Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Kako će društveni mediji uticati na biznis u 2013.


vesti o zapošljavanjuNi deset godina nije prošlo otkako je Facebook zaplovio internetom, a društveni mediji su od "gikovske" zabave postali globalni komunikacioni fenomen. Tokom prošle godine, blizu 75 odsto kompanije sa Fortune 500 liste bilo je aktivno na Twitteru, a 80 odsto njih verovalo je da aktivnosti na društvenim medijima utiču na porast prodaje njihovih roba i usluga. Kakav trend nas očekuje u 2013. godini?

Prvo - i najvažnije - društveni mediji su na dobrom putu da zamene elektronsku poštu kao osnovni vid komunikacije, kako unutar kompanija, tako i između njih. Već sada, headhunting agencije i HR stručnjaci u kompanijima koriste društvene medije da uspostave kontakt s aplikantima i pojednostave procedure aplikacija za posao. Odeljenja prodaje društvene medija koriste da generišu prodaju i prate klijente kroz sve etape procesa prodaje; operativci i distribucija koordinišu lance snabdevanja, dok istraživački timovi socijalne mreže koriste za brejnstorming i žetvu novih ideja. U 2013. godini društveni mediji će konačno biti prihvaćeni kao ozbiljan poslovni alat.

Dok je e-mail od svog nastanka zadržao osnovnu strukturu kao kanal koji prevashodno olakšava formalnu komunikaciju jedan-na-jedan, društveno umrežavanje nudi daleko bolje alate za kolaboraciju. Štaviše, rane forme socijalnih mreža kao što su programi za ćaskanje i Wiki-ji već sada figurišu kao legitimni, širokok korišćeni poslovni alati za komunikaciju u realnom vremenu i centralizovanu razmenu informacija.

Na ovom planu pojavljuju se i sve moćniji komunikacioni alati, koji koriste rešenja iz Facebooka i prilagođavaju ih potrebama kancelarije. U 2013. godini treba očekivati da platforme kao što su Yammer i Chatter napravi još odlučniji prodor u kompanijsko poslovanje, gde će zaposlenima omogućiti da kreiraju virtuelne grupe i razmenjuju ideje na centralizovanim "oglasnim tablama". Na taj način, relevantan sadržaj koji je ranije bio zaključan u "crnoj kutiji" zvanoj e-mail, postaće širokom dostupan različitim segmentima u kompaniji.

Značaj monitoringa komunikacije na društvenim medijima u 2013. godini nastaviće da raste. Neke kompanije, kao što su Gatorade i Dell, već sada formiraju timove stručnjaka koji su posvećeni praćenju i analizi komunikacije na društvenim medijama u realnom vremenu. Revnosno se prate i analiziraju svi relevantni parametri, od pojedinačnih tvitova i lajkovi, do "sentimenta", odnosno tona kojim se korisnici društvenih mreža izražavaju komentarišući neki proizvod, uslugu ili ličnost. U tom smislu, rašće i značaj modernih softverskih alata koji se koriste za pretragu i analizu sadržaja na društvenim medijima. Za očekivati je da će u 2013. godini rukovodioci imati precizne, tačne i blagovremne izveštaje i metričke analize koje će im pomoći u donošenju važnih poslovnih odluka.

U junu ove godine, Morgan Stanley je zakoračio u Tvitersferu, a ta odluka svakako nije doneta "preko kolena". Sva ona stroga pravila eksterne komunikacije kojih se ova kompanija pridržava u korespodenciji s medijima i drugim ciljnim javnostima preneta su i na društvene mreže. Slična regulativa usvaja se i u drugim privrednim sektorima, od robe široke potrošnje, preko farmaceutske industrije, do Vladinih sektora.

Dok kompanije polako otkrivaju sve "tajne" komunikacije na mrežama kao što su Facebook, Twitter, LinkedIn i Google+, tokom ove godine pojavili su se i novi igrači, čija je popularnost u velikom usponu. To su, pre svih, Instagram i Pinterest, čiji vrtoglav uspon najavljuje novu etapu u razvoju društvenog umrežavanja, koja u prvi plan ističe vizuelnu komunikaciju putem grafičkih dobro opremljenih sadržaja. U 2013. verovatno će biti još novih imena na ovom tržuštu, koja će ponuditi širu funkcionalnost uz nižu tehnološku barijeru, drugim rečima moćnije platforme prilagođene manje iskusnih korisnicima.

Što se globalne slike tiče, u 2013. se očekuje veliki porast broja korisnika društvenih medija: u azijsko-pacifičkom regionu (Kina, Indija, Indonezija...) prognozira se 21,1 odsto novih korisnika; na Bliskom istoku očekuje se priraštaj od 23,3 odsto, a u latinskoj Americi 12,6 odsto. Samo tokom prošle godine, kineski "tviteroliki" servis Sina Weiba gotovo je duplirao svoju bazu od 400 miliona korisnika (uporedite to sa Tviterovih 170 miliona aktivnih korisnika!). Za brendove i kompanije to znači da će u 2013. godini morati "sa obe ruke" da se angažuju na društvenim medijima, kreirajući sadržaje i koristeći alate za monitoring i analitiku. Društveni mediji će, polako ali sigurno, postati ono što je do sada bila elektronska pošta.

Priredio: Gradimir Joksimović

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti