(27) komentari
Poštovani Milane,
Jedno kratko pitanje. Da li imam pravo na slobodan dan za slavu ako mi je radna nedelja 24/7 odnosno smenskou rad je takav da se radi pet dana u nedelji a dva su slobodna, ne moraju biti vikend, ta dva dana mogu biti ponedeljak i petak npr. Raspored je takav da mi je jedan od ta dva slobodna dana kad mi je i slava a nije vikend, vec četvrtak. Da li to znaci da nikad necu imati dodatni dan za slavu jer ce uvek namestiti da mi je to neradni dan ili kad slava pada n radni dan to mi je neradni radni dan. za vikend mi je jasno da je tako.
P.s. nadam se da sam bio jasan.
Pozdrav,
Srdjan
Poštovani Srđane
Prema članu 55. Zakonu o radu radna nedelja traje, po pravilu, pet radnih dana. Raspored radnog vremena u okviru radne nedelje utvrđuje poslodavac.
Radni dan, po pravilu, traje osam časova. Poslodavac kod koga se rad obavlja u smenama, noću ili kad priroda posla i organizacija rada to zahteva – radnu nedelju i raspored radnog vremena može da organizuje na drugi način.
Prema članu 4. tačka 1) Zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji zaposleni imaju pravo da ne rade u dane sledećih verskih praznika, i to: pravoslavci – na prvi dan krsne slave.
Imajuži u vidu navedeno, mišljenja sma da poslodavca utvršuj eraspore dradnog vremena u toku radne sedmice, a da zaposleni ima pravo da ne radi ako radni dan jeste na prvi dan krsne slave.
Pozdrav
Dragi Milane,
Ukoliko zaposlena uopšte nije radila u prethodnih 12 meseci, vec je bila na trudnickom i porodiljskom odsustvu, sta cini osnovicu za obracun naknade za vereme godisnjeg odmora, ako je odmah posle povrtka koristila godisnji odmor?
Kako se dobija prosek 12 meseci?
Hvala unapred
Draga Nataša
Zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada na dan godišnjeg odmora.
Ukoliko uopšte nema zarade u prezhodnih 12 meseci već samo naknade zarade,a imajuži u vidu da Zakon o radu ne uređuej posebno situaciju koju ste opisali, mišljenja sam da se jedno može uzeti u obzir naknada tokom porodiljskog odsustva, kao osnovica za obračun nakande tokom godišnjeg odmora.
Pozdrav
Hvala na odgovoru.
Negde sam procitala da se u tom slučaju može uzeti ugovorena zarada kao prosek za mesece odsustva. Da li bi to bilo ispravno?
Pozdrav
Poštovana Nataša
Ugovorena zarada kao prosek za dane odsustva se uzima ako nema prethodne zarade uopšte, a ni bilo kakvog drugog primanja. Ovde ipak postoji primanje sa svojstvom zarade, a to je naknada zarade tokom proodiljskog odsustva. Usled toga sam mišljenja da je porodiljska nakanda osnovica, a ne ugovorena zarada.
Pozdrav
Poštovani,
Zaposlena sam u firmi od 15. maja prošle godine.
Pravo na godišnji odmor stičem posle 6 meseci rada i dobijam 12 dana.
Od 25. aprila do 30. juna ove godine bila sam na bolovanju zbog nege deteta preko 3 godine zbog preloma butne kosti. Da li po zakonu treba da imam i odmor za 2024. godinu?
Hvala.
Poštovana Dragana
Ukoliko sam Vas dobro razumeo, Vi ste sve vreme u radnom odnosu od 15. maja prošle godine do danas. Ukoliko je tako, to znači da ste radili i tokom 2024. godine, te naravno da imate pravo na godišnji odmor i za 2024. godinu.
Pozdrav
Poštovani,
ukoliko je neko zasnivao radni odnos sa datumom 13.05.2024., i prilikom intervjua je odobreno usmeno sa strane poslodavca da može da koristi godišnji odmor za rezervisano i plaćeno letovanje od dve nedelje, da li po zakonu može da dobije rešenje na korišćenje godišnjeg odmora na dve nedelje (10 radnih dana), od 17-28.06.2024., ili to nije moguće, pošto po zakonu mu zapravo ne sleduje ni jedan dan, jer ni maj nije ceo mesec radio?
Poštovana Zorice
Zakonom o radu je propisano da zaposleni stiče pravo na korišćenje godišnjeg odmora u kalendarskoj godini posle mesec dana neprekidnog rada od dana zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca. Mišljenja sam da nema prepreka da poslodavac donese rešenje o godišnjem domoru za period 17.06-28.06.2024. godine.
Pozdrav
Postovani,
Potrebno mi je objasnjenje.
Zena je pocela sa radim 1.02.2022,ugovori su zakljucivani na mesec dana,dva meseca itd. i nakon 6 meseci uzela je 5 dana odmora, 15-og septembra odlazi na trudnicko bolovanje i to traje sa sve porodiljskim 19.04.2024. Firma odlucuje prekid saradnje i neproduzavanje ugovora posle porodiljskog.
Zanima nas da li je imala pravo na odmor,koliko dana i da li je sve trebalo biti isplaceno nakon isteka ugovora?
Kada smo pitali šeficu rekla je da ima 25 dana odmora,isplaceno je 19000 dinara.
Unapred hvala.
Poštovani Aleksandre.
Vaša supruga ima pravo na ceo odmor za 2023. godinu i srazmerni deo odmora za 2024. godinu )tri dbvanestine punog odmora za 2024. godinu za tri cela meseca radnog odnosa). Ako taj odmor nije iskoristila zbog prestanka radnog odnosa, onda je poslodavac bio dužan da isplati naknadu za taj neiskorišćeni odmor.
Pozdrav
Postovani,
Povreda na radu koja se desila pocetkom septembra meseca, me je omela da odem na godisnji odmor. Drugi deo godisnjeg odmora za 2023. Godinu.
Poslodavca nisam tuzila za povredu na radu, i ako imam sve papire od lekara. Posto se iskomplikovalo i oduzilo lecenje , nisam u mogucnosti da zakonski iskoristim svoj godisnji do 31 .decembra 2023.
Troskove lecenja sama finasiram , ali je problem nastao kad sam pitala da li godisnji mogu da iskoristim u januaru , odnosno odmah po povratku sa bolovanja.
Medjutim oni to ne odobravaju. Jer nije po zakonu.
Smatram da je to totalno nefer, prema meni jer ih nisam tuzila i sama snosim troskove lecenja.
Intresuje me da li imam prava za naknadu odstete ili troskova lecenja i nakon perioda od par meseci.? Jer nisam na vreme podnela tuzbu.? Napominjem da imam sve papire od komisije i lekara. Kakva su mi prava za neiskorisceni godisnji odmor, jer sam i predhodne godisnje koristila u nepredvidjenim vremenskim terminima. Odnosno mnogo kasnije nego li je to bilo dozvoljeno i predvidjeno zakonom, zbog nedovoljnog broja ljudi na poslu.
Poštovana
Zakonom o obligacionim odnosima popisano je da potraživanje naknade prouzrokovane štete zastareva za tri godine od kad je oštećenik doznao za štetu i za lice koje je štetu učinilo. U svakom slučaju ovo potraživanje zastareva za pet godina od kad je šteta nastala.
Što se tiče prvog dela godišnjeg odmora za 2023. godinu, isti se mora iskoristiti do kraja 2023. godine. Ukoliko to ne bude slučaj zbog objektivnih okolnosti, taj prvi deo odmora od deset radnih dana propada, a ostatak može da se iskoristi do 30. juna naredne godine.
Pozdrav
Postovani Milane
Hvala puno na odgovoru.
Poštovani,
Počela sam sa radom 09.08.2023. i prvi ugovor bio mi je na mesec dana, odnosno do 08.09.2023. , zatim sada imam ugovor na 3 meseca, od 08.09.2023. do 07.12.2023.
Pročitala sam da zaposleni ima pravo da traži odmor nakon mesec dana rada, ja bih želela da uzmem odmor za Božić (katolički, 25.12.) i Novu godinu, što bi značilo da bi radni odnos trajao 4,5 meseca. Medjutim poslodavac mi je rekao da pravo na odmor imam tek nakon 6 meseci radnog odosa. Pa me sada zanima da li ja imam pravo da tražim odmor za praznike ili ne?
Unapred hvala!
Poštovana Jelena
Vi imate pravo da tražite odmor tek nakon što prođe mesec dana radnog odnosa. Dok ne prođe tih mesec dana Vi i nemate pravo po zakonu da koristite godišnji odmor. Međutim, to ne znači da poslodavac mora da Vam odobri odmor odmah nakon što prođe mesec dana rada. Prema Zakonu o radu, poslodavac donosi odluku o terminu korišćenja godišnjeg odmora, prema potrebama organizacije posla, s tim da makar deset radnih dana mora da odobri u tekućoj godini, a ostatak može do 30.juna naredne godine. U Vašem slučaju, ne može da prođe 6 meseci jer odmor za ovu godinu morate da započnete sa korišćenjem u 2023. godini. Zakon takođe propisuje da u godini zasnivanja radnog odnosa imate pravo na srazmeran godišnji odmor, odnosno jednu dvanaestinu (1/12) od punog odmora. Pošto za 4 cela meseca rada u ovoj godini (avgust nije ceo) imate pravo na 4/12 od punog odmora (jednu trećinu) praktično biste ceo odmor trebali da iskoriste do kraja godine (zakon kaže namanje deset radnih dana, ali Vi gotovo izvesno i nećete imati više od toga za 4 meseca rada). Prema tome, nije tačno da treba da prođe 6 meseci, ali i ne stoji da poslodavac mora da Vam odobri odmor kad Vi to želite, ali mora da započne odmor za 2023. godini u 2023. godini.
Pozdrav
Postovani,
Trebao bi mi Vas savet, naime dala sam otkaz na poslu na kojem sam na odredjeno i otkazni rok mi je do 31.avgusta. Poslodavac mi ne dozvoljava da iskoristim preostali godisnji u ovom periodu, da li ima zakonsko pravo na to? Ja zelim da svoj godisnji iskoristi a ne da dobija bilo kakve naknade.
Hvala vam na odgovoru
POštovana
S obzirom da je Zakonom o radu popisano da poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, te da je dužan da isplati naknadu zarade za slučaj neiskorišćenog godipnjeg odmroa do čega je došlo usled prestanka radnog odnosa, poslodavac može da odluči da ste mu potrebni na radnom mestu dok ne istekne ugovor i Vi ste tada u obavezi da radite, ali u tom slučaju mora da Vam isplati naknadu za svki neskorišćeni dan godišpnjeg odmora.
Pozdrav
Poštovani imenjače,
U prduzeću gde radim je na nalog direktora proizvodnje i logistike moj rukovodilac tehničke službe, nabavke i održavanja napravio plan korišćenja godišnjih odmora uz konsultacije sa svim zaposlenim u odeljenju održavanja.
Prvi deo godišnjeg odmora smo koristili prema utvrđenom planu ali bez uručenog rešenja od strane direktorke i pravnika firme koji jedino imaju zavanično pravo o samostalnom odlučivanju (prema APR-u).
Kada smo pitali kada će biti uručena rešenja, odgovor je neodređen.
U snislu “ a, vama treba rešenje“…“pa biće, važno je da iskoristite odmor“…“To je sve zavešeno, nema problema, samo direktorka da potpiše pa ćemo vam poslati“ itd. Navodno to je dugogodišnja praksa firme.
Ovde radim oko 2,5 godine i nisam imao problema da iskoristim godišnji odmor prema ovakom „dogovoru“ i rešenja za 2022. godinu su mi bila uručena početkom ove godine 2023.
Da li poslodavac ima pravo ovako da se ponaša i kakva su naša prava?
Naravno sve kolege kojima ova situacija ne odgovara ili misle da su oštećeni, žele da se ovo reši miroljubivim putem na obostrano zadovoljstvo.
Srdačno Milan Janković
Poštovani Milane
Kada je reč o dostavljanju rešenje o korišćenju godišnjeg odmora, pravila su sledeća:
Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora.
Samo ako se godišnji odmor koristi na zahtev zaposlenog, rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti i neposredno pre korišćenja godišnjeg odmora.
Poslodavac može da izmeni vreme određeno za korišćenje godišnjeg odmora ako to zahtevaju potrebe posla, najkasnije pet radnih dana pre dana određenog za korišćenje godišnjeg odmora.
U slučaju korišćenja kolektivnog godišnjeg odmora kod poslodavca ili u organizacionom delu poslodavca, poslodavac može da donese rešenje o godišnjem odmoru u kome navodi zaposlene i organizacione delove u kojima rade i da isto istakne na oglasnoj tabli, najmanje 15 dana pre dana određenog za korišćenje godišnjeg odmora, čime se smatra da je rešenje uručeno zaposlenima.
Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora poslodavac može dostaviti zaposlenom u elektronskoj formi, a na zahtev zaposlenog poslodavac je dužan da to rešenje dostavi i u pisanoj formi.
Prema tome, ako ne želite da postoji zabuna oko termina krišćenja odmora, a shodno citiranim zakonskim odredbama, možete zahtevati dostavu rešenje u pisanoj formi u zakonom predviđenom roku. Ukoliko poslodavac na vreme napravi plan korišćenja godišnjeg omora, nema prepreka i da na vreme dostavi rešenja o godišnjem odmoru.
Zakon propisuje da je nepostupanje po pravilima o godišnjem odmoru prekršaj za koji se novčano kažnjava.
Pozdrav
Zasnovao radni odnos 06.02.23ugovorom o radu na mesec dana/zbog potrebe…,/. Ugovor mi produžuju..,do dana današnjeg iz istog razloga na samo mesec dana i sada ponovno .rešenje o godišnjem nisam dobio,a odobeno 7 radnih dana koje sam Iskoristio od 03.07.23 do 12.07.23. pitanje!da li je to zakonski utemeljeno, ako nije Šta! I dalje sam u korporaciji/ugovorom do 05.08.23/ .Naglašavam, nije bilo spornih momenata,svo ovo vreme..usmenih da, nevezano za Moj rad i učinak/kradje i slično,na šta nisam mogao utjecati/. kako može poslodavac,a i onda ja reagirati na to? Kako se ponašati a biti krajnje poslovan-korektan? Da se vratim početku priče. Otkazni rok,po ugovoru 30 dana. Nezadovoljan, po meni,nedovoljnim brojem radnika. Pitanje, kako se postaviti a ostati korektan spram poslodavca i koliko preostalo godišnjeg odmora i koliki je otkazni rok! Hvala
Poštovani Zdravko
Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na dvanaestinu godišnjeg odmora (srazmerni deo) za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos.
Imajući u vidu da ste u tekućoj godini zasnovali radni odnos, za 2023. godinu imate pravo na jednu dvanestinu punog godišnjeg odmora za svakih mesec dana rada. Do sada ste skupili pravo na pet dvanaestina (dakle, nešto manje o dpolovine punog odmora).
Što se tiče otkaznog roka, poslodavac je mogao da propiše da isti traje 30 dana. Zakon predviđa da je otkazni rok najmanje 15, a najviše 30 dana.
Ukoliko ne ispoštujete otkazni rok, a time prouzrokujte neku štetu poslodavcu, on može da Vas tuži za naknadu štete. U tom (eventualnom) sudskom bi morao da dokaže uzročnu vrezu između nepoštovanja otkaznog roka i nastale štete, što nije jednostavan zadatak.
Pozdrav
Poštovani,
Zanima me ukoliko se ne dođe jedan do dva dana na posao (iz nekih opravdanih razloga), da li zaposleni ima pravo na te plaćene dane, na koje nije dolazio na posao, a da mu se ne oduzima od godišnjeg odmora, i da ne mora da otvara bolovanje, tj. da vadi doznake?
Poštovani
Prema Zakonu o radu zaposleni ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) u ukupnom trajanju do pet radnih dana u toku kalendarske godine, u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge, teže bolesti člana uže porodice i u drugim slučajevima utvrđenim opštim aktom i ugovorom o radu.
Pored opisanog prava na odsustvo zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo još:
1) pet radnih dana zbog smrti člana uže porodice;
2) dva uzastopna dana za svaki slučaj dobrovoljnog davanja krvi računajući i dan davanja krvi.
Prema tome, po zakonu je plaćno odsustvo obavezno samo u navedenim slučajevima. U svim ostalim situacijama zavisi od odluke poslodavca.
Pozdrav
Poslodavac obavesti radnika o godisnjem odmoru,radnik uplati letovanje,zimovanje i pet dana pred godisnji poslodavac kaze da zbog povecanog obima posla ne mozete sad na godisnji.I sta onda?
Poštovana Dragice
Do sada nisam čuo da se u praksi desio nijedan takav slučaj. Ako bi se desio, mišljenja sam da poslodavac mora da nadoknadi štetu koju je izazvao zaposlenom.
Pozdrav