(12) komentari
Postovanje. Dali sef ima pravo da me pozove na mob u toku bolovanja i zatrazi da zatvorim bolovanje mimo lekara ? Hvala
Poštovana Tamara
Nikako nema pravo na to. Suprotno od toga, poslodavac je dužan da vodi računa o bezbednosti i zdravlju na radu. Nikako ne ide u prilog tome da traži da prekinete bolovanje iako lekar smatra da sste sprečeni za rad.
Pozdrav
Postovanje .
Radim u firmi gde nam doprinosi nisu placeni za nekoliko meseci prosle godine .
Zdravstveno osiguranje je bilo do 31.10.2021 god .Od tada nemamo to osiguranje tj.knjizize ne overene .
Veliki problem jer sve treba da se plati .Trenutno sam na bolovanju .
Naravno poslodavac trazi od radnika da slikaju sve sto im doktor da , upute za analize ,izvestaje doktora .
Kao i da posalje zenu iz knjigovodstva u obilazak radnika koji su na bolovanju .Da li on na to ima prava ili ne ?
Poštovana
Poslodavac nema pravo da od Vas zahteva medicinske podatke. To nikako nije dopušteno i on to neovlašćeno od Vas zahteva. Radi se o naročito osetljivim podacima o ličnosti i zabranjeno je da poslodavac prikuplja podatke o Vašem zdravstvenom stanju. On jedino može da zahteva od Vas potvrdu izabranog lekara o nastupanju privremene sprečenosti za rad i doznaku za bolovanje.
Što se tiče obilaska radnika koji su na bolovanju u njihovim domovima, zakon tako nešto ne uređuje. Međutim, postoji zakonska mogućnost osporavanja bolovanja koje se koristi na način suprotan zakonu (npr zbog bavljenja privrednom aktivnošću ili zbog napuštanja mesta prebivališta bez dozvole lekara i slično). Takođe, postoji i mogućnost da poslodavac postupa prema opštem aktu, što je pravilnik o radu ili kolektivni ugovor, a u njima može da stoji mogućnost da poslodavac šalje komisiju na primer u kontrolu zaposlenog na bolovanju da vidi da li se pridržava terapije i saveta lekara. U praksi to znači da ljudi iz firme dolaze kući da vide da li je zaposleni tu i da li eventualno nešto radi. Naravno, onaj ko kontroliše zaposlenog pri tom mora da poštuje Vašu privatnosti i to mora biti samo u granicama koliko Vi dopustite da neko ulazi u Vaš dom.
Pozdrav
Ukoliko sam u izolaciji da li je rešenje dovoljan dokaz za izostanak da posla ili moram da imam i doznaku od izabranog lekara?
Hvala.
Poštovana Jelena
Mišljenja sam da je rešenje o izolaciji dovoljan dokaz o nastupanju sprečenosti za rad i da poslodavac ne bi trebalo da zahteva doznaku lekara. Doduše, sam obrazac doznake sadrži i rubriku o izolaciji, ali mislim da to u ovom slučaju nije neophodno jer sam karantin u Vašem slučaju ne zavisi od procene lekara, što bi mogao da bude slučaj, nego je odluka o karantinu već doneta od starne nadležnog organa. Iz samog rešenja lako se može utvrditi koliko izolacija traje.
Pozdrav
Potpuno je razumljivo da lekari i poslodavci treba da poštuju pravo na privatnost zaposlenog, ali kako da poslodavac postupi u situaciji vezano za Covid-19? Primer: kada je u pitanju bolovanje sa dijagnozom U07.1, tj. da je oboleli zaražen korona virusom, preporuka Vlade Srbije je da poslodavac takvo bolovanje isplaćuje u visini od 100% (100% prosek zarade 12 meseci unazad)iako je prema doznakama koje izdaje lekar to „obično“ bolovanje, tj. 65% prosečne zarade. Da bi poslodavac uopšte mogao da isplati zaposlenom bolovanje u većem iznosu nego što je obavezan, neophodno je da zna dijagnozu.
Poštovana Biljana
U pravu ste. U ovom izuzetnom slučaju poslodavac ima pravo da traži razlog sprečenosti za rad jer je uzrok bolovanja osnov za dodatnu isplatu. Ukoliko zaposleni želi da ostvari pravo na razliku u plati između sume koju garantuje zakon i iznosa koji plaća poslodavac (ako je uzrok bolovanja covid-19) mora da priloži izveštaj lekara o tome. Naravno, ove podatke oslodavac je dužan da čuva sa posebnom pažnjom jer se radi o naročito osetljivim podacima i mora da ih obrađuje i koristi samo za svrhu obrade, to jest radi isplate bolovanja. Sličan je slučaj recimo kod isplate solidarne pomoći u slučaju bolesti-ne postoji drugi način do da zaposleni priloži medicinsku dokumentaciju. Ponavljam, poslodavac ima obavezu strogoog čuvanja i restriktivnog korišćenja ovako dobijenih podataka.
Pozdrav
Zakon je, nažalost, jedno, a praksa drugo. Trenutno sam na bolovanju i na doznakama mi je ispisana dijagnoza po MKB. Postoji, kako mi je objasnio izabrani lekar, neusklađenost između obrazaca, programa za njihovo popunjavanje, i neumreženost domova zdravlja i filijala RFZO. Ne znam još koliko će vremena proći dok novi pravilnik ne počne da se primenjuje, ali znam da je sramno da mi poslodavac svaku dijagnozu nabija na nos i maše njome po kolektivu. Treba li da tužim poslodavca?
Po[tovana
Zakon ne propisuje da lekar treba da upiše šifru bolesti u doznaku i neshvatljivo je da on to ipak radi, iako ga ništa na to ne obaezuje (naprotiv). Činjenica da zastareo obrazac sadrži rubriku za dijagnozu ga ne opravdava jer on ima pravo da tu rubriku preskoči. Vrsta bolesti je informacija koja nikome nije neophodna u postupku obračuna naknade zarade. Međutim, teško da imate osnova za tužbu prema poslodavcu, jer nije on upisao dijagnozu, već lekar. Obratite se upravi doma zdravlja kako bi uputila lekara da dijagnozu više ne upisuje.
Pozdrav
Lekar jeste upisao dijagnozu i objasnio sve navedene razloge za to. Ali, činjenica da je dijagnoza ispisana na doznakama ne daje poslodavcu za pravo, ako se slažete, da o dijagnozi „obaveštava“,odnosno da sa dijagnozom upoznaje ostale zaposlene. Srdačno!
Poštovana Jasmina
Poslodavac ima obavezu da čuva kao tajnu sve lične podatke o svojim zaposlenima kojima raspolaže i da ih koristi isključivo za onu svrhu zbog koje ih je i dobio od zaposlenog. Prema tome, potpuno ste u pravu da poslodavac ne sme ostalim zaposlenima, niti bilo kome drugom da prezentuje Vaše lične podatke, posebno ne one o bolesti, jer takvipodaci jesu naročito osetljivi podaci o ličnosti.
Pozdrav