(16) komentari
Poštovani,u decembru 2023. godine mi je raskinut radni odnos kao tehnološkom višku na šta sam ja pristala pošto sam imala 38god. i 6 meseci radnog staža i pošto sam mislila da na na osnovu toga imam pravo na naknadu preko NSZ u trajanju do dve godine, u mom slučaju 18 meseci, jer bi na taj način u julu 2025. godine ispunila uslov za odlaak u penziju po osnovu radog staža od 40 godina.Medjutim, po konačnom rešenju NSZ-a mi je odobrena naknada u trajanju od 12 meseci pošto, prema podacima koje su dobili iz PIO fonda, ja imam radni staž kao što sam navela ali je penzioni staž 36 god i 6 meseci.Uvidom u njihovu dokumentaciju sam ustanovila da mi nedostaju podaci o uplaćenim doprinosima za 1996. i 2002. godinu. U to vreme sam bila zaposlena u firmi koja je 2007. godine otišla u stečaj ali je izmirila sve obaveze prema zaposlenima. Na žalost, nečijim propustom za mene ne postoje podaci ni u PIO fondu niti u nadležnom arhivu gde je, nakon stečaja, preneta dokumentacija firme.Iz arhiva su mi dostavili potvrdu o ostvarenom radnim stažu i potvrdu sa datumom kada sam prijavljena odnosno odjavljena sa osiguranja što je u redu, ali dokaza o uplati doprinosa za godine koje nedostaju nema. Obraćala sam se i Poreskoj upravi od kojih sam dobla odgovor da oni ne raspolažu takvim podacima. Pošto sam 1996. god bila na porodiljskom bolovanju da li mogu na neki drugi način dokazati da su barem za tu godinu uplaćeni doprinosi ili je jedino rešenje da ih sama uplatim?Unapred hvala. Srdačan pozdrav.
Poštovana Lidija
Pokušajte sa službom lokalne samouprave, koja plaća doprinose tokom porodiljskog odsustva.
Pozdrav
Poštovanje.
Imao bih pitanje u vezi penzijskog staža, naime nama četvorici u 1999 godini nije evidentiran penzijski staž za celu godinu. Radili smo u samostalnoj trgovinskoj radnji koja je i dan danas aktivna. Vlasnica radnje na naš zahtev da nam da obrazac M4 što su tražili iz PIO je rekla da nema te papire pošto je imala poplavu i izbacila je sve.
Da li možemo nekako da je nateramo da nam da te papire ili da još jednom uplati doprinose ili šta možemo učiniti po tom pitanju?
Unapred hvala lepo na odgovoru.
Poštovani
M4 obrazac je nekada morao da preda poslodavac ako je uplatio doprinose. S obzirom da taj obrazac nije više u opticaju, može se drugim sredstvima dokazivati da je straž uplaćen. Poreska uprava ima evidenciju o uplaćenim doprinosima i može izdati uverenje o tome, što bi trebalo da je dovoljan dokaz.
Pozdrav
Poštovani,
Molim vas da mi date informacije kome da se obratim u vezi penzije mog oca,on je 2023godine u Julu mesecu napunio 65godina i podneo zahtev za starosnu penziju.Posle toga je imao mozdani udar i operaciju,pa sad ja nastavljam rešavanje papirologije za penziju.Bio je privatnik neko vreme,radio je u Austriji,sve smo podatke jedva ali prikupili za ovih prethodnih 9meseci.Ispostavilo se da ima dugovanja za porez u periodu dok je bio privatnik.čistog radnog staža ima ukupno 14godina i 8meseci.Želim da mu uplatim poreze za tih 4meseca što mu fale za uslov,ali niko ne želi da mi izračuna koji iznos treba da se plati.Poreska uprava u Subotici mi govori da su oni odradili svoj posao i da nije njihova obaveza da mi računaju iznos koji je neophodan.Zaista ne bih da uplaćujem više nego što treba,niti bih volela da posle uplate mi kažu da nije dovoljno,zato bih Vas zamolila da mi date savet na koji način da proverim i uplatim iznos za 4meseca koje mu fale.Da li u tom slučaju može da dobije penziju u nazad od momenta podnošenja zahteva za istu?Hvala unapred.Pozdrav
Poštovana
Ukoliko Vaš otac ima nespornog, čistog radnog staža u Republici Srbiji 14 gdina i 8 meseci, a uz to ima i staža u Austriji, on bi već mogao da ima ispunjen uslov za penziju. Naime, Republika Austrija je zemlja sa kojom Republika Srbija ima Sporazum o socijlanom osiguranju. Prema Sporazumu, sabiraju se godine uplaćenog penzijskog staža u ove dve zemlje u smislu ispunjavanja uslova za penzionisanje, ali (naravno) svaka zemlja plaća penziju spram doprinosa uplaćenog u toj zemlji. Prema tome, ako Vaš otac ima bar 4 meseca staža u Austriji, on bi imao uslov za penziju i ne biste morali (a ni mogli) da platite doprinos samostalno. Primera radi, ako bi on imao godinu dana uplaćenog staža u Republici Austriji, kod nas bi se smatralo da ima 15 godina i 8 mesecvi staža, s tim što bi Srbija plaćala penziju sprema 14 godina i 8 meseci staža u srbiji, dok bi Austrija plaćala za godinu plaćenog staža u Austriji.
Pozdav
Nisam dobro objasnila situaciju, u Srbiji ima 12godina i 10meseci staža za koji su isplaćeni doprinosi,i dodatno iz Austrije ima 1godinu i 10meseci.Znači zbirno ima 14godina i 8meseci.Nedostaje mu 4meseca,pa me interesuje koji iznos dugovanja za poreze treba da uplatim za taj period od 4meseca da bi dobio penziju?
Hvala Vam na odgovoru.
Poštovana
U opisanom slučaju Vaš otac može da uplati 4 meseca koja duguje jer mu je to neiophodno da bi uopšte ostvario uslov za penziju. Kada za ostvarivanje prava na penziju nedostaje određeni staž, a bila je prijava na osiguranje i problem je u neplaćenim doprinosima, Vi možete zahtevati od filijale RFPiO (najbolje pisanim putem) da Vam se obračuna koliko je neophodno da uplatite duga da bi se stvarilo pravo na penziju.
Pozdrav
Poštovani,
Moj rođak iz Skoplja je radio u poslovnici Heba(Bujanovac) u Skoplju od 1988-1992.god. u Radnoj knjižici ima pečat za navedeni period, međutim staž mu nije evidentiran u PIO. U Hebi nemaju prijavu(M1) i odjavu(M2), koju su tražili službenici PIO. Jedino što imaju je kartice da su uplatili doprinose i izvod iz zapisnika da je primljen na posao 11.04.1988.
Šta i kako dalje?
Unapred hvala
Poštovani
Sa BJRSM imamo Ugovoro o socijalnm osiguranju. Naša služba RFPiO može službenim putem da traž potvrdu tog staža u Skoplju, to jest da li je za isti plaćen doprinos. Takođe, možete i lično to odraditi u BJRSM. Ako doprinos nikad nije plaćen,možete teretiti firmu ako još uvelk postoji ili pravnog sledbenika firme. Takođe, ako je taj staž uslov za penziju, trebalo bi d amožete sami da isplatit doprinos za nedostajuće godine.
Pozdrav
Postovani Milane,
Pitanje moj prijatelj ima 12 godina 2 meseca i 13 dana i ima 72 godine. Ima i 3 godine od 88 do 90 godine prijavu al nema dokaza o doprinosima. Jel moze sad sam da doplati tih 2 godine 9 meseci i 17 dana i da ode u pemziju.
Hvala
Poštovana Marija
Ukoliko postoji prijava za period 1988-1990. godina, a nema dokaza o uplati doprinosa za te tri godine, Vaš prijatelj može da se javi u filijalu RFPiO u Vašem gradu i da traži da sam plati te neplaćene doprinose, ako bi time ostvario uslov za starosnu penziju.
Pozdrav
Поштовани Милане, молила бих вас за савет. Мој муж је остао без посла у децембру 2021. и са 64 године пријавио се на Биро. Биро је од ПИО фонда чекао невероватних 9 месеци да му провере стаж због могућности примања накнаде у трајању од 2 године када је то услов за стицање старосне пензије. Коначно је Биро донео решење али је после 7 дана то решење обустављено јер је напунио 65 година и по подацима које су имали стекао право на пензију. „Скинули“ су га са евиденцију и упутили да преда папире за пензију, што је и урадио. После 2 месеца звали су га из ПИО Фонда да му саопште да има само 14 година тј.да му у периоду од 1981-87 фирма није платила годину дана (у средини периода) са напоменом да „није био присутан“. Да, био је на одслужењу затворске казне. И сада, тачно 12 месеци након што је остао без посла њему саопштавају да тих 12 месеци не може да откупи одједном и да мора да се запосли!?! Са 66 година! Молим вас реците ми да ли је то заиста тако и да ли је то једини начин да стекне услове за пензију?
Хвала на издвојеном времену и свако добро вам желим
Poštovana
Najpre, smatram da NSZ treba da donese rešenje prema stanju koje je bilo na dan podnošenja zahteva, odnosno nije Vaša krivica što se 9 meseci čekalo na dostavu podataka po službenoj dužnosti. Dakle, mišljenja sam da bi oni trebalo da mu priznaju novčanu naknadu za tih 9 meseci unazad, ako je Vaš suprug ispunjavao uslove za to. Istovremeno, on bi za taj period ostvario i staž za penziju, jer se licu koje od NSZ prima novčanu naknadu uplaćuju i doprinosi za pio i zdravstvo, što bi pomoglo u rešavanju sadašnjeg problema sa penzijom.
Što se tiče „otkupa“ staža, tačno je da isti nije moguć u smislu da se prijavite za samostalnu uplatu doprinosa godinu dana unazad i da jednom uplatom to sve pokrijete. Možete se prijaviti za samostalnu uplatu doprinosa najviše mesc dana unazad.
Pozdrav
Poштовани Милане, захваљујем Вам се на брзом и исцрпном одговору! Да, НСЗ му је признао тих 9 месеци и за тај период су му исплатили накнаду. Вероватно се нисам добро изразила у самом питању.
Када сте написали да може да се пријави за самосталну уплату доприноса највише месец дана уназад, да ли то значи да не мора да се запосли него да сам плаћа допринос за ПИО на основу скала прописаних на сајту ПИО фонда почев од новембра па до краја периода који му недостаје?
Извините на додатном питању али ви сте једини који нам је детаљно објаснио наше могућности.
Хвала још једном и свако добро вам желим.
Poštovana
Mišljenja sam da imate dve opcije kako bi Vaš suprug ostvario pravo na starosnu penziju, ako mu nedostaje još godinu dana staža.
Prvo, u Vašem pitanju navodite sledeće: „Posle 2 meseca zvali su ga iz PIO Fonda da mu saopšte da ima samo 14 godina tj.da mu u periodu od 1981-87 firma nije platila godinu dana (u sredini perioda) sa napomenom da „nije bio prisutan““. S obzirom na navedeno, možete se obratiti filijali RFPiO u Vašem gradu sa molbom da sami platite doprinos koji je propustio da plati poslodavac i to u onom iznosu koji je dovoljan da se pokrije nedostajuća jedna godina penzijskog staža. Inače nije dozvoljeno da sam osiguranik plati doprinose umesto poslodavca. Dozvoljeno je samo ako bi tom uplatom osiguranik ispunio uslov za penziju, što kod Vašeg supruga jeste slučaj. Dakle, to Vam je po meni prioritetna opcija. Dobili biste od RFPiO uplatnicu i uplatom biste obezbedili još godinu dana saža, taman koliko nedostaje da se ostvari pravo na penziju.
Što se tiče samostalne uplate doprinosa, uslovi su sledeći: Lica koja nisu obavezno osigurana, odnosno nisu korisnici prava na penziju, starija su od 15 godina i imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije mogu se uključiti u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.
Svojstvo osiguranika stiče se danom podnošenja zahteva, a na zahtev lica može se steći najranije 30 dana pre podnošenja zahteva.
Imajući u vidu navedeno, ne vidim zbog čega biste se opredelili za ovu drugu opciju. Nepovoljnija je jer morate da čekate 11 meseci da se stekne staž (ne možete odjednom uplatiti). S druge strane, svakako ćete imati obavezu da platite nedostajućih godinu dana, s tim da kod plaćanja duga kod poslodavca ne morate da čekate da prođe godinu dana jer je Vaš suprug taj staž već „stekao“ (odradio), jedino doprinos nije plaćen.
Prema tome, mišjenja sam da treba da odete u filijalu RFPiO i traže da Vam daju da uplaite nedostajućih godinu dana koje nije plati poslodavca i tako će da ostvari pravo na penziju.
Pozdrav