Studentski posao koji je promenio muzičku scenu Jugoslavije

Autor - Konstantin Radulović | Tražim posao

dec 04

Prošlo je, evo, pola veka od kada je jedan poslić zamišljen kao popunjavanje budžeta tokom studiranja Elektrotehničkog fakulteta u Skoplju promenio muzičku scenu nekadašnje Jugoslavije. Akademac iz malog šumadijskog sela Mrčajevci, samo što je postao otac jedne Marije, odlučio je da kućni budžet popuni tako što će povremeno pevati.

Miroslav Ilić, isto to radi i danas, 50 godina kasnije – povremeno zapeva, a sale i dvorane u kojima se održavaju njegovi koncerti su dupke puni, kao što će to biti i 10. decembra u „Štark areni“ u Beogradu, na nastupu kojim obeležava pet decenija rada i fantastične karijere.

Miroslav, bez dileme, jedna je od najvećih muzičkih zvezda u regionu i mnogima omiljeni pevač narodne muzike. U razgovoru za  Infostud otkriva čime se bavio pre izlaska na binu.

– Odrastao sam u malom selu Mrčajevci, to verujem da svi znaju, a još kao mali sam počeo da radim sve poslove na imanju. Otac mi je bio seljak i bio sam uz njega šta god je bilo potrebno da se radi. Kosio sam travu, odlagao otkose sena, izlazio na njivu svako jutro i vraćao se kući kasno uveče. To je bio moj prvi posao, za koji nikada nisam tražio nikakav novac. Samo sam želeo da pomognem ocu i tako sam stekao radne navike. Radio sam to jer sam znao da je to jedino ispravno – kaže Miroslav Ilić.

Nakon završene gimnazije u Čačku mladi Miroslav Ilić se zaputio u Skoplje na studije Elektrotehničkog fakulteta, oženio se, dobio naslednicu Mariju i shvatio da je porodici potrebno još novca za život. A student, kao student, uvek prepun ideja i velikih planova, želeo je samo da „premosti“ – da „preživi“ još koji ispitni rok, pa će naći nešto u struci.

Pevanje kao privremeno rešenje

Izbor je pao na pevanje, nešto što mu je bio samo hobi tokom odrastanja, a sve što se dogodilo posle toga je istorija. Jer, muzička scena  na prostoru bivše Jugoslavije bila bi daleko siromašnija  da te 1972. godine nije odlučio da ode u Beograd i ponudi numeru „Voleo sam devojku iz grada“.

– Oduvek sam voleo da pevam, ali nikada slutio nisam da će to biti moj životni poziv. Cilj mi je bio da završim elektrotehniku i pronađem posao u struci, da imam porodicu…Pevanje je trebalo da bude samo privremeni posao, nešto što će mi pomoći da završim studije, ali  čudni su putevi Gospodnji. Sve je otišlo u nekom drugom pravcu kojem se nisam uopšte nadao. Pesma „Voleo sam devojku iz grada“ se odlično primila kod publike i eto, elektrotehnikom se nikad nisam bavio, a estrada je postala moj životni poziv. Na kraju sam jako zadovoljan kako je sve ispalo – priča nam Miroslav Ilić.

Prvog zarađenog novca Miroslav se vrlo dobro seća, iako je to bilo odavno, ali ne i tačne sume. Zna da su u pitanju bile „solidne pare“, pogotovo za jednog studenta, ali ističe da ništa od te svote nije potrošio na sebe.

– Teška su to bila vremena i sve što sam zaradio otišlo je u kućni budžet. Supruga i ja smo imali malu ćerkicu i trebao nam je novac, tako da nije bilo prostora da prvu zaradu potrošim sa prijateljima ili da nešto kupim sebi. Iako sam se oženio relativno mlad, u 21. godini, znao sam šta su prioriteti i danas bih isto uradio – navodi Ilić.

Fotografije: Zoran Ilić

Šta god da radite, radite pošteno

Opstati na muzičkoj sceni tako dugo, i to u samom vrhu, svakako nije nimalo lak zadatak. Potrebno je mnogo rada i odricanja, a po rečima barda narodne muzike, pomoglo mu je mnogo i ono što je naučio od oca na njivi.

Sticanje radnih navika i odnos prema obavezama je nešto što se dobija kroz kućno vaspitanje. Meni je drago što sam radio na njivi, tamo sam mnogo naučio i ponosan sam na taj posao. Ponosan sam i na sve drugo što sam uradio u životu, a trud koji sam utrošio u muzičku karijeru se takođe isplatio. Čovek, jednostavno mora da se posveti onome što radi, da bude fokusiran na to i sigurno će doći rezultati. Zato i mislim da je vrlo važno da mladi ljudi što pre počnu da zarađuju svoj dinar. Od nečega mora da se počne, a šta god da rade, tim obavezama treba da pristupe apsolutno iskreno i do kraja pošteno. Jer ko zna, možda im to na kraju bude životni poziv i donese sve ono što su želeli – naglašava Miroslav Ilić.

A „Slavuj iz Mrčajevaca“ je najbolji primer koliko je važno da se „part time job“ obavlja maksimalno profesionalno, pa čak i onda kad intimno slušate rokenrol, a snimate pesme narodne muzike.

O autoru: Konstantin Radulović

Pune dve decenije radio kao sportski novinar u nekoliko beogradskih i novosadskih medija i izveštavao sa velikog broja događaja, uključujući tri finala Lige šampiona. Voli da piše, specijalno intervjue i reportaže, a trenutno radi kao kopirajter i prebacuje se u svet digitalnog marketinga.