(6) komentari
Poštovani,
15. marta sam dobila otkaz kao tehnološki višak, i sada primam nadoknadu sa biroa do septembra. Međutim, zatrudnela sam i zanima me da li imam pravo na trudničko i porodiljsko u tom slučaju?
Hvala unapred.
Poštovana Nataša
Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti propisano je da se isplata novčane naknade nastavlja za vreme:
1. trajanja dodatnog obrazovanja i obuke, u skladu sa individualnim planom zapošljavanja;
2. privremene sprečenosti za rad utvrđene prema propisima o zdravstvenom osiguranju, ali ne duže od 30 dana od dana nastanka privremene sprečenosti;
3. porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta, prema propisima iz oblasti rada ili drugim propisima kojima se reguliše odsustvo sa rada.
Prema tome, ako u momentu isteka novčane naknade u septembru ginekolog utvrdi da ste sprečeni za rad zbog trudnoće, imaćete pravo na dodatnih 30 dana novčane nakande. Međutim, mišljenja sam da produženje po osnovu porodiljskog odsustva nećete moći da ostvarite, jer Vam se porodiljsko ne može otvoriti dok ne dođete na 45 dana pre termina porođaja, a do tada će vam novčana naknada sa biroa prestati.
Pozdrav
Poštovani,
Zaposlen sam na visokoškolskoj ustanovi i imam 50% časova preko predviđene norme za nastavnika(još jednom da podvučem da se radi o normi a ne o broju radnih sati). Ti časovi održani preko norme mi nisu dodatno plaćeni.
Da li poslodavac vrši prekršaj i da li uopšte po zakonu smem da imam toliko časova preko norme (ako ne smem, koja je gornja granica?) i da li je neisplaćivanje naknade za te časove kršenje zakona?
Pozdrav, Marko
Poštovani
Zakonom o visokom obrazovanju propisano je da o pojedinačnim pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenih na visokoškolskoj ustanovi odlučuje organ poslovođenja te ustanove. Takođe je predviđeno da se u pogledu prava, obaveza i odgovornosti zaposlenih na visokoškolskoj ustanovi, primenjuje zakon kojim se uređuje rad, ako Zakonom o visokom obrazovanju nije drugačije uređeno. Zakon o visokom obrazovanju drugačije određuje jedino plaćeno odsustvo, mirovanje radnog odnos ai prestanak radnog odnosa. To znači da se u pogledu prekovremenog rada primenjuje Zakon o radu, koji kaže da je prekovremeni rad jedino rad duži od punog radnog vremena. Ovde, kao što ste Vi i sami konstatovali, nije reč o prekovremenm radu, već o radu preko pune norme. Sam Zakon o visokom obrazovanju ne predviđa plaćanje rada preko pune norme. Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u visokom obrazopvanju takođe ne predviđa dodatak na zaradu za rad preko pune norme, za razlku od Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama. Taj Kolektivni ugovor kaže: U slučajevima rada preko pune norme, u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, plata se uvećava po času, a vrednost časa se izračunava tako što se ukupna plata zaposlenog podeli sa mesečnim brojem časova redovne nastave.Ovakva odredba je izostavljena u kolektivnom ugovoru za zaposlene u visokoškolskim ustanovama, što znači da nisam našao osnov za uvećanje zarade kod rada preko propisane norme, niti u zakonu, niti u kolektivnom ugovoru. Takođe, nema propisane prekršajne kazne za određvanje rada preko norme.
Što se tiče standarda rada, Uredba o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se fiansiraju iz budžeta, propisuje:
„Struktura i potrebno vreme za obavljanje pojedinih poslova naučnoistraživačkog rada, odnosno umetničkog rada i poslova nastave nastavnika i saradnika koji su zasnovali radni odnos sa punim radnim vremenom na fakultetu, a koji se uređuju sa po 20 časova sedmično u okviru 40-časovnog sedmičnog radnog vremena, bliže se uređuju opštim aktom fakulteta, u skladu sa zakonom.
Sedmični poslovi nastave nastavnika i saradnika normativno se uređuju uvođenjem norma-časova, i to:
– 6 norma časova za predavanje sedmično, i
– 10 norma časova za vežbe sedmično.
Normativ za poslove nastave utvrđuje se na osnovu normativno-nastavnih grupa za predavanje i vežbe, u skladu sa ovom uredbom.
Broj studenata u normativno-nastavnim grupama za predavanja i vežbe utvrđuje se prema grupama fakulteta.
Broj časova sedmično nastave po normativno-nastavnoj grupi za fakultet je prosečan sedmični fond časova po nastavnim planovima fakulteta u toku semestra.
Za fakultete nauka sedmični fond časova od 26 do 30 priznaje se kao 30 časova sedmično.
Za fakultete umetnosti priznaje se sedmični fond po nastavnom planu, a najviše do 40 časova sedmično.“
Citirana Uredba u pogledu dodataka na platu upućuje na Zakon o platama u državnim organima i javnim službama, koji takođe ne predviđa dodataka za rad preko norme.
Shodno svemu navedenom, mišljenja sam da postoji zakonska mogućnost plaćanja za radni učinak, što bi u ovom slučaju moglo da se primeni.
Pozdrav
Poštovani
Ugovor o radu mi je trajao dok mi traje porodiljsko bolovanje, nisam očekivala a nisu mi produžili ugovor pritom su mi javili 3 dana pre isteka bolovanja, i to tek kad sam ja okrenula firmu i pitala odmor da koristim. Zanima me da li imam prava na neku naknadu od države dok ne nadjem novi posao?
Poštovana Aleksandra
Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti između ostalog je propisano da nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu prestanka radnog odnosa na određeno vreme. Prema tome, mišljenja sam da ćete imati pravo na novčanu naknadu kao nezaposleno lice.
Pozdrav