo više novca, ali u pojedinim delovima Srbije, neretko se događa da zatvaraju radnje jer komšije sve rade same.
Deficit kvalitetnih vodoinstalatera uticao je i na to da oni na glasu jednostavno ne mogu da odgovore na sve pozive, jer posla ima mnogo, a pomoćne radnike nije baš lako pronaći.
– Kad pričaju o zaradama vodoinstalatera ljudi uglavnom govore kako su naše usluge preskupe, a oni ne vide da mi padamo s nogu. Istina je da ponekad za dan zaradimo 100 ili 150 evra, ali dešava se da izgubimo ceo dan zbog popravke od tri ili četiri hiljade dinara. Ne kažem da je taj novac mali, ali ja sam sebi uplaćujem doprinose, za mene ne postoji vikend ili praznik… Dostupan sam 24 sata dnevno za servis bojlera, zamenu gumica na WC šolji, zamenu vodokotlića, popravku cevi, instalacija… Ma šta god treba, ali onda je valjda normalno da se to i plati – ističe Dragan Ilić iz Kragujevca, koji se ovim poslom bavi već gotovo 25 godina.
Naši sagovornici naglašavaju i da je posao vodoinstalatera, baš kao i svih drugih zanatlija, veoma težak, da se zdravlje veoma lako naruši. Takođe, posebno izdvajaju da čak i najmanja greška može da izazove ne samo veliku štetu već i nanese trajne povrede posle kojih ovaj posao više ne može da se obavlja.