(6) komentari
Poštovani,
radio sam 13 meseci kod poslodavca gde mi je ugovor na određeno produžavan 3 puta po 6 meseci. Ukupno 18 meseci. Na svakom od ta tri ugovora pisalo je da je u pitanju probni rad na 6 meseci, obaveza ocenjivanja mog rada i dr. Posle meseci i po dana od trećeg produženja ugovora na 6 meseci, poslodavac mi usmeno daje otkaz. Usemni otkaz je zbog „nedovoljnog zalaganja kod prodaje robe“ i zato što nisam uspeo da prodam robu koju ni nemamo na lageru niti znam da li ćemo ikada imati. Rekao mi je da treba da se snađem. Na moje mesto zapošljava drugog radnika sa identičnim ugovorom. Meni kasnije daje otkaz, a kao razlog navodi istek ugovora iako ugovor traje jos 4 meseca, i kao drugi razlog navodi tehnološki višak iako je na moje mesto zaposlen drugi radnik sa identičnim ugovorom koji ja imam. Poslodavac je odbio da isplati otpremninu jer kako kaže nisam zaposlen na neodređeno i istekao mi je ugovor, što nije istina iako je to napisano u otkazu. Da li imam prava na otpremninu i/ili poništenje otkaza?
Poštovana Slavice
Prema Zakonu o radu, ugovorom o radu može da se ugovori probni rad za obavljanje jednog ili više povezanih, odnosno srodnih poslova utvrđenih ugovorom o radu. Probni rad može da traje najduže šest meseci. Prema toem, niste mogli biti na probnom radu duže od 6 meseci i svi ugovori nakon isteka prvog perioda od 6 meseci nisu u skladu sa zakonom. Takoće, kao razlog ne može biti naveden istek ugovora ako ugovor traje jos 4 meseca. Tačno je da prwema Zakonu o radu pre isteka vremena za koji je ugovoren probni rad, poslodavac ili zaposleni može da otkaže ugovor o radu sa otkaznim rokom koji ne može biti kraći od pet radnih dana, pri čemu je poslodavac dužan da obrazloži otkaz ugovora o radu. Međutim Vaš probni rad je istekao i aktivni ugovor ne može biti o probnom radu. Radi davanja procene za eventualnu tužbu neophodno je da se sa svom dokumentacijom javite za stručnu pomoć.
Pozdrav
Posle 15 meseci rada na odredjeno kod jednog poslodavca, prekida se ugovor na ime tehnoloskog viska 31. decembra2023. 10. januara ja nalazim posao kod drugog poslodavca i u statusu sam obuke, mada mi u ugovoru pise PRODAVAC, nakon 2 dana rada pisem mail poslodavcu u kome obrazlozim svoju nesigurnost da cu uspeti da savladam obuku, na sta mi on predlozi sporazumni raskid ugovora. Ukoliko na to pistanem, izgubicu pravo na novcanu naknadu stecenu kod predhodnog poslodavca. Na koji nacin da reagujem i sta da ucinim da ne izgubim pravo na novcanu naknadu? Napominjem da sam kod spornog poslodavca radila samo 2, ukupno 4 radna dana, da li postoji mogucnost ponistavanja ugovora . Sta mi savetujete?
Poštovana Ana
Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog i njegovo ponašanje i to ako ne ostvaruje rezultate rada ili nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi.
Imajući u vidu navedne zakonske odredbe, ako poslodavac smatra da nemate dovoljno znanja i sposobnosti za posao za koji ste potpisali ugovor o radu, može Vam iz navedenog zakonskog razloga otkzati ugovor o radu. Nakon takvog otkaza ne gubte pravo na novčanu nakandu kod NSZ.
Naravno, Vi uvek možete prihvatiti sporazumni prestanak radnog odnosa, ali to znači da nećete imati pravo na noVčanu naknadu kod NSZ.
Takođe.ne možete poništiti ugovor o radu. Vi ste obavljali realan rad na osnovu istog i po osnovu tog rada Vam pripadaju određena prava. Uz to, poslodavac je morao da Vas prijavi na socijalno osiguranje pre započinjanja rada, te ne može biti storniranja takve prijave.
Pozdrav
Pozdrav,imam pitanje. Imam ugovor na pola radnog vremena,točnije na 5h. Poslodavac me tjera da radim samo 3h. Pitao sam ga za razlog,samo mi je mahao rukama. Nakon toga ja sam odlučio da ne dolazim više na posao. Prijavio sam se na zavod za zapošljavanje i objasnio situaciju. Ali pismo da sam dobio otkaz mi još nije došlo. Kada bih mogao očekivati to pismo i kakav bi ishod te čitave situacije mogao biti?
Poštovani
Nakon prestanka radnog odnosa imate pravo da se prijavie na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje. Poslodavac bi trebalo da Vas odjavi sa socijalnog osiguranja (u to bi trebalo da imaju uvid službenici Nacionalne službe za zapošljavanje i da Vam dopuste da se prijavite na evidenciju kao nezaposleno lice). Ako poslodavac ne poštuje tu svoju obavezu, prijavite ga Inspekciji za rad. Naravno, ukoliko ste sami raskinuli radni odnos izjavom o otkazu ili sporazumm sa poslodavcem, onda imate samoo pravo da se prijavite na evidenciju i tražite posao, ali nemate pravo na novčanu naknadu kod Nacionalne službe za zapošljavanje.
Pozdrav