(24) komentari
Poštovani,
radio sam u osnovnoj školi kao nastavnik četiri i po meseca. Ugovor je istekao 31.maja.Potpisao sam rešenje o prestanku radnog odnosa koji dan kasnije. Rešenje o naknadi štete za neiskorišćeni godišnji odmor je bilo spremno za potpisivanje tek 13.juna,i bio sam pozvan da to potpišem. Zbog privatnih obaveza nisam bio u mogućnosti da toga dana dođem.Došao sam da preuzmem rešenje sad u avgustu, rečeno mi je da nema šta da potpišem jer mi je u medjuvremenu istekao rok od mesec dana za potpisivanje [za taj rok nisam ni obavešten] , pa samim tim ne mogu da naplatim naknadu štete, jer škola ne može više da potražuje ta sredstva od ministarstva. Da li je zaista tako?
Poštovani Predraže
Članom 186. Zakona o radu propisano je da poslodavac je dužan da zaposlenom, u slučaju prestanka radnog odnosa, isplati sve neisplaćene zarade, naknade zarade i druga primanja koja je zaposleni ostvario do dana prestanka radnog odnosa u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Isplatu obaveza poslodavac je dužan da izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa. Članom 196. Zakona o radu određeno je da sva novčana potraživanja iz radnog odnosa zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze. Imajući u vidu navedene zakonske odredbe, mišljenja sam da Vaše potraživanje naknade štete za neiskorišćeni godišnji odmor nije zastarelo.
Pozdarv
Poštovani Aleksandre,
Kod poslodavca kod koga sam radio do 31.05.2024. sam imao 25 dana neiskorišćenog godišnjeg odmora. Isplatili su mi upola od toga, jer su mi rekli da se računa dva dana mesečno od početka godine, a da ostatak mogu da iskoristim kod novog poslodavca. Zanima me da li je to stvarno tako, jer ja u zakonu nisam naišao na taj deo?
Hvala unapred…
Poštovani Aleksandre
Članom 72. Zakona o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. Prema tome, u godini prestanka radnog odnosa nemate pravo na ceo odmor, već srazmeran deo, što u Vašem slučaju jeset 5/12 od punog odmora.
Pozdrav
Postovani,
Zena je pocela sa radom 01.02.2022,
U septembru koristi 5 dana odmora. Nakon toga 15.09.2022 odlazi na trudnicko bolovanje. Posle dve godine bolovanja(trudnickog,porodiljskog) firma ne produzava ugovor. Trebala je poceti 21.04.2024. Zanima nas koliko je dana odmora imala za isplatu? Sefica je rekla da ima 25 dana ali po isplati od 19000 dinara ne bih rekli ili je doslo do greske. Da naglasim ugovori su od stata rada bili na mesec dana,pa dva i tako produzavani.
Poštovani Sleksandre.
Dao sam odgovor u prethodnom pitanju-pošto zbog porodiljskog nije uopšte koristila odmor za 2023. godinu, zakon joj daje za pravo da sav odmor za 2023. godinu prenese u narednu godinu i iskoristi najkasnije do 30.juna naredne godine. Za 2024. godinu, kao godinu prestanka radnog odnodsa, ima pravo na 3/12 od punog odmora za tri cela meseca radnog odnosa u 2024. godini.
Pozdrav
Poštovani,
bila sam na porodiljskom odsustvu za treće dete u trajanju od 2 godine, od januara 2022. do 13.03.2024. Odmah nakon porodiljskog odsustva sam dobila rešenje o otkazu kao tehnološki višak. Isplaćena mi je otpremnina, međutim imam problem sa godišnjim odmorima. Moje pitanje je da li treba da mi isplate godišnji odmor samo za 2023. i 2024. ili i za 2022. pošto ga nisam iskoristila? I da li se isplaćuje bruto ili neto iznos u tom slučaju?
Takođe, isplaćene su mi dve sume, izuzev otpremnine koja mi je prethodno isplaćena, za koje sam smatrala da su to ta 3 odmora za 2022., 2023. i 2024. godinu. Međutim, nakon par dana mi se javlja knjigovođa sa pričom kako mi je greškom uplatila 2 sume (trebala je samo jednu) i traži mi povraćaj novca. Ja sam novac potrošila, jer sam imala određena zaduženje prema banci, sada sam nezaposlena i nisam u mogućnosti da taj novac vratim, osim možda na rate. Naravno, ni jednog momenta nisam dobila obračun za zaostale godišnje odmore, tako da ne znam ni koju su cifru trebali da mi uplate i ne znam da li je ovo potraživanje povraćaja novca tačno ili samo još jedna od prevara poslodavca koju je pokušao da izvede.
Molim vas dajte mi savet šta da radim u ovoj situaciji.
Hvala unapred.
Poštovana Nataša
Zakonom o radu propisano je da zaposleni koji nije u celini ili delimično iskoristio godišnji odmor u kalendarskoj godini zbog odsutnosti sa rada radi korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta – ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine. Pošto ste bili na porodiljskom odsustvu za treće dete u trajanju od 2 godine, od januara 2022.g. do 13.03.2024. godine, u Vašem slučaju odmor za 2022. godinu više ne možete da koristite, jer je prošao krajnji rok za to (30.jun 2023. godine), pa samim tim nemate ni pravo na naknadu za neiskorišćeni odmor iz 2022. godine. Iz citiranih zakonskih odredbi takođe sledi da ste ceo odmor za 2023. godinu mogli iskoristiti najkasnije do 30. juna 2024. godine.
Dalje je Zakonom o radu određeno da zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj mu prestaje radni odnos. To znači da za 2024. godinu imate pravo na srazmerni godišnji odmor i to dve dvanestine punog odmora za dva cela meseca trajanja radnog odnosa u godini u kojoj je prestao radni odnos.
Takođe je Zakonom o radu određeno da je u slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora.
Shodno svemu navedenom, mišljenja sma da je poslodavac bio obavezan da Vam isplati nakandu štete za neiskorišćeni godišnji odmor za celu 2023. godinu, kao i za dva meseca u 2024. godini
Što se tiče otpremnine, u slučaju tehnološkog viška poslodavac je dužan da je isplati najmanje u visini trećine zarade za svaku godinu rada u radnom odnosu kod poslodavca.
Zakonom o radu utvrđeno je da o pravima i obavezama iz radnog odnosa rešenjem odlučuje ovlašćeno lice poslodavca. Shodno navedenom, mišljenja sam da je poslodavac bio dužan da o svim gore navdenim pianjima odluči rešenjem, koje biste moli da pobijate na sudu, ako niste zadovoljni istim.
Stoga je nejasno na osnovu kojih kriterijuma, to jest koje odluke poslodavca se javlja knjigovođa sa pričom kako je greškom uplatila određenu sumu i traži povraćaj novca.
Možete ceo slučaj prijaviti Inspekciji za rad.
Pozdrav
Za 12 godina koliko sam radio nikada nisam iskoristio ceo,a nekada ni dan GO,sada sam raskinuo ugovor o radu zbog odlaska u starosnu penziju,još uvek radim,nudi mi poslodavac da nastavim da radim i da ne tražim otpremninu,ili otpremnina a onda nema dalje saradnje,kakva ucena ,nisam iskoristio GO za prošlu a ni ovu godinu,radio i nedeljom i praznicima,noću,a plata uvek ista,pre isplate plata,potpisujem prevoz koji nikada nisam dobio…predam lpotpisanu listu pa tek onda dižem platu…pa moli za savet,šta ciniti dalje?
Poštovani
Poslodavac je po zakonu dužan da pri odlasku zaposlenog u penziju isplati otpremninu. Oko toga ne može biti pogađanja jer se radi o neotuđivom pravu zaposlenog, pa ni sporazum kojim se poslodavac oslobađa te obaveze nema pravnu snagu.
Godišnji odmor za prošlu godinu možete da iskoristite do 30.juna ove godine. Ukoliko ga ne iskoristite pre prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan da Vam isplati naknadu štete.
Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu za rad na dan praznika koji je neradni dan – najmanje 110% od osnovice. Osnovicu za obračun uvećane zarade čini osnovna zarada.
Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu za rad noću, ali samo ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade – najmanje 26% od osnovice (proverite u ugovoru o radu da li je vrednovan rad noću već u samoj plati).
Za rad nedeljom zakon nije predvideo obaveznu uvećanu zaradu.
Preporučujem da ne potpisujete akta kojim potvrđujete da ste dobili nešto što niste.
Pozdrav
Podneo sam zahtev za starosnu penziju,znaci da sam raskinuo radni odnos,i dalje radim,ucenjuju me ,ili dalji rad,ili otpremnina,nisam koristio GO ceo,i tako 12 punih godina,radio i praznikom i noću a plata ista,šta mi savetujete,da tužim firmu za nadoknadu štete ? Kada koristim GO daju samo 10 dana,ne radnih ,nego bukvalno 10 dana…….šta raditi?????
Poštovani
Zakonom o radu propisano je da sva novčana potraživanja iz radnog odnosa zastarevaju u roku od tri godine od dana nastanka obaveze.
Ukoliko smatrate da Vam je poslodavac uskratio određena plaćanja-npr uvećanu zaradu za prekovremeni rad, rad praznikom i noću, itd, da niste ostvarili pravo na godišnji odmor, a nije Vam isplaćena nakanda za neiksorišćeni godišnji odmor, možete tužiti poslodavca i tužbom zahtevati isplatu dugovanog. Morate samo voditi računa o gore pomenutom roku zastare koji je 3 godine.
Pozdrav
Postovani,
Sporazumno dam raskinula ugovor sa firmo
i duzni su da mi isplate 9 dana neiskoriscenog godisnjeg odmora. Plata se sastojila od fiksnog dela i bonusa. Oni su mi racunali naknadu tako sto du podelili fiksni deo na 31 dan x9. Kakda sam upozorila direktorku da nije obracun dobro uradjen, rekla je da se tako radi. Zanima me da li pored iznosa od prosecnih 12 meseci plate idu i doprinosi na iznos za neiskorisceni godisnji odmor. Pritom nisam dobila nikakvo resenje ni obracun za naknadu stete.
Poštovana Tatijana
Zakonom o radu u članu 76. propisano je da u slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora. Član 104. stav 1. istog zakona kaže da zaposleni ima pravo na odgovarajuću zaradu, koja se utvrđuje u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu. Članom 105. stav 1. Zakona o radu određeno je da se zarada iz člana 104. stav 1. ovog zakona sastoji se od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i drugih primanja po osnovu radnog odnosa, Naredni stav definiše da se pod zaradom u smislu stava 1. ovog člana smatra zarada koja sadrži porez i doprinose koji se plaćaju iz zarade.
Imajući u vidu citirane zakonske odredbe, mišljenja sam da se kod računanja visine naknade za neiskorišćeni godišnji odmor mora računati zarada u celosti, što znači i nagrade i bpnusi, a ne samo njen fiksni deo. Takođe, mišljenja sma da se tom prilikom moraju računati i doprinsoi, jer su isti sastavni deo zarade.
Pozdrav
Da je poslodavac obavezan da mi daje obracun o naknadi stete za neiskorisceni godisnji odmor i resenje o naknadi stete. Ja nisam nista dobila. I kome da se obratim, inspekciji rada ili advokatu?
Unapred zahvalna
Tatijana
Poštovana Tatijana
Kao što sam naveo, Zakonom o radu propisano je da u slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora, u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora. Zakonom je takođe određeno da se zaposlenom u pisanom obliku dostavlja rešenje o ostvarivanju prava, obaveza i odgovornosti, sa obrazloženjem i poukom o pravnom leku (član 193.)
Imajući u vidu citirane zakonske odredbe, mišljenja sam da je poslodavac u obavezi da rešenjem odluči o isplati naknade štete zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora. U praksi se nekad poslodavci opredeljuju da u samom rešenju o otkazu odluče i o visini naknade za neiksorišćeni godišnji odmor, što smatram takođe ispravnim. Uglavnom, mora da postojo odluka poslodavca u formi rešenja u pisanom obliku.
Možete sve prijaviti Inspekciji za rad, i poslodavac tu može da ima problem sa prekršajnim postupcima i novčanim kažnjavanjem za prekršaj. Moguće je zbog toga da bi ga i sama pretnja prijavom Inspekciji prinudila da plat sve što duguje, jer mu se ne isplati da se podnosi prijava inspekciji.
Međutim, ako želite da obavežete poslodavca na isplatu dugovoanog novca, to možete samo tužbom sudu, jer Inspekcija rada nema ovlašćenja da radi prinudnu naplatu dugovanog iznosa.
Pozdrav
Postovani. Radim u jednom javnom preduzecu 22 god. I oduvek je problem god odmori. Oni nama urade resenja o god odmoru u zakonskom roku a mi ta resenja ne dobijamo jer ih kriju. Na odmor tesko idemo jer nema ko da nas menja. Ja trenutno imam 12 dana za 2022 i 30 za 2023. God. Kad god sam trazio odmor nisam dobio,raspravljao se sa sefom on mi pretio. Sta ja sa pravne strane da radim?Hvala unapred
Poštovani Dušane
Zakon o radu propisuje da se godišnji odmor koristi jednokratno ili u dva ili više delova. Ako zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo koristi u trajanju od najmanje dve radne nedelje neprekidno u toku kalendarske godine, a ostatak najkasnije do 30. juna naredne godine.
Zakonom je takođe određeno da se rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora. Izuzetno, ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora.
Prema tome, nema opravdanja za postupanje Vašeg poslodavca. Rokovi za godišnji odmor iz 2022. godine du odavno istekli, a rešenja se moraju dostavljati kao je gore opisano. U pitanju je kršenje prava zaposlenih na godišnji odmor. Možete podneti prijavu Inspekcji za rad, jer se radi o prekršajima za koje se novčano kažnjava. Takođe, poslodavac bi mogao da odgovara za naknadu štete zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora.
Pozdrav
Postovani, dao sam oktaz u jednoj firmi nakon cega mi nije bio isplacen godisnji odmor koji sam stekao u tom periodu. Poslodavac mi se nakod toga uopste ne javlja otkako sam pokrenuo pitanje placanja mog ostatka odmora. Da li ja po zakonu imam pravo da mi se isplate ostalu dani i da li se mogu negde zaliti povodom toga?
Poštovani Luka
Poslodavac bi trebalo da isplati naknadu za godišnji odmor koji je ostao neiskorišćen usled prestanka radnog odnosa.
Pozdrav
Postovani,
Da li mogu da dam otkaz dok sam na godisnjem odmoru?Unapred hvala
Poštovana Olivera
Možete da date otkaz i dok ste na godišnjem odmoru. Treba da ovlašćenom licu poslodavca predate pisanu izjavo o tome da otkazujete ugovor o radu i da u toj izjavi označite koji će Vam biti poslednji dan u radnom odnosu. Tom prilikom treba da poštujete otkazni rok.
Pozdrav
Postovani, interesuje me da li mozda znate sta je sa godisnjim odmorom kada ste na porodiljskom za trece dete u trajanju od 2 godine? Receno mi je da mi za jednu godinu odmor propada i da umesto 40 dana za 2 godine, imam pravo da iskoristim samo 20 dana. U ovom slucaju odmor za 2021.mi je propao, za 2022.sam iskoristila odjednom i sada regularno koristim odmor za 2023. Vratila sam se na posao u julu 2023.
Poštovana Jelena
Prema Zakonu o radu, ako zbog porodiljskog odsustva niste koristili prvi deo godišnjeg odmora u tekućoj godini (a trebalo bi bar deset radnih dana), ceo odmor možete iskoristiti u idućoj godini, ali najkasnije do 30.juna. Prema tome, odmor za 2021. godinu Vam je propao, ako se niste vratili na posao pre 30.juna 2022. godine. Jednostavno, najkasniji zakonski termin za odmor iz 2021. godine bio je 30.jun 2022. godine. Nakon toga ga nije moguće koristiti.
Pozdrav