(27) komentari
Postovani, imam zaposlenu koja je imala povredu na radu, zatvoreno je bolovanje 09.11.2023, ugovor je na odredjeno i istice 24.11.2023m ali se zaposlena na kon zatvaranja bolovanja nije pojavila na posao? Da ja smem da zaposlenoj dam momentalni otkaz danas 20.11.2023? Hvala

Poštovana Marija
Možete raskinuti radni odnos pre isteka ugovora na određeno vreme ako su za to ispunjeni zakonski usloi, što bi ovde trebalo da je slučaj u smislu nepoštovanja radnih obaveza i kršenja radne discipline.
Pozdrav
Dobar dan
Sin se zaposlio u jednoj firmi u julu,u avgustu je imao povredu na poslu usledila je operacija noge,banjsko lečenje da bi mu poslodavac 3.11.2023 godine otkazao zdravstveno osiguranje,napomena nije dobio ugovor o radu ima samo aneks ugovor do 3.11.2023 nije produžen,naravno ima povrednu listu,lekarska komisija je produžila zdravstvo do 27.11.2023,pa opet mora na komisiju šta nam valja raditi da bi zaštitio svoje dete od 22 godine

Poštovana
Ukoliko je ugovor o radu bio na određeno vreme, do 03.11.2023. godine, poslodavac nije dužan da ga produži, čak ni ako je u toku bolovanje zbog povrede na radu. Ukoliko je ugovor bio na neodređeno vreme, onda mi je teško da zamislim da bi otkaz bio zakonit tokom bolovanja. U svakom slučaju, ako je radni odnos prestao, a po oceni lekarske komisije RFZO i dalje traje sprečenost za rad zbog povrede na radu, onda Vaš sin treba da se javi filijali RFZO u svom gadu i da traži nastavak isplate bolovanja od njih. Naime, RFZO nastavlja da plaća naknadu zarade nakon prestanka radnog odnosa osiguraniku koji je prilikom prestanka ugovora o radu bio na bolovanju zbog povrede na radu. RFZO nasavlja isplatu nakande zarade iako radnog odnosa više nema i plaćča je sve dok lekarska komisija produžava bolovanje. U tom slučaju RFZO plaća i doprinos za zdravtsveno osiguranje za Vašeg sina, pa bi on imao i overenu karticu zdravstvenog osiguranja.
Pozdrav
Da ali nije potpisan nikakav raskid ugovora

Poštovana
Ne mora da se potpiše raskid ugovora ukoliko je isti bio potpisan na određeno vreme. Prema tome, ako je Vaš sin pre nekoliko meseci potpisao ugovor na određeno vreme koji je istekao 03.novembra, ne postoji pravni osnov po kojem bi on mogao da traži od poslodavca, to jest da ga obaveže, da taj ugovor produži. Jednostavno, istekom roka prestje i ugovor jer je tako od početka u ugovoru bilo određeno. Obično poslodavci donose rešenje o prestanku radnog odnosa zbog isteka roka, ali to nije obavezno.
Pozdrav
Hvala
Poštovani,
Interesuju me ove opcije za prekid stalnog (neodredjeno duzi niz godina) radnog odnosa zbog prijave na biro i primanje naknade za nezaposlenost.
Otkaz ugovora o radu zbog neostvarivanja rezultata rada
Otkaz ugovora o radu zbog odsustva potrebnih znanja i sposobnosti
Da li je je poslodavac duzan da da unapred neko upozorenje ili je deovoljno da se potpise resenje o prestanku radnog odnosa?
Da li je u nekim slucaju poslodavac duzan da isplati neke naknade osim zarede u ovim slucajevima?
Ako je zaposlenom i poslodavcu u interesu da dodje do prekida radnog odnosa, da se samo isplate zaostale zarade bez drugih nadoknada a da zaposleni moze da se prijavi na biro sa naknadom, sve moze biti navedeno u resnju?
Ovo su opcije ili imate neki predlog?
Hvala unapred!

Poštovana Gorana
Zakon o radu propisuje da poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog i njegovo ponašanje između ostalog i ako ne ostvaruje rezultate rada ili nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi. Zakon dalje propisuje da poslodavac može da otkaže ugovor o radu ovom zaposlenom, ako mu je prethodno dao pisano obaveštenje u vezi sa nedostacima u njegovom radu, uputstvima i primerenim rokom za poboljšanje rada, a zaposleni ne poboljša rad u ostavljenom roku. Dakle, neophodno je obaveštenje o nedostacima i ostavljanje roka za ispravljenje nedostataka, pa tek ako se nedostaci ne isprave u tom roku, onda može otkaz.
Što se tiče ostalih osnova za prestanak radnog odnosa koji će dati pravo na novčanu nakandu od NSZ, a koji bi uopšte mogli da dođu u obzir kod Vas, tu je još i tehnološki višak.
Pozdrav

Poštovani. Firma za koju sam radila kao stalno zaposlena je prodata i moje radno mesto više ne postoji. Danas sam saznala da kao razlog za otkaz će se navesti nesaveano obavljanje posla da bi na osnovu toga mogla dobiti novčanu nadoknadu. To je notorna laž, i ne znam šta da radim, prosto me sramota da na taj način dobijem otkaz, umesto tehnološkog viška. Svoj sam posao obavljala uvek savesno, i nije mi jasno koji je firmin cilj sa ovom blago rečenom uvredom.

Poštovana Silvija
U potpunosti Vas razumem i moja reakcija bi bila slična Vašoj.
Prema Zakonu o radu o pravima, obavezama i odgovornostima iz radnog odnosa odlučuje:u pravnom licu – nadležni organ kod poslodavca, odnosno lice utvrđeno zakonom ili opštim aktom poslodavca ili lice koje oni ovlaste. Protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog ili kad je zaposleni saznao za povredu prava, zaposleni, odnosno predstavnik sindikata čiji je zaposleni član ako ga zaposleni ovlasti, može da pokrene spor pred nadležnim sudom. Rok za pokretanje spora jeste 60 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno saznanja za povredu prava.
Shodno citiranim zakonskim odredbama, protiv rešenja o otkazu ugovora o radu možete podneti tužbu nadležnom sudu u propisanom roku.
Takođe ukazujem da nakon otkaza koji Vam daje poslodavac, pravo na novčanu nakandu kod NSZ imate ako je reč o tehnološkom višku i ako ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi. Kod otkaza zbog toga što zaposleni nesavesno ili nemarno izvršava radne obaveze nema novčane naknade kod NSZ.
Pozdrav
Postovani,u dilemi sam. Zaposljeno sam lice na neodredjeno,januara meseca sam koristio GO za 2023 god,1 deo kako nazivaju,10 radna dana.Okolnosti se promenile,doci ce do prestanka radnog odnosa. Poslodavac mi kaze da nemam pravo na GO 2 deo za 2023 god.Jer sam janiara iskoristio 1 deo 10 dana.Zanima me da li je u pravu,kao i koliko znam sleduje me 20 dana GO 2023, neodredjeno sam.Nema tu 1 deo, 2 deo.Kako mi je onda izdat GO 1 deo za 2023 januara meseca,ako nisam stekao uslov.Posto mi je to saopsteno bilo..
Nadam se da ste me razumeli. Unapred hvala.

Poštovani Dimitrije
Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos.
Prema tome, pošto Vam u 2023.godini prestaje radni odnos, nemate pravo na ceo, već na srazmeran godišnji odmor za tekuću godinu.
Pozdrav

Postovani Milane,
Zamolila bih Vas za pojasnjenje.
Ugovor o radu mi istice 26.3.2023. ja sam putem sms poruke od poslodavca dobila obavestenje 25.3.2023.da mi ugovor nece biti produzen, uz recenicu da ima ko ce da radi. Sta ja mogu u tom slucaju ,jer mi je receno samo dan ranije bez ikakve pisane forme i resenja koji ono govore da ne treba?
Hvala i veliki pozdrav

Poštovana Sanja
Ugovor o radu na određeno vreme je prilikom potpisivanja unapred oročen na određeni rok. U Vašem slučaju taj rok ističe 26.03.2023. godine. Poslodavac nije u obavezi da produži sa Vama ugovor. On je to dužan jedino u slučaju da se radi o trudnici kojoj ističe ugovor na određeno vreme.
U konkretnom slučaju, nije neophodno da se donosi rešenje o otkazu, jer je već prilikom zasnivanja radnog odnosa sporazumno utvrđeno da se zasniva radni odnos na određeni vremenski period. Istekom tog vremenskog perioda, to jest roka angažovanja, prestaje radni odnos bez donošenja posebnih pisanih dokumenata i obrazloženja o razlozima prestanka. Poslodavci najčešće u praksi donose deklaratorno rešenje o prestanku radnog odnosa u kojem se samo konstatuje da radni odnos prestaje jer je istekao ugovor na određeno vreme, ali poslodavac nije zakonom obavezan na donošenje ovog rešenja.
Pozdrav

Hvala Vam puno! Ja sam mislila da je to resenje obavezno bez obzira da li je rad na odredjeno ili neodredjeno. Sve najbolje!
Poštovani Milane,
Već ste mi odgovorili na jedno pitanje pre par meseci i hvala Vam najlepše, međutim imam sad dodatne nedoumice.
Radi se o sledećem. Zaposlena sam na određeno vreme u firmi čiji je većinski vlasnik država, ali je firma konstituisana kao d.o.o. Radim na određeno vreme već 2 godine i 8 meseci (trajanje ugovora na određeno vreme je produažavano, bez prekida, aneksima na 3 ili 6 meseci).
Da li je poslodavac dužan da uradi prevođenje ugovora o radu iz određenog u neodređeno, kako kaže Zakon o radu, ili se u mom slučaju primenjuje Zakon o budžetskom sistemu, po kome postoji zabrana zapošljavanja u državnim firmama. Naglašavam da sam i prvi Ugovor o radu na određeno vreme dobila kada je bila zabrana zapošljavanja na snazi, kao i da zabrana nije ukinuta ni do sada.
Kako sam uspela da vidim, pomenuti Zakon o bužetskom poslovanju (ili sistemu?), Izmenama i dopunama je svake godine produžavao rok do koga važi zabrana zapošljavanja, a posebnim Uredbama su definisani uslovi kada je moguće zaposliti pojedince, po kojima je potrebno da odgovorno lice firme uputiti nadležnom ministarstvu zahtev sa obrazloženjem.
Direktor firme u kojoj radim je poslao dopis sa obrazloženjem za prevođenje određenog broja radnika iz određenog statusa u neodređeno, ali nikakav odgovor nikada nije dobijen.
Molim Vas za odgovor da li imam zakonska prava za prevođenje Ugovora o radu na neodređeno i da li je potrebno da ja pokažem inicijativu za time (dostavim zahtev) ili mi jednostavno prestaje radni odnos dana do kada traje ugovor o radu na određeno vreme.
Hvala Vam unapred!!
Srdačan pozdrav

Poštovana
Mišljenja sam da je u opisanom slučaju poslodavac dužan da uradi prevođenje ugovora o radu iz određenog u neodređeno, kako kaže Zakon o radu. Zakon o budžetskom sistemu ne može da uređuje radne odnose, jer je to predmet Zakona o radu. Zakon o budžetskom sistemu zadržava zabranu zapošljavanja u državnim firmama, ali to ne znači da se stavlja van snage Zakon o radu. Zapravo, oni ne uređuju istu materiju. Zkaon o radu uređuje odnose nastale po osnovu rada, dok Zakon o budžetskom sistemu uređuje trošenje javnih sredstava. To što postoji zabrana zapošljavanja samo znači da poslodavci u javnom sektoru treba da organizuju rad vodeći računa o toj zabrani. To ne znači da mogu da zaključuju ugovore o radu na određeno vreme suprotno odredbama Zakona o radu.
Pozdrav
Postovanje…radim u firmi gde postoje dva zaposlena ja i vlasnik firme,interesuje meu kom slucaju imam pravo na materijalno primanje,odnosno kao tehnoloski visak ne moze jer mora nekog zaposliti umesto mene,a ta opcija da ne zadovoljavam potrebe rada jer njega nesto remeti kod primanja sledeceg radnika,jer zelim da ostanemo u korektnim odnosima i posle mog prestanka,ne bih volela da ima neki ogranicenja.Zaposlena sam 15 god i koristila sam materijalno 2011god.Hvala i uzbunjavam se na duzem komentaru

Poštovana Branka
Ako sam Vas dobro razumeo, interesuje Vas u kojim slučajevima ostvarujete pravo na novčanu naknadu kod Nacionalne službe za zapošljavanje.
Ne mogu da dajem sugestije u konkretno slučaju, ali ću navesti u kojim sve situacijama kod prestanka radnog odnosa zaposleni ima pravo na novčanu naknadu:
Lice kojem prestaje radni odnos ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, u sledećim slučajevima:
1. prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:
1) otkaz usled tehnološkog viška
2) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
2. prestanka radnog odnosa na određeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;
5. otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca.
Ukoliko postoji mogućnost za neki od ovih osnova, u tom slučaju imaćete pravo na novčanu naknadu kod NSZ.
Pozdrav
Veliko hvala!!!
JA sam u Niskom Leoniju dobila otkaz usmenim putem prosle godine.Nisam dobila nikakvo ni upozorenje a kamoli resenje.Navodno je razlog nisam zadovoljavala njihove potrebe za odredjenim radnim mestom.A oni me nisu hteli obuciti kako treba. Niti su mi davali prilike da se vise uvezbam zbog njihovih prokletih targeta

Poštovana Snežana
Mišljenja sam da se u Vašem slučaju radilo o nezakonitom postupanju poslodavca. Međutim, zakon propisuje rokove za pokretanje sudskog spora zbog povrede prava iz radnog odnosa. Naime, protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog ili kad je zaposleni saznao za povredu prava, zaposleni, odnosno predstavnik sindikata čiji je zaposleni član ako ga zaposleni ovlasti, može da pokrene spor pred nadležnim sudom. Rok za pokretanje spora jeste 60 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno saznanja za povredu prava.
Pozdrav

U praksi je sve 10 puta teze.Pravdu i nastale stete nikad nemožete naplatiti,jer ulazite u brzino kolo,gde Vas svi sisaju.Daj boze da prezivimo.

Poštovani Nebojša.
Potpuno ste u pravu kada kažete da u praksi ima mnogo problema, ali moramo da se borimo da nepoštovanje zakona svedemo na minimum. Prvi koraku tom pravcu je dobra informisanost zaposlenih o njihovim pravima, što ovde pokušavamo da postignemo.
Pozdrav

U 90% slučajeva poslodavac primora radnika da potpiše sporazumni otkaz ili izjavu da radnik daje otkaz. I niko im ništa ne može

Poštovana
Slažem se da postoji loša praksa koju ste opisali, ali zaposleni makar treba da znaju koja su im prava, odnosno šta poslodavac ne sme. Verujemo da iz bolje informisanosti može doći i bolje poštovanje propisa.
Pozdrav