(4) komentari
Poštovani,
pošto imamo nekoliko kolega koji su imali ozbiljne zdravstvene probleme, poput transplatacije bubrega, kancera dojke, osoba koje primaju insulin, da li postoji mogućnost da ih pošaljemo na procenu radne sposobnosti i određivanje stepena invalidnosti? Trenutno plaćamo invalide, pa me interesuje da li i naše kolege spadaju u tu kategoriju? Ako spadaju da li je dovoljno da imamo ili je neophodno da se prime, tj da se refundira iznos za invalide?
Hvala velika,
Rina
Poštovana Rina
Uvek postoji mogućnost da ih pošaljete na procenu radne sposobnosti i određivanje stepena invalidnosti. Postupak za utvrđivnje mogućnosti održanja zaposlenja sprovodi se kod Nacionalne službe za zapošljavanje. Zakon o radu propisuje da zaposleni sa zdravstvenim smetnjama, utvrđenim od strane nadležnog zdravstvenog organa u skladu sa zakonom, ne može da obavlja poslove koji bi izazvali pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja ili posledice opasne za njegovu okolinu. Zaposlenom kome je nadležni organ utvrdio postojanje ovakvih zdravstvenih smetnji i zaposlenom-osobi sa invaliditetom poslodavac je dužan da obezbedi obavljanje poslova prema radnoj sposobnosti. Ukoliko zaposleni odbije premeštaj na poslove prema preostaloj radnoj sposobnosti poslodavac može da mu otkaže ugovor o radu. S druge strane, ako poslodavac ne može zaposlenom da obezbedi odgovarajući posao, odnosno obavljanje poslova prema radnoj sposobnosti, zaposleni se smatra „tehnološkim viškom“, te mu radni odnos prestaje uz isplatu otpremnine.
Zahtev za procenu radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja podnosi se nadležnoj organizacionoj jedinici Nacionalne službe za zapošljavanje prema prebivalištu lica koje podnosi zahtev. Prema samom nazivu zahteva može se zaključiti da ga može podneti i nezaposleno lice, ali i lice koje se već nalazi u radnom odnosu, ukoliko je došlo određenih promena u zdravstvenom stanju koje bi mogle da utiču a radnu sposobnost zaposlenog.
Zahtev za procenu radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja sadrži podatke o podnosiocu zahteva (ime, ime jednog roditelja i prezime, adresa i prebivalište, JMBG, broj lične karte, status osobe sa invaliditetom, zanimanje, kontakt telefon). Lice u radnom odnos navodi činjenicu zaposlenja, kao i naziv i sedište poslodavca kod koga je u radnom odnosu, te vrstu poslova koje obavlja. Radi ocene radne sposobnosti, odnosno mogućnosti zaposlenja ili održanja već postojećeg zaposlenja, uz zahtev se podnosi medicinska i druga neophodna dokumentacija.
Da li i Vaše kolege spadaju u kategoriju invalida je medicinsko pitanje o kojem će odlućiti. Nalaz, mišljenje i ocenu u pogledu radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja daje organ veštačenja Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, odnosno komisija koju čine: lekar veštak Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, specijalista medicine rada, psiholog i stručni radnik Nacionalne službe za zapošljavanje. Komisija sačinjava Nalaz, mišljenje i ocenu radne sposobnosti koji sadrži fizikalni nalaz; nalaze specijalističkih pregleda; medicinsku dokumentaciju na kojoj se zasniva ocena radne sposobnosti; dijagnozu i šifru; zaključak i epikrizu; ocenu radne sposobnosti; predlog poslova koje lice može da obavlja; predlog mera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije, odnosno primerene oblasti rada ili osposobljavanja u koje lice može da bude uključeno ili primenu potrebnih tehničkih i tehnoloških pomagala ili službe podrške.
Rešenje o procenjenoj radnoj sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja donosi Nacionalna služba za zapošljavanje, kao povereni posao, na osnovu nalaza, mišljenja i ocene organa veštačenja. Po žalbi na rešenje rešava ministar nadležan za poslove zapošljavanja.
Što se tiče pitanja da li se refundira iznos za invalide, zahtev podnoite NSU.
Pozdrav
Pozdrav! Zanima me koje su povlastice i pogodnosti za radnika a i poslodavca ako radnik ima stepen invalidnosti? Hvala!
Poštovani Dejane
Osobom sa invaliditetom smatra se svako lice koje ima status osobe sa invaliditetom. Status se stiče rešenjem na osnovu odgovarajućeg propisa ili tako što se za odgovarajuće lice izvrši procena radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja.
Poslodavci iz privatnog sektora koji prime u radni odnos osobu sa invaliditetom imaju pravo da koriste olakšice za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Ako ispune uslove mogu biti oslobođeni plaćanja poreza i dela doprinosa na teret poslodavca u naredne 3 godine. Da bi se ostvarilo pravo potrebno je poslodavac i lice sa invaliditetom zasnuju radni odnos na neodređeno vreme. U tom slučaju, poslodavac može biti oslobođen plaćanja poreza i doprinosa na teret poslodavca za tog radnika u periodu od 3 godine, počev od dana kada je zasnovan radni odnos i potpisan ugovor o radu na neodređeno. Poreske olakšice za novozaposlena lica sa invaliditetom se odnose na: oslobođenje od obaveze plaćanja obračunatog i obustavljenog poreza iz zarade (stopa poreza na zarade 10%) i na oslobođenje od obaveze plaćanja obračunatih doprinosa za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca. Treba istaći da poslodavac nije oslobođen doprinosa za socijalno osiguranje na teret zaposlenog. On je dužan da obračuna i plati doprinose za PIO, zdravstveno osiguranje i doprinose za nezaposlenost na teret zaposlenog (deo doprinosa plaća se iz zarade, a deo na teret poslodavca..kao što vidimo, oslobođenje od plaćanja odnosi se samo na one doprinose na teret poslodavca).
Novozaposlenim licem sa invaliditetom u navedenom smislu smatra se nezaposleno osoba koja ima status osobe sa invaliditetom, lice koje je kod poslodavca zasnovalo radni odnos i potpisalo ugovor o radu na neodređeno vreme, da je taj novozaposleni radnik prijavljen na obavezno socijalno osiguranje i da pre zasnivanja radnog odnosa to lice nije bilo zaposleno kod poslodavca koji je osnivač ili povezano lice sa poslodavcem kod koga se sada zapošljava, bez obzira da li je postojao prekid radnog odnosa.
Kada je u pitanju drugi uslovi za poreskeprimena navedenih olakšica treba reći da poslodavac nema obavezu da poveća broj zaposlenih koje je imao na određeni datum, da firma nema obavezu da za vreme korišćenja olakšica održava određeni broj zaposlenih, kao i da ne postoji uslov za novozaposleno lice sa invaliditetom da je pre zasnivanja radnog odnosa kod poslodavca bilo nezaposleno i prijavljeno neko vreme na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje.
O korišćenju olakšica za oslobođenje od plaćanja poreza i dela doprinosa obaveštavaju se Nacionalna služba za zapošljavanje i Poreska uprava.
Navionalnoj službi za zapošljavanje predaje se propisan obrazac OPNR-I sa podacima o licu sa invaliditetom koje poslodavac zapošljava, izjava da ne koristi i da nije koristio oslobođenje od plaćanja doprinosa za isto lice po drugom pravnom osnovu i izjava da to lice nije bilo zaposleno kod poslodavca niti kod lica koje se smatra povezanim, te pravna/medicinska dokumentacija za dokazivanje statusa lica sa invaliditetom (ako nije bilo na evidenciji NSZ pre zaposlenja).
Nadležnoj filijali Poreske uprave dostavlja se obrazac OPNR-I na kojem se upisuju svi podaci o novozaposlenom licu. Obrazac i dokumentacija predaju se u roku od 8 dana (osam dana od datuma zasnivanja radnog odnosa). Obrazac OPNR-I sa podacima dostavlja se pojedinačno za svako lice za koje se ostvari pravo na poreske olakšice za zapošljavanje lica sa invaliditetom. Poslodavac ima obavezu da obračuna doprinose na teret zaposlenog i da podnese poresku prijavu PPP-PD elektronskim putem. Prilaže se odgovarajuća pravno-medicinska dokumentacija o invalidnosti lica za koje se ostvaruje pravo na poresko oslobođenje za porez i deo doprinosa, a dostavlja se kopija ugovora o radu, kao i prijava na obavezno socijalno osiguranje.
Pozdrav