DODATNI POSAO TOKOM PORODILJSKOG ODSUSTVA?

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

jul 28
Mama radi sa bebom

Porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta je period koji se uglavnom vezuje za oporavak porodilje od trudnoće i samog porođaja, te za podizanje bebe. Zbog toga zakon zaposlene majke oslobađa obaveze da neko vreme rade nakon porođaja. Cilj je da tako oslobođene radnih obaveza, uz naknadu pune zarade, na miru mogu da se posvete svom oporavku i podizanju novorođenog deteta.

Međutim, šta ako porodilja koja je u radnom odnosu i za vreme porodiljskog odsustva prima naknadu pune zarade iz budžeta Republike, poželi da ipak bude radno angažovana u nekom obliku čak i tokom trajanja porodiljskog odsustva? Da li joj zakon zabranjuje bilo kakav vid radnog angažovanja tokom ovog perioda? Ovim tekstom pokušaćećmo da ukažemo na to koje zakonske mogućnosti ima žena koja želi tokom trajanja porodiljskog odsustva da ostvaruje dodatne prihode kroz neki vid radnog angažovanja.

Pravo na porodiljsko odsustvo i naknadu zarade

Prema Zakonu o radu zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (porodiljsko odsustvo), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana. Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa (izabranog ginekologa) najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj. Porodiljsko odsustvo traje do navršena tri meseca od dana porođaja.  Na porodiljsko odsustvo odmah se nadovezuje odsustvo sa rada radi nege deteta. Naime, zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva.

Citirane zakonske odredbe praktično znače sledeće: ono što u svakodnevnom govoru uobičajeno nazivamo porodiljskim odsustvom, zapravo se sastoji iz dva dela: samo prvi deo zakon naziva  porodiljsko odsustvo i ono se otvara u period od 28-45 dana pre zakazanog termina porođaja i traje sve dok se ne navrši tri meseca od dana rođenja deteta. Nakon toga, nastavlja se odsustvo sa rada radi nege deteta koje će trajati toliko da zajedno sa upravo opisanim porodiljskm odsustvom (koje se okončava kada prođe tri meseca od porođaja) obuhvati tačno godinu dana. To važi za odsustvo sa rada po osnovu porođaja kod prvog i drugog deteta. Kod trećeg i svakog narednog deteta porodiljsko odsustvo i  odsustv sa rada radi nege deteta traju kupno 24, a ne 12 meseci.

Otac deteta može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo (koje traje dok se ne navrši tri meseca od porođaja) u slučaju kad majka napusti dete, umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest i dr.). To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu.

Otac deteta može da koristi pravo odsustvo sa rada radi nege deteta, (koje započinje nakon što se navrši tri meseca od porođaja). On dakle može, bez ispunjenja nekih posebnih uslova da koristi ovo pravo, odnosno da ga preuzme od majke deteta.

Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta, ima pravo na naknadu pune zarade.

U nastavku teksta, radi lakšeg praćenja, koristićemo termin porodiljsko odsustvo, a njime će biti obuhvaćeno i odsustvo sa rada radi nege deteta kao i odsustvo sa rada radi posebne nege deteta.

Da li postoji mogućnost rada tokom porodiljskog odsustva?

Najčešća bojazan porodilja koje žele da rade i tokom porodiljskog odsustva jeste da li bi taj angažman, koji treba da obezbedi dodatne prihode, ugrozio ostvarivanje prava na nakandu zarade tokom porodiljskog odsustva?

Prvo ističemo da nije moguć rad iz radnog odnosa tokom porodiljskog odsustva. S obzirom da porodilja za vreme trajanja porodiljskog odsustva prima naknadu pune zarade iz sredstava budžeta, ne može u tom periodu biti angažovana po osnovu ugovora o radu kod drugog poslodavca.

S druge strane nema smetnji da porodilja tokom trajanja porodiljskog odsustva bude angažovana po osnovu ugovora koji se zaključuje van radnog odnosa, npr. ugovora o delu, o autorskom ugovoru ili bilo kog drugog ugovora van radnog odnosa za koji se prima naknada.

Navedeno radno angažovanje van radnog odnosa porodilje tokom porodiljskog odsustva ni na koji način ne utiče na pravo na naknadu zarade, odnosno ne ugrožava ostvarivanje prava na naknadu pune plate tokom porodiljskog odsustva

Ovo proizilazi iz činjenice da se kod porodiljskog odsustva ne radi o odsustvu sa rada zbog bolesti, kao npr. kod trudničkog bolovanja tokom trudnoće. U tom period trudnica ima rizik ili bolest povezanu sa trudnoćom i zbog te privremene nesposobnosti za rad prima naknadu zarade. Ona u tom periodu ne može da se bavi ni bilo kojom drugom privrednom aktivnošću kojom ostvaruje dodatni prihod jer njeno pravo na naknadu zarade upravo proističe iz činjenice privremene nesposobnosti za rad. Kod porodiljskog odsustva radi se o oslobođenju od radnih obaveza ne zbog bolesti, nego zbog oporavka od porođaja i pre svega zbog obaveza oko podizanja bebe. Ako porodilja tokom tog period nađe vremena za dodatno radno angažovanje, ali van radnog odnosa, zakon joj taj vid angažovanja ne zabranjuje i može tako da ostvari dodatne prihode.

Stav Ministarstva za rad

Prema Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koje je po ovoj temi dalo  mišljenje br. 011-00-190/2022-02 od 27. jula 2022. godine, naročito se ističe sledeće: “pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta je pravo iz radnog odnosa i zaposlena za vreme tog odsustva ne može biti angažovana na poslovima utvrđenim ugovorom o radu. Međutim, ako je zaposlena istovremeno angažovana po osnovu ugovora van radnog odnosa po osnovu koga ne ostvaruje pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta, takvo angažovanje, po našem mišljenju ne treba da ugrozi ostvarivanje prava na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta i pravo na naknadu zarade po tom osnovu, niti sme da bude nametnuto zaposlenoj ženi mimo njene volje.

Prema tome, mišljenja smo da, u konkretnom slučaju, zaposlenoj ne može da bude uskraćeno pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta ako ona ima mogućnosti i želi da nastavi da radi po osnovu ugovora o autorskom delu za vreme ostvarivanja navedenih prava iz radnog odnosa, pod uslovom da takav rad ne ugrožava ostvarivanje prava na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta, niti svrhu zbog koje je to pravo utvrđeno”.

Dakle, i ministarstvo resorno za radne odnose i socijalna pitanja potvrđuje da se ostvarivanje naknade van radnog odnosa tokom trajanja porodiljskog odsustva ne kosi sa ostvarivanjem prava na naknadu zarade.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(4) komentari

Korisnik 039f5505df 18. 12. 2023.

Poštovani,
da li to isto važi i za preduzetnice sa ostvarenim pravom za nadoknadom u porodiljskom odsustvu?
Hvala
Nadja R.

    Milan Predojevic 18. 12. 2023.

    Poštovana
    Da, preduzetnice mogu biti angažovane tokom trajanja prava na ostale naknade po osnovu rođenja i nege deteta.
    Pozdrav

Gordana Nikolic 22. 08. 2023.

Poštovani
Ja sam hranitelj dečaka od 16 godina i živim u malom gradu u Srbiji.
U centru su mi rekli da nemam prava na radni staž.
Htela sam da sama uplaćuje po osnovicu koja meni odgovara jer hranitelju ne ide radni staz.
Ja imam samo 8 godine i 3 meseca radnog staža, minimum je 15 godina .Recite mi molim Vas na koji način da ostvarim radni staz?Hvala

    Milan Predojevic 26. 08. 2023.

    Poštovana Gordana
    Zakon o penzijskom i invalidskom osiguraju predviđa da se ostvaruje penzijski staž kod ugovora za koji se ostvaruje nakanda. Takođe, u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje na pitanja o ovome odgovaraju da lice koje zaključi ugovor o hraniteljstvu ima pravo da mu se to vreme kada je obavljao poslove po ugovoru, prizna u staž osiguranja. I da, po tom osnovu, ostvari pravo na penziju kada ispuni zakonom propisane uslove.
    Shodno navedenom, mišljenja sam da niste dobili dobru informaciju u Centru za socijalni rad. Pokušajte u Fondu PiO u Vašem gradu da potvrdite ovu informaciju da ste prijavljeni na osiguranje i da radom po osnovu ugovora o hraniteljstvu stičete penzijski staž, odnosno izvršite lično uvidu u Vaše podatke i služnenici PiO fonda će Vam reću da li ste prijavljeni na penzijsko osiguranje oo osnovu navedenog ugovora.
    Pozdrav