(12) komentari
Poštovani, da li žena ima pravo na trudničko bolovanje i ako je na PP ugovoru?
Poštovna Dragana
Lice angažovano po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima nema pravo na naknadu zarade za vreme privremene sprečenosti za rad. Prema tome, žena nema pravo na trudničko bolovanje ako je na pp ugovoru, ali ima pravo na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta (porodiljska naknada, koja pripada nakon porođaja).
Podrav
Poštovani,
VD direktor jedne ustanove čiji je osnivač lokalna samouprava za vreme svoga mandata sa upravnim odborom ustanove potpisao je ugovor gde se prima u radni odnos na neodređeno vreme na upražnjeno radno mesto po sistematizaciji. Isti je po ugovoru dužan da stupi na rad nakon razrešenja sa mesta vd direktora. Nakon razrešenja sa mesta vd direktora isti je par dana dolazio na posao i uredno se javljao i sad smatra da je na taj način stekao pravo rada na neodređeno. Da li je radni odnos zasnovan zakonski i ako nije da li je na ovaj način lice steklo pravo na radni odnos na neodređeno shodno članu 32 zakona o radu?
Hvala
Poštovani
Ако је neko lice sa upravnim odborom ustanove potpisalo ugovor gde se prima u radni odnos na neodređeno vreme na upražnjeno radno mesto po sistematizaciji, a upravni odbor je nadležan za prijem u radni odnos, to jest po zakonu ili opštem aktu ustanove ima te nadležnosti da u ime ustanove prima u radni odnos i potpisuje ugovore o radu sa licima koja se zapošljavaju u stanovu, onda to jeste validan ugovor.
Pozdrav
Hvala na brzom odgovoru.
U slučaju da po statutu upravni odbor nema ta ovlašćenja, da li je zaposleni stekao pravo za zasnivanje radnog odnosa kao što je navedeno u članu 32 Zakona o radu samim dolaskom na posao a ustanova mu nije ponudila potpisivanje novog ugovora?
Poštovani
Vi ste u svom pitanju naveli sledeće: „sa upravnim odborom ustanove potpisao je ugovor gde se prima u radni odnos na neodređeno vreme“..prems tome, ako je ugovor potpisan, a upravni odbor jeste po zakonu ili opštem aktu ovlašžen da potpiše ugoovor (što bi bilo pomalo neobično jer upravni odnori obično imaju ovlašženje da potpišu ugovor sa direktorom, a direktor sa ostalim zaposlenima), i po potpisivanju ugovora stupi na rad-rani odnos je aktiviran. Ako zaposleni ne stupi na rad danom utvrđenim ugovorom o radu, smatra se da nije zasnovao radni odnos. Ako radi bez ugovora pravila su sledećsa: u cilju sprečavanja zloupotreba na tržištu rada i tzv „rada na crno“ zakonodavac je uveo pravilo o fikciji radnog odnosa- kada nema potpisanog ugovora o radu, ako je lice stupilo na rad kod poslodavca, radni odnos je nastao danom stupanja na rad i bez zaključenja ugovora u pisanom obliku.
Pozdrav
Ovde je interesantno šta je sa situacijom kada poslodavac uvek iznova i iznova nudi zaposlenom ugovor na određeno vreme iako je period od 24 meseca odavno istekao a nije bilo prekida već se angažovanje nastavljalo novim ugovorom na određeno vreme. Konkretno u mom slučaju je sledeća situacija. Prvi ugovor na određeno vreme sam zaključio sa poslodavcem (radi se o javnom preduzeću)još 13.02.2018. godine i od tada do danas (danas je 17.04.2024.) sam zaključio nekoliko ugovora na određeno vreme bez ijedog dana prekida tako da ako se posmatra da je taj najduži rok 24 meseca ja sam ga već 3 i malo više puta ispunio a i dalje sam zaposlen na određeno vreme „zbog povećanog obima posla“ na upražnjenom radnom mestu po sistematizaciji preduzeća, uz obrazloženje da je „zahtev za odobrenje prijema u stalni radni odnos poslat u ministarstvo i da još nema odgovora“ a u međuvremenu je primljeno 10-ak drugih u stalni radni odnos, od kojih su neki tek došli u firmu. Šta i kako preduzeti u konkretnoj situaciji.
Poštovani
Mišljenja sam da u opisanom slučaju, ukoliko biste tužbom sudu zahtevali utvrđenje da je radni odnos prerastao u radni odnos na neodređeno vreme, da biste imali osnova za uspeh. Obrazloženje poslodavca da se čeka saglasnost ministarstva ne obaezuje sud, jer isti primenjuje Zakon o radu i pravila o saglasnosti na zapošljavanje ne utiču na to da Zakon o radu uređuje pravila produžavanja rada na određeno vreme. Zakon utvrđuje da poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu na određeno vreme na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca. Zakon dalje kaže da ako je ugovor o radu na određeno vreme zaključen suprotno odredbama ovog zakona ili ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme. Prema tome, postojao bi osnov za Vaš uspeh u sudskom sporu, ako je sve onako kako ste opisali.
Pozdrav
Poštovani,
Radim kao električar(elektro tehnička škola) na određeno vreme u firmi već šest godina i dva meseca u kontinuitetu, bez i jednog dana prekida. Ugovori o radu se produžavaju na svakih dva ili tri meseca. Prve dve godine sam radio preko agencije, da bi kasnije dobio ugovor o radu od samog poslodavca, stim što im nedostaje radnika u svim oblastima. Inače radi se o javnom preduzeću.Zanima me koja su moja prava i kako da dobijem ugovor o radu na neodređeno vreme.
Unapred hvala…
Poštovani Vladane
Možete tužbom sudu tražiti da se utvrdi da je radni odmor na određeno vreme prerastao u radni odnos na neodređeno vreme, ukoliko ste radili duže od dve godine na određeno vreme (što je maksimum). Ako dokažete da je ugovor o radu na određeno vreme produžavan suprotno zakonu, te da ste bili angažovani na određeno vreme preko zakonskog maksimuma, sud će ustanoviti da je radni odnos prerastao u radni odnos na neodeđeno vreme.
Pozdrav
Poštovani,firma u kojoj radim dostavlja ugovore na određeno vreme u trajanju od šest meseci najranije deset dana od isteka, a često i duže, nekada i do mesec dana. Da li se tim propustom poslodavca ispunjava zakonska obaveza prerastanja radnog odnosa na neodređeno? Hvala unapred
Poštovani
Zakonom o rdu određeno je da ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme. Prema tome, ako nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme ostanete da radite kod poslodavca još najmanje pet radnh dana, a nemate nikakav novi ugovor potpisan, te ceo slučaj prijavite Inspekciji za rad, mogli biste ostvariti pravo na utvrđenje da Vam je radni odnos prersatao u stalan.
Pozdrav