Kreatori sadržaja – zanimanje u usponu

Autor - Marijana Niškanović | Svi tekstovi

jul 17

Nekada je dan započinjao listanjem novina, danas je to skrolovanje kroz „digitalni beskraj“. I mada često izgleda kao da sav taj sadržaj iskače niotkuda, iza svake objave stoji osoba koja ju je pažljivo kreirala.

Kada to postane više od hobija i pretvori se u posao, govorimo o poslu kontent kreatora. Ovo zanimanje sve je traženije i važnije, ne samo za brendove već i za svakoga ko želi da ostavi trag u digitalnom svetu.

Naši sagovornici Branislav Cvenić i Nikola Jagodić, za Infostud otkrivaju kako izgleda svakodnevnica iza viralnih objava i koji su najveći izazovi u ovoj, relativno novoj, profesiji. Branislava je put do stvaranja sadržaja vodio preko studentske organizacije i menadžmenta koji je završio na FON-u.

– Na početku sam se bavio marketingom u širem smislu, ali me je odmah privukao taj kreativni deo koji je uključivao osmišljavanje objava, samo što sam ja to sve zvao marketing. Onda sam krenuo da učim video editovanje, ne sa ciljem da se jednog dana time bavim, već nesvesno, jer me zanimalo. Dizajn sam, na primer učio da bih bolje razumeo dizajnere. Zatim sam pokrenuo svoj projekat Sportski zid i počeo da radim na sadržaju koji je magnet za kupovinu proizvoda. I tu sam pronašao radost i ono što me pokreće. Kasnije sam samo nastavio da se usavršavam u tom pravcu – kaže Branislav.

Karijera u kojoj nema rutine

Za razliku od klasičnih kancelarijskih zanimanja, objašnjava nam da radni dan kontent kreatora ne postoji u standardnom obliku.

Jedan dan može da počne snimanjem na terenu, drugi montažom, treći pisanjem scenarija i osmišljavanjem sadržaja. Svaki dan je drugačiji. To je ono što mi se sviđa i što je po mom mišljenju, jedna od najvećih prednosti ovog posla. Ne volim monotoniju. Ispunjava me da radim različite stvari iznova i iznova – kaže Branislav.

Ističe da vreme uloženo u stvaranje nekog sadržaja ne znači nužno da će on biti bolji i viralniji. Pravila nema. Formalno obrazovanje, smatra, nije presudno ali može pomoći da imate širu sliku. Ono što je važno je volja za stalnim učenjem.

– Tehnički, formalno obrazovanje nije potrebno. Meni je drago što ga imam iz oblasti menadžmenta i marketinga jer mislim da lakše i bolje razumem publiku i biznis ciljeve. Ali internet daje mogućnost da sve to naučite ako želite da se ozbiljno posvetite ovom poslu. Neprestano usavršavanje se podrazumeva. Danas svi mogu da budu kontent kreatori i to je sjajno. Ali s druge strane, tu nastaje mit da je ovaj posao lako raditi. A nije. Potrebna su znanja iz marketinga, menadžmenta, psihologije, dizajna, montaže, da poznajete dinamiku svake mreže, algoritme, da razumete šta brend želi da postigne, koje poruke šalje i kojoj ciljnoj grupi se obraća – objašnjava Branislav.

Nikola Jagodić je još jedan mladi predstavnik nove generacije digitalnih stvaralaca, na društvenim mrežama poznat kao nick_strawberry. Do sada je kreirao sadržaje za klijente poput In Centar, Forma Ideale, Infostud, Generali osiguranje, a dosadašnji rad mu je doneo i dve nagrade za najbolje TikTok stranice 2023. i 2024. godine.

– Danas razvijam svoj autorski projekat Tajne lavirinta. To je emisija u kojoj istražujem različita zanimanja i puteve karijere. Ovaj sadržaj se može pronaći na Instagramu, TikToku i YouTube-u, u zavisnosti od teme i formata, a uskoro i na mom ličnom kanalu gde započinjem novi serijal – kaže on. Ključne osobine za ovaj posao su po njemu strpljenje i radoznalost.

– Moraš stalno da testiraš i učiš. Ovde ne pobeđuje onaj ko je pametniji, nego onaj ko opstaje duže u igri. Najizazovnije je ostati dosledan kad rezultati izostanu. U početku često nema nikakvih rezultata i taj momenat kada radiš nešto „u prazno“ je najteži. Ali kad te ljudi prepoznaju po ideji, kad kažeš nešto što njima znači ili nekog jednostavno nasmeješ to je najlepše u ovom poslu – smatra Nikola. Njegov savet svima koji žele da se oprobaju u kreiranju sadržaja je da ne čekaju.

– Krenite odmah, sa telefonom koji imate i temom koja vas zanima. Čeka vas puno pokušaja i grešaka, ali i prilika da upoznate ljude, razvijate sebe i možda čak napravite karijeru – poručuje i savetuje kako da se nosite kada uslede komentari koji imaju negativan kontekst.

– Trudim se da razlikujem konstruktivne kritike od onih neosnovanih. Prve me motivišu, a druge ignorišem, nisu o meni, već o osobi koja ih piše. Zato postoji jedno zlatno pravilo za kreatore sadržaja, a ono kaže – jedan blok, pola zdravlja  – kaže kroz smeh Nikola.

Zanimanje u usponu

Na pitanje da li je ovo posao budućnosti naš sagovornik odgovara ne samo da jeste nego je ta budućnost već počela.

– Kako raste digitalna ekonomija, raste i potreba za kvalitetnim sadržajem. Sve više firmi i pojedinaca traži nekog ko ume da ispriča priču kroz ekran. „Creator Economy” je nova industrija koje se sada razvija u Srbiji. Ovo je u svetu uveliko bomba, kod nas će tek eksplodirati – poručuje Nikola.

Zajednički zaključak obojice naših sagovornika jeste da je stavaranje sadržaja mnogo više od snimanja klipova i storija, to je miks kreativnosti, znanja i strategije. I kako kažu, tačno je, od ovog posla se može živeti, ali je put do toga sve, samo ne lak. Ipak, za one koji su uporni, radoznali i spremni da uče, digitalni svet nudi više prilika nego ikada ranije.

O autoru: Marijana Niškanović

Po formalnom obrazovanju diplominarni novinar. Oprobala se u svim medijima (od štampe, televizije, radija, portala) ali ostala doživotni zaljubljenik u pisanu reč. Žali se što nema dovoljno vremena za čitanje knjiga. Da može da ima nečiji pripovedački talanat, bez oklevanja bi izabrala Lebovićev. Nikad ne propušta priliku da pleše.