Šta ako ipak dobijete otkaz u trudnoći ili nakon porođaja?

Autor - Milan Predojevic | Otkaz i promena posla

apr 05

Sasvim je razumljivo da zaposlene žene koje su trudne ili su se tek porodile, kao i sve buduće majke, često postavljaju važno egzistencijalno pitanje: Da li mogu da dobijem otkaz u trudnoći i neposredno nakon porođaja?

Domaće zakonodavstvo daje jasan odgovor: NE.

U tom smislu u Zakonu o radu postoji posebno poglavlje koje štiti trudnice i roditelje novorođenčadi od otkaza. Sam naslov poglavlja je sugestivan i glasi: „Posebna zaštita od otkaza ugovora o radu„. Premda ovaj deo zakona od neopravdanog otkaza štiti i zaposlenog u vezi sa njegovim sindikalnim aktivnostima i predstavljanjem radnika, zaštita je pre svega usmerena na trudnice i roditelje u ranoj fazi roditeljstva.

Ovim tekstom pokušaćemo da pojasnimo na koji način domaće pravo štiti navedenu osetljivu  kategoriju zaposlenih, a ukazaćemo i na moguće korake koje trudnica ili porodilja može da preduzme u slučaju da ipak dobije otkaz.

Nedopuštenost otkaza

Postoji niz odredbi Zakona o radu koje za cilj imaju zaštitu žena u periodu trudnoće, nakon porođaja, kao i zaštitu roditeljstva, ali čini se da je jedna od najvažnijih zakonskih odredbi u tom pogledu ona po kojoj za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Ukoliko je takav zaposleni u radnom odnosu na određeno vreme, rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.

Shodno navedenom propisu zakonski je nedopušten otkaz zaposlenoj ženi za vreme trudnoće (bez obzira na to da li joj je otvoreno bolovanje ili ne) i porodiljskog odsustva, koje traje tri meseca nakon dana porođaja. Na porodiljsko odsustvo se nadovezuje odsustvo sa rada radi nege deteta (koje bez posebnih uslova može da koristi i otac deteta umestio majke), a podsećamo da ono zajedno sa porodiljskim odsustvom traje ukupno 365 dana za prvo i drugo dete, odnosno dve godine za treće i svako naredno dete.

Ukoliko nakon redovnog odsustva sa rada  postoji potreba za posebnom negom deteta zbog nedovoljno dostignutog stepena razvoja ili zdravstvenih problema, ni tokom trajanja odsustva sa rada radi posebne nege deteta (što je moguće do pete godine života deteta) poslodavac ne može da uruči otkaz zaposlenom.

Produžetak ugovora na određeno

Posebno je važno da zaštitu od otkaza uživaju i trudnice i porodilje kojima ističe ugovor o radu na određeno vreme. Zaposlenom se za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, rok za koji je zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja pravo na odsustvo. To praktično znači da je poslodavac po sili zakona dužan da nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme potpiše novi ugovor o radu (ili aneks postojećeg ugovora) sa trudnicom ili porodiljom kojim će rok trajanja radnog odnosa biti produžen minimum do isteka korišćenja prava na odsustvo po osnovu porođaja i nege deteta (uključujući i posebnu negu deteta). Niti u jednoj drugoj situaciji poslodavac nije dužan da produži ugovor o radu na određeno vreme, sem kada je reč o zaposlenoj trudnici i roditelju koji koristi odsustvo sa rada radi nege deteta, odnosno odsustvo sa rada radi posebne nege deteta.

S obzirom na osetljivost trenutka u kojem se trudnica i roditelj novorođenčeta nalaze, a posebno imajući u vidu potrebu podsticanja nataliteta u ovoj zemlji, sasvim je opravdana ovakva pozitivna diskriminacija u odnosu na ostale zaposlene kojima ističe ugovor o radu na određeno vreme.

Otkaz trudnici je ništav!

Zakon o radu ne dopušta mogućnost pravne održivosti otkaza trudnici jer propisuje da je rešenje o otkazu ugovora o radu ništavo ako je na dan donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta. 

Ništavi akti ne mogu da proizvode pravne posledice, odnosno posledice ništavog rešenja o otkazu stavljaju se van snage, ne samo za ubuduće, već i u za period od njihovog donošenja pa do pravosnažnosti sudske presude kojom je utvrđeno da je rešenje ništavo. U slučaju pokretanja radnog spora tužbom za poništaj ili tužbom za utvrđenje apsolutne ništavosti odluke o prestanku radnog odnosa, pravne posledice pravnosnažne sudske odluke o poništaju rešenja o prestanku radnog odnosa su takve da zaposleni ima pravo na reintegraciju (vraćanje na rad) i pravo na naknadu štete u vidu izgubljene zarade i drugih primanja po osnovu rada, i to od momenta nezakonitog prestanka radnog odnosa do dana vraćanja na rad.

Rešenje o otkazu je ništavo čak i ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavesti poslodavca o postojanju okolnosti trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa. Dakle postoji mogućnost, a u praksi se dešavaju i takve situacije, da u momentu donošenja rešenje o otkazu ono nema osobine ništavosti, odnosno da postupanje poslodavca nije nezakonito, ali se njegovo rešenje o otkazu stavlja van snage, odnosno oglašava se ništavim ako u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa bivša zaposlena donese dokaz o trudnoći. Poslodavac je i u takvom spletu okolnosti dužan da svoje rešenje o otkazu stavi van snage i potpiše novi ugovor o radu sa trudnicom, koji će imati rok trajanja najmanje do isteka porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta.

Primera radi, nakon što ugovor o radu zaposlenoj istekne, poslodavac je ovlašćen da donese odluku da sa njom ne potpiše novi ugovor i rešenjem joj otkaže ugovor o radu,  ne kršeći time nijedan propis. Ipak, bez obzira na navedeno, ukoliko (sada već bivša) zaposlena u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa poslodavcu podnese izveštaj lekara ili drugi dokaz o trudnoći, poslodavac je dužan da svoje rešenje o otkazu stavi van snage jer je ono potvrdom o trudnoći dobilo odlike ništavosti, iako je u momentu  donošenja moglo biti zakonito.  To posebno naglašava intenciju poslodavca da snažno zaštiti trudnicu i porodilju od mogućnost otkaza ugovora o radu. Međutim, poznato je da praksa ne prati uvek normativu, te se postavlja pitanje šta mogu da preduzmu trudnica ili roditelj malog deteta koji je dobio nezakonit otkaz, odnosno kome je uručeno gore opisano rešenje koje je ništavo? Zaposleni ima dva osnovna mehanizma koja može da aktivira-jedan je na sudu i pokreće se tužbom za utvrđivanje ništavosti rešenja o otkazu, odnosno za utvrđivanje nezakonitosti otkaza ugovora o radu, a druga je mogućnost podnošenja prijave poslodavca inspekciji za rad.

Pravne posledice tog otpuštanja

Zakon o  radu sadrži posebno poglavlje koje uređuje posledice nezakonitog prestanka radnog odnosa. Donošenje rešenja o otkazu trudnici, porodilji ili roditelju novorođenčeta koje ima odlike ništavosti, svakako spada u nezakonit način prestanka radnog odnosa, te se i u tom slučaju primenjuju zakonske odredbe o  pravnim posledicama nezakonitog okončanja radnog odnosa.

Zakonom je propisano da nakon što se pokrene radni spor tužbom sudu, a potom sud u toku postupka utvrdi da je zaposlenom prestao radni odnos bez pravnog osnova, na zahtev zaposlenog odlučiće da se zaposleni vrati na rad, da mu se isplati naknada štete i uplate pripadajući doprinosi za obavezno socijalno osiguranje za period u kome zaposleni nije radio. Naknada štete utvrđuje se u visini izgubljene zarade koja u sebi sadrži pripadajući porez i doprinose u skladu sa zakonom, u koju ne ulazi naknada za topli obrok, regres za korišćenje godišnjeg odmora, bonusi, nagrade i druga primanja po osnovu doprinosa poslovnom uspehu poslodavca.  Naknada štete  isplaćuje se zaposlenom u visini izgubljene zarade, koja je umanjena za iznos poreza i doprinosa koji se obračunavaju po osnovu zarade i plaćaju na odgovarajuće račune javnih prihoda na utvrđeni mesečni iznos izgubljene zarade

Ako sud u toku postupka utvrdi da je zaposlenom prestao radni odnos bez pravnog osnova, a zaposleni ne zahteva da se vrati na rad, sud će, na zahtev zaposlenog, obavezati poslodavca da zaposlenom isplati naknadu štete u iznosu od najviše 18 zarada zaposlenog, u zavisnosti od vremena provedenog u radnom odnosu kod poslodavca, godina života zaposlenog i broja izdržavanih članova porodice.

Prema tome, potpunu i adekvatnu meru za kršenje Zakona o radu trudnica i porodilja može da ostvari samo na sudu pokretanjem radnog spora jer samo sud presudom može da utvrdi ništavost rešenja o otkazu i da obaveže poslodavca na naknadu štete u vidu isplate neisplaćenih zarada. Međutim, to nije sve što zaposlena trudnica ili roditelj mogu da učine ako im je uručen ništav otkaz ugovora o radu, jer postoji i mogućnost prijave nezakonitog postupanja poslodavca inspektoratu za rad.

Ovlašćenja Inspekcije za rad

Inspektorat za rad jeste organ upravе u sastavu Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja, koji obavlja poslovе inspеkcijskog nadzora u oblasti radnih odnosa i bеzbеdnosti i zdravlja na radu. Svojim radom Inspektorat za rad vrši nadzor nad primenom mnogih propisa kojim su definisana prava na radu.

U slučaju kada su u vršenju inspekcijskog nadzora konstatovane povrede zakona, podzakonskog akta, opšteg akta i ugovora o radu, inspektor rada je ovlašćen da rešenjem naloži poslodavcu da u određenom roku otkloni utvrđene povrede. Rešenjem se određuje način otklanjanja nepravilnosti i rok u kome se ta nepravilnost mora otkloniti

Inspektor rada podneće i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka ako nađe da je poslodavac, odnosno direktor ili preduzetnik, povredom zakona ili drugih propisa kojima se uređuju radni odnosi, izvršio prekršaj. Zakonom o radu izvršena je gradacija prekršaja u zavisnosti od težine počinjenog dela. Primera radi, među najteže prekršaje poslodavaca (za koje je zaprećena novčana kazna koja može da ide i do 2 miliona dinara) svrstavaju se i slučajevi kada poslodavac nije isplatio zaradu i kada je dao otkaz suprotno zakonu. Svakako da poslodavcu nije u interesu da plati i novčanu kaznu za prekršaj zbog davanja otkaza suprotno zakonu, te prijava inspekciji rada predstavlja dodatnu branu nezakonitom postupanju poslodavca.

Poseban vid zaštite i posebno ovlašćenje inspektora za rad propisana su za slučaj da  inspektor rada nađe da je rešenjem poslodavca o otkazu ugovora o radu očigledno povređeno pravo zaposlenog, a zaposleni je pokrenuo radni spor. Tada inspektor ima ovlašćenje da na zahtev zaposlenog svojim rešenjem odloži izvršenje rešenja o otkazu ugovora o radu – do donošenja pravnosnažne odluke suda i time praktično vrati radnika na posao. Inspektor rada će odbiti takav zahtev ako nađe da pravo zaposlenog nije očigledno povređeno. Naravno, u slučaju otkaza trudnici ili porodilji, odnosno roditelju koji je na odsustvu sa rada radi nege deteta, svakako da postoji mogućnost lakog utvrđivanja relevantnih činjenica i ima prostora za primenu ovog ovlašćenja inspektora. Zaposleni može podneti zahtev u roku od 15 dana od dana pokretanja radnog spora, a inspektor rada je dužan da donese rešenje u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva zaposlenog. On će takvo rešenje doneti samo ako su kumulativno ispunjeni svi sledeći uslovi: da je rešenjem poslodavca pravo zaposlenog očigledno povređeno, da je zaposleni pokrenuo radni spor i da je podneo zahtev inspekciji rada za odlaganje izvršenja rešenja poslodavca.

Što se tiče samog zahteva zaposlenog, on se mora podneti u roku od 15 dana od dana pokretanja sudskog spora protiv poslodavca jer je ovaj rok prekluzivnog karaktera, odnosno propuštanjem ovog roka zaposleni gubi pravo da zahteva od inspektora odlaganje izvršenja rešenje o otkazu. Zaposleni podnosi zahtev Inspektoratu za rad u pisanoj formi ili usmeno na zapisnik i uz zahtev mora da priloži tužbu kao dokaz da je pokrenuo sudski spor protiv poslodavca. Po podnetom zahtevu inspektor za rad donosi ili zaključak o odbacivanju, ako postoje procesni nedostaci za donošenje rešenja (najčešće ako zahtev nije ponet u propisanom roku ili nije priložen dokaz o tome da je pokrenut sudski spor protiv  poslodavca) ili rešenje kojim se meritorno odlučuje (kojim se zahtev odbija ako je neosnovan, ili usvaja kao osnovan i odlaže izvršenje rešenja o otkazu). Značajno je i to što žalba koju poslodavac uloži na rešenje inspektora za rad o vraćanju zaposlenog na posao do pravnosnažnog okončanja sudskog spora, nema suspenzivno dejstvo, odnosno rešenje inspektora za rad je izvršno počev od dana dostavljanja poslodavcu. Na taj način zaposlenom se pruža brza i efikasna zaštita.

Ovo ovlašćenje inspektora za rad veoma je značajno u pogledu zaštite zaposlenih od bahatog i nezakonitog postupanja poslodavca. Imajući u vidu koliko dugo mogu da traju sudski sporovi, a kako je pitanje radnog  odnosa od suštinskog značaja za ekonomsko-socijalnu sigurnost zaposlenog i njegove porodice, mogućnost da inspektor za rad svojim rešenjem vrati zaposlenog na rad (ako zauzme stav da je postupanjem poslodavca i prestankom radnog odnosa evidentno povređeno pravo zaposlenog) svakako treba koristiti kad god su kumulativno ispunjeni svi zakonski uslovi, a naročito u slučaju otkaza trudnici, porodilji ili roditelju na porodiljskom odsustvu.

Prijave mogu podneti “radnici i druga zainteresovana lica“, što znači da prijavu ne mora nužno podneti radnik/ca/ zaposlen/a kod poslodavca, već bilo koje drugo lice.

Postupak inspеkcijskog nadzora pokrеćе sе i vodi po službеnoj dužnosti ili zahtеvom  lica komе jе zakonom priznato svojstvo strankе u postupku. Nadzor povodom zahtеva strankе sе pokrеćе na zahtеv poslodavca, ali i na zahtеv zaposlеnog za intеrvеnciju inspеktora. Nema obavezne forme za podnošenje prijavr nepravilnosti u radu poslodavca, odnosno prijava inspekciji za rad može se podneti u slobodnoj formi.

Šta nakon isteka porodiljskog?

Zakon štiti od otkaza ženu i roditelja za vreme trajanja trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.  Po isteku odsustva sa rada radi nege deteta, ili odsustva sa rada radi posebne nege detetaa (ako do nje dođe)  poslodavac nije dužan da zaposlenoj produži radni odnos. Prema tome, mehanizam zaštite od otkaza za vreme trudnoće i porodiljskog odsustva je primenljiv samo dok traju ove okolnosti. Istekom porodiljskog odsustva završava se obaveza poslodavca da zadrži u radnom odnosu zaposlenog.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(19) komentari

Jovana Stojanović 10. 08. 2023.

Postovani, trenutno mi je otvoreno bolovanje, odrzavanje trudnoce. Proslo je 60dana i trebalo bi dokumenta da se posalju komisiji. Medjutim danas su me zvali iz zdravstvene ustanove gde im je stiglo resenje o sporazumnom otkazu od dana od kada sam otvorila bolovanje. Da li poslodavac moze da me odjavi i kome bih mogla da se obratim da proverim da li sam prijavljena.

    Milan Predojevic 11. 08. 2023.

    Poštovana Jovana
    Odjava sa socijalnog osiguranja po osnovu sporazumnog prestanka radnog odnosa nije moguća bez Vaše saglasnosti. Dakle, da bi postojao sporazum o prestanku radnog odosa mora da postoji saglasnost volja o tome između poslodavca i zaposlenog. Nije moguće da je zakonita odjava po osnovu sporazuma o prestanku radnog odnosa ako Vi takav sporazum nikada niste potpisali.
    Pozdrav

    Milan Predojevic 11. 08. 2023.

    Naročito naglašavam da poslodavac ne može da otkaže ugovor o radu trudnici. Prema tome, ako oslodavac ne poništi sopstvenu odjavu sa socilahjnog osiguranja, obavezno podnesite prijavu Inspekciji za rad.
    Pozdrav

Marina Marinaa 24. 01. 2023.

Poštovani,zdravo! Trenutno sam na porodiljskom tacnije do polovine marta. Od menadžera lokala u kojem radim sam dobila odgovor da me nece primiti nazad po isteku porodiljskog odsustva. Ugovor je na odredjeno,i uz to su mi rekli da trenutno im je popunjen fond sa radnicima i da za mene mesta nema.
Na radnom mestu sam bila 2 meseca, i ostala sam u drugom stanju. Imala sam zelju da se vratim na posao. Sada mi nije jasno da li je moguće da dobijam otkaz samo zato sto sam postala mama…
I da li imaju pravo da mi tek tako daju otkaz? Hvala!!!

    Milan Predojevic 25. 01. 2023.

    Poštovana Marina
    Zakonom o radu propisano je da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Ako se radi o ugovoru na određeno vreme, zaposlenom se rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo. Prema tome, poslodavac je u obavezi da produži radni odnos na određeno vreme do isteka porodiljskog odsustva, što on u Vašem slučaju jeste učinio. Nakon isteka porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, poslodavac na žalost ne mora da produži ugovor sa Vama. To se ne smatra otkazom ugovora o radu, jer je isti na određeno vreme, i to do onog roka koji je zakon odredio kao obavezan.
    Pozdrav

Ljubica Đekić 12. 01. 2023.

Zdravo, radim u kompaniji mesec i po dana, ugovor je na 3 meseca. Zatrudnela sam, sta mogu da ocekujem od njih? Mislim, da li ce mi isplatiti joa tih mesec i po do isteka ugovora ili mogu da ocekujem da dobijem placeno trudnicko i porodiljako?

    Milan Predojevic 13. 01. 2023.

    Poštovana Ljubice
    Zakonom o radu propisano je da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Takođe, istom zaposlenom se rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo.
    Imajući u vidu navedene zakonske odredbe, Kada istekne tri meseca,na koliki ste potpisali ugovor, radni odnos Vam ipak neće prestati. Shodno citiranom članu zakona poslodavac je dužan da sa Vama produži ugovor o radu na određeno vreme do isteka porodiljskog odsustva. Ako budete otvorili bolovanje, plaćaće Vam se trudničko bolovanje. Takođe, imate pravo i na porodiljsko odsustvo i naknadu zarade tokom istog.
    Pozdrav

Jovana Medošević 08. 12. 2022.

Postovani,
Moja situacija je malo komplikovana.
Naime, otvorila sam trudnicko, kasnije i porodiljsko. Poslodavac prvo nije hteo nista da me isplacuje, niti uopste da prihvati cinjenicu da sam na bolovanju.
Isplacivao mi je samo platu, na koju sam prijavljena, koja je tacno duplo manja od onoga koliko sam trebala biti isplacivana. S obzirom da sam upucena da se trudnicko, porodiljsko i nega deteta isplacuje na osnovu proseka mojih plata , 12 pa 18 meseci unazad.
Rekao mi je da treba da budem srecna sto i to primam. Kad sam otisla u RFZO jer su zahtevali od mene neke nepostojece obrasce ne bi li dobili na vremenu, tamo su mi rekli kako me poslodavac nije ni prijavio da sam na trudnickom bolovanju.
Nakon toga je usledilo porodiljsko gde sam od drzave konacno dobijala pun iznos moje nadoknade i sve je bilo super do momenta kad sam sad skoro, 29. Novembra morala pred komisijom da produzim bolovanje zarad posebne negde deteta. Dobila sam produzenje na 3 meseca, popunila trazeni obrazac i poslala svoj tekuci racun a u medjuvremeno se desilo da moj poslodavac vise nije medju zivima a firma je u likvidaciji, samim tim nema koga da mi izda Resenje o produzetku od strane firme koje treba da se podnese PIO fondu u odredjenom roku kako bi bolivanje bilo produzeno. Bez tog resenja meni se nece uvaziti nastavak bolovanja i necu primati nikakvu nadoknadu. Razgovarala sam sa likvidacionim upravnikom firme koji obecava danima kako ce mi izdati resenje i to se ne desava. Ukoliko zakasni sa tim, sta ja mogu da uradim? Ili,ukoliko ga ne dostavi postoji li neki drugi nacin da sebi obezbedim bolovanje i nadoknadu za naredna 3 meseca?
Takodje, razmisljam se da tuzim konacno firmu kako bih dobila sav novac koji mi duguju, nije mala suma u pitanju ali ne znam da li to da radim i da se upustam u to, jer ne znam ko bi to sad isplatio.
Molim Vas, pomozite ako imate kakvu informaciju.
Pozdrav i sve najlepse!

    Milan Predojevic 09. 12. 2022.

    Poštovana
    Ukoliko firma još uvek postoji, a likvidacioni upravnik odbija ili odugovlači sa izdavanjem rešenja o odsustvu sa rada radi nege deteta, mislim da treba slučaj da prijavite Inspekciji za rad. Likvidacija predstavlja prestanak privrednog društva kada ono ima dovoljno sredstava za namirenje svojih obaveza. Dakle, likvidacija je uvek prestanak solventnog privrednog društva, odnosno društva koje može da izmiri potraživanja svojih poverilaca. Stečaj je prestanak insolventnog društva, onog koje ne može da namiri svoje poverioce, te je zato neophodno njihovo kolektivno namirenje prodajom celokupne imovine stečajnog dužnika. Do stečaja može doći i u postupku likvidacije, i to ako se utvrdi da je društvo prezaduženo te da imovina koju poseduje nije dovoljna za namirenje svih poverilaca društva. Prema tome, ako potraživanja ne možete da namirite mirnim putem, možete ih ostvariti na sudu, bez obzira na to što je poslodavac u postupku likvidacije.
    Pozdrav

Korisnik e479019793 05. 09. 2022.

Postovani,zovem se Natasa Paunovic otvorila sam trudnicko bolovanje 1.avgusta i evo proslo je mesec dana a jos nisam dobila nikakvu naknadu za prethodni mesec.Pronasla sam na internetu da prvih 30 dana trudnickog bolovanja sve troskove snosi poslodavac(penziono,socijalno,plata) a zatim prelazi na teret rfzo dostavljajuci potrebna dokumenta.
Da li poslodavac taj prvi mesec moze da kasni sa isplatom,sta preduzeti?
Hvala unapred

    Milan Predojevic 05. 09. 2022.

    Poštovana Nataša
    Poslodavca ima oabvezu da plati zaradu i naknadu zarade do kraja tekućeg meseca za prethodni mesec. To znači da on još uvek nije u docnji, odnosno obavezan je da Vam avgust plati do kraja septembra.
    Pozdrav

Marina Janićijević 26. 08. 2022.

Malo je komplikovana situacija jer sam ja bila prijavljena kao direktor teretane koja pripada “sportskom udruzenju Beograd” u medjuvremenu dok mi je trajalo porodiljsko ja sam tu teretanu predala drugom koji se vodi kao direktor u Apr-u, i dogovor je bio sa njima kad mi istekne porodiljsko da me odjave. Ali, eto, ponovo zatrudnim i oni mi kazu da bi me ipak odjavili.. Da li imaju prava na to?

    Milan Predojevic 27. 08. 2022.

    Poštovana Marina
    Kao što sam rekao u odgovoru, radi se o zakonskoj zaštiti od otkaza, odnosno isti nije dovoljen za vreme trudnoće i porodiljskog odsustva. Vaš dogovor ne može da utiče na obavezu poštovanja imperativnih zakonskih odredbi. Uostalom, nije reč oklasičnom dogovoru, već Vas je poslodavac samo obavestio da će poštovati zakon vezano za prethodnu trudnoću. Nova trudnoća je nova bitna činjenica. I za novu trudnoću važe ista pravila kao i za prethodnu, jer je zaštita od otkaza vezana a činjenicu trudnoće i porodiljskog odsustva, a to se kod Vas ne prekida, neprestano imate ispunjen taj uslov-najpre prvom trudnoćom,pa poroođajnim odsustvom i sada novo trudnoćom. Čak je zakon odredio i da se može prijaviti postojanje trudnoće u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa-i tada bi otkaz bio ništav.
    Pozdrav

Marina Janićijević 26. 08. 2022.

Postovani, interesuje me jedna stvar.
Ja sam bila na porodiljskom do 13.08.2022. U medjuvremenu sam ponovo zatrudnela, dobila sam od doktorke koja mi je vodila i prvu trudnocu otvaranje bolovanja od 15.08.2022, jos uvek me nisu odjavili, ali nakon razgovora sa poslodavcem rekli su mi da mi ne bi produzili radni odnos. Da li imaju prava da mi daju otkaz? Medjutim, malo je komplikovana situacija jer sam ja bila prijavljena kao direktor teretane koja pripada “sportskom udruzenju Beograd” u medjuvremenu dok mi je trajalo porodiljsko ja sam tu teretanu predala drugom koji se vodi kao direktor u Apr-u, i dogovor je bio sa njima kad mi istekne porodiljsko da me odjave. Ali, eto, ponovo zatrudnim i oni mi kazu da bi me ipak odjavili.. Da li imaju prava na to?

    Milan Predojevic 27. 08. 2022.

    Poštovana Marija
    Zakonom o radu propisana je posebna zaštita od otkaza ugovora o radu za zaposlene vezano za trudnoću, porođaj i negu dteeta na sledeći način:
    „Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu.
    Zaposlenom iz stava 1. ovog člana rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.
    Rešenje o otkazu ugovora o radu ništavo je ako je na dan donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stava 1. ovog člana ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stava 1. ovog člana i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa“.
    Shodno citiranom članu 187. Zakona o radu, a Imajući u vidu da ste poslodavca blagovremeo upoznali sa činjenicom nove trudnoće, mišjenja sam da ne može da Vam otkaže ugovor o radu, te da se rok za koji je ugovorom zasnovan radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo po osnovu druge trudnoće.
    Pozdrav

Dušica Bojović 28. 06. 2022.

Postovani,zanima me sledece. Prijavljena sam od 02.09.2019. na neodredjeno, otvorila sam trudnicko 01.02.2021., a na porodiljskom sam od 31.07.2021. Posle isteka porodiljskom ne bih se vracala na taj posao, da li nakon isteka porodiljskog poslodavac moze da mi da otkaz ili sam u nekoj zakonskoj obavezi da radim neko vreme dok ne dobijem otkaz ? Hvala.

    Milan Predojevic 28. 06. 2022.

    Poštovana Dušice
    Nakon isteka porodiljskog poslodavac može da Vam da otkaz jedino ako su ispunjeni zakonski uslovi za otkaz od starne poslodavca. Međutim, pošto se radi o Vašoj želji da napustite posao, mišljenja sam da Vi treba poslodavcu da predate pisanu izjavu kojom ga oabveštavate da otkazujete ugovor o radu i da navedete sa kojim datumom dajete otkaz. Dakle, niste dužni nakon isteka porodiljskog odsustva da radite niti jedan dan, ako to ne želite. Zaposleni u svakom trenutku, bez nekog objašnjenja, može da da otkaz ugovora o radu, uz poštovanje otkaznog roka.
    Pozdrav

Vanja Jovanović 20. 04. 2022.

Poštovani, prijavljena sam na 3 meseca bez potpisivanja ugovora i to je zavedeno kao probni rad.
U međuvremenu sam ostala trudna i ističe mi prijava koju ne žele da produže.
Želim da znam da li imaju prava za to i da li sam nekako zaštićena od otkaza?
Unapred hvala.

    Milan Predojevic 22. 04. 2022.

    Poštovana
    Zakonom o radu je propisano da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom se u tom slučaju rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo. Rešenje o otkazu ugovora o radu ništavo je ako je na dan donošenja rešenja o otkazu ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti trudnoće ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa obavesti poslodavca o postojanju tih okolnosti i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa.
    Prema tome, poslodavac je dužan da sa Vama produži trajanje radnog odnosa makar do isteka porodiljskog odsustva. Ukoliko poslodavac ne ispoštuje zabranu davanja otkaza trudnici, za pomoć se obratite Inspekciji za rad.
    Pozdrav