Osnovne razlike između otkaza i sporazumnog prestanka radnog odnosa

Autor - Milan Predojevic | Pravnik odgovara

dec 16

Prema Zakonu o radu radni odnos prestaje isključivo na jedan od sledećih načina:

1) istekom roka za koji je zasnovan;

2) kad zaposleni navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i zaposleni drugačije ne sporazumeju;

3) sporazumom između zaposlenog i poslodavca;

4) otkazom ugovora o radu od strane poslodavca ili zaposlenog;

5) na zahtev roditelja ili staratelja zaposlenog mlađeg od 18 godina života;

6) smrću zaposlenog;

7) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.

Kao što vidimo, kada je reč o izrazima volje na osnovu kojih prestaje radni odnos, moguće je radni odnos okončati na osnovu sporazuma i otkaza. S obzirom da mnogima nije jasna linja između sporazumnog prestanka radnog odnosa i otkaza ugovora o radu, ovoga puta pišemo o ključnim razlikama.

Na početku istaći ćemo zakonske odredbe o sporazumnom prestanku radnog odnosa, otkazu od strane zaposlenog, te otkazu od strane poslodavca.

Zakonsko uređenje otkaza od strane zaposlenog

Zakonu o radu u odredbama kojima uređuje otkaz od strane zaposlenog ističe tri stvari:

  • Zaposleni u svakom trenutku ima pravo da poslodavcu otkaže ugovor o radu bez navođenja razloga za to. Radi se, dakle o prestanku radnog odnosa koji se zasniva isključivo na jednostrano izraženoj volji zaposlenog da mu prestane radni odnos.
  • Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 15 dana pre dana koji je zaposleni naveo kao dan prestanka radnog odnosa. Ovaj rok Zakon o radu naziva otkazni rok.
  • Opštim aktom kod poslodavca ili ugovorom o radu može da se utvrdi duži otkazni rok, ali ne duži od 30 dana.

Razlozi za otkaz ugovora o radu od strane poslodavca

Zakon o radu zabranjuje poslodavcu da otpusti zaposlenog bez razloga koji je zakonom utvrđen, odnosno nameće mu obavezu da sprovede odgovarajući otkazni postupak. Svaki prestanak radnog odnosa mimo razloga i procedure utvrđene zakonom, sam po sebi je protivpravan. U eventualnom sudskom postupku sud bi zaposlenog vratio na rad i obavezao poslodavca da naknadi izgubljenu zaradu i sve troškove sudskog postupka.

Ovoga puta pišemo o tome koji su zakonski razlozi zbog kojih je dopušteno poslodavcu da otkaže ugovor o radu zaposlenom, dok ćemo u narednim tekstovima pisati detaljnije o pojedinačnim otkaznim razlozima i procedurama.

Razloge za otkaz zaposlenom možemo podeliti u četiri velike grupe:

1) Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog i njegovo ponašanje;

2) Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji svojom krivicom učini povredu radne obaveze;

3) Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji ne poštuje radnu disciplinu;

4) Zaposlenom može da prestane radni odnos ako za to postoji opravdan razlog koji se odnosi na potrebe poslodavca (odbijanje aneksa ugovora o radu i tehnološki višak).

Zakonske odredbe o sporazumnom prestanku radnog odnosa

Član 177. Zakona o radu, koji uređuje sporazumni prestanak radnog odnosa, poprilično je štur. On jedino propisuje izričito da radni odnos može da prestane na osnovu pisanog sporazuma poslodavca i zaposlenog, te da je pre potpisivanja sporazuma, poslodavac dužan da zaposlenog pisanim putem obavesti o posledicama do kojih dolazi u ostvarivanju prava za slučaj nezaposlenosti.

Iz navedenih zakonskih odredbi ipak možemo izvući nekoliko zaključaka o sporazumnom prestanku radnog odnosa:

-radi se obavezno o pisanom dokumentu, to jest sporazumni prestanak radnog odnosa mora da bude sačinjen u pisanoj formi, svojeručno potpisan od ovlašćenog predstavnika poslodavca i zaposlenog;

-poslodavac pre potpisivanja sporazuma mora pisanim putem da upozori zaposlenog o posledicama koje ima sporazum o prestanku radnog odnosa u pogledu ostvarivanja prava nezaposlenog lica. Ovo obaveštenje je uslov zakonitosti prestanka radnog odnosa po sporazumu.

Prema sudskoj praksi, sama inicijativa i pregovaranje o sporazumnom prestanku radnog odnosa ne mora biti u pisanoj formi. Moguće je da se na osnovu usmenog dogovora zaključi pisani sporazum u kome su sadržani uslovi prestanka radnog odnosa. Ukoliko pregovori budu uspešni, međusobna prava i obaveza ugovornih strana u vezi sa prestankom radnog odnosa se regulišu sporazumom o prestanku radnog odnosa, koji mora biti zaključen u pisanoj formi. Sporazum se odnosi kako na prestanak radnog odnosa, tako i na ostala pitanja-datum prestanka radnog odnosa, isplata neisplaćenih primanja po osnovu rada, prava u pogledu neiskorišćenog godišnjeg odmora itd.

Suvišnost rešenja ako postoji sporazum zaposlenog i poslodavca o prestanku radnog odnosa

Kod sporazumnog prestanka radnog odnosa sam sporazum u pisanoj formi, potpisan od strane ovlašćenog lica poslodavca i od zaposlenog, jeste zakonski osnov za prestanak radnog odnosa. U slučaju kad postoji sporazum nije potrebno na osnovu njega donositi rešenje o prestanku radnog odnosa. Takvo rešenje bi bilo nepotrebno i ako se donese isključivo je deklaratornog karaktera, jer se njime samo konstatuje da je došlo do prestanka radnog odnosa na osnovu pisanog sporazuma zaposlenog i poslodavca.

Ništavost blanko izjave zaposlenog o otkazu i blanko sporazuma o prestanku radnog odnosa

Izjava zaposlenog o otkazu, odnosno sporazum zaposlenog i poslodavca o prestanku radnog odnosa, koji su na zahtev poslodavca dati unapred, još prilikom zasnivanja radnog odnosa (potpisivanjem blanko raskida ugovora o radu bez datuma prestanka radnog odnosa i blanko izjave o otkazu) ništavi su i kao takvi ne proizvode pravno dejstvo. Otkaz ugovora o radu potpisan prilikom zasnivanja radnog odnosa, baš kao i sporazum o prestanku radnog odnosa, ne predstavljaju izraz slobodne volje u momentu prestanka radnog odnosa, to jest u pitanju je izjava volje koja ima manu.

Radi se o izjavi koja je ili iznuđena pretnjom da u slučaju odbijanja potpsivanja neće doći do zasnivanja radnog odnosa (kada je kandidat za zasnivanje radnog odnosa svestan šta potpisuje, ali pristaje samo da bi se zaposlio) ili je data u zabludi, odnosno pribavljena na prevaran način prilikom zasnivanja radnog odnosa, jer kandidat za zasnivanje radnog dnosa nije ni bio svestan da je potpisao budući otkaz ili sporazum o prestanku radnog odnosa.

U svakom slučaju radi se o izjavi koja ne odražava slobodnu volju zaposlenog, te je samim tim ništava i ne može kao takva da proizvede posledicu u vidu prestanka radnog odnosa.

Razlikovanje sporazumnog prestanka radnog odnosa od otkaza

Prema svemu gore navedenom, jasna je razlika između otkaza od strane poslodavca s jedne strane i ostalih zakonskih osnova za prestanak radnog odnosa o kojima smo ovde pisali.

S druge strane, sporazumni prestanak radnog odnosa treba razlikovati od otkaza ugovora o radu po izjavi zaposlenog. Otkaz ugovora o radu po izjavi zaposlenog je jednostrani pravni akt, koji proizvodi pravno dejstvo od momenta kada potpisana izjava zaposlenog o otkazu dospe do poslodavca, pri čemu sama izjava konstituiše prestanak radnog odnosa. Sporazumni prestanak radnog odnosa je dvostran pravni akt (posao) i kada ga potpišu zaposleni i poslodavac proizvodi pravno dejstvo od trenutka potpisivanja.

Dakle, kod sporazumnog prestanka radnog odnosa pojavljuju se kao relevantni akti predlog poslodavca ili zaposlenog za sporazumni prestanak radnog odnosa (može u pisanoj ili usmenoj formi), sporazum o prestanku radnog odnosa potpisan od zaposlenog i ovlašćenog lica poslodavca i obaveštenje poslodavca zaposlenom o posledicama u ostvarivanju prava za slučaj nezaposlenosti-takođe u pisanoj formi.

Kod otkaza od strane zaposlenog imamo samo jasnu i nedvosmislenu pisanu izjavu zaposlenog da otkazuje ugovor o radu.

Razlike u pogledu prava kod Nacionalne službe za zapošljavanje

Prema Zakonu o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu:

  1. prestanka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:
    1. – ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla tzv.tehnološki višak)
    2. – ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
  2. prestanka radnog odnosa na određeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;
  3. prestanka funkcije izabranih, imenovanih i postavljenih lica, ukoliko nije ostvareno pravo na mirovanje radnog odnosa ili naknadu plate, u skladu sa zakonom;
  4. prenosa osnivačkih prava vlasnika, odnosno člana privrednog društva;
  5. otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;
  6. premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;
  7. prestanka radnog odnosa u inostranstvu, u skladu sa zakonom, odnosno međunarodnim sporazumom.

Shodno navedenom, ukoliko radni odnos zaposlenog prestane njegovom voljom, što jeste slučaj kod otkaza od strane zaposlenog i sporazumnog prestanka radnog odnosa, zaposleni neće imati prava po osnovu obaveznog osiguranja za slučaj nezaposlenosti, gde spada novčana naknada, a što podrazumeva i zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje.

O autoru: Milan Predojevic

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Ima dugogodišnje radno iskustvo u oblasti radnog prava i socijalnog osiguranja. Svakodnevni kontakt sa građanima koji su u potrazi za poslom ili menjaju radno mesto pružio mu je uvid u probleme sa kojima se uglavnom susreću. Siguran je da njegovo lično profesionalno iskustvo može da pomogne u pronalaženju odgovora na pitanja koja kandidati na sajtu najčešće postavljaju

Prijavi se i postavi komentar

(14) komentari

Dragan Avdalovic 07. 02. 2025.

Postovani, molio bi ako je moguce da mi pojasnite moj slucaj dali me je firma zakonito proglasila tehnoloskim viskom?
Naime u decembru posle nesuglasica sa poslodavcem i mog odbijanja da potpisem sporazumni raskid ugovora Poslodavac mi je dok sam bio na odmoru koji mi je preostao iz prethodnog perioda dostavio resenje o tehnoloskim visku sa obrazlozenjem:
“ Na osnovu tehnoloskih, ekonomskih i organizacionih promena kod poslodavca ***** utvrdjeno je da je prestala potreba za radom imenovanog zbog ekonomskih i organizacionih promena, odnosno smanjenja obima posla i promene organizacije rada. Na osnovu napted navedenog doneto je resenje u dispozitivu.“
Sa tim da napomenem da sam bio u firmi zaposlen kao vozac sa jos dvojicom kolega,od kojih imam najduzi radni staz.
Hvala

    Milan Predojevic 08. 02. 2025.

    Poštovani Dragane
    Zakon propisuje da zaposlenom može da prestane radni odnos kod poslodavca ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla.
    Dakle, postoji tri kategorija promena usled kojih se neko radno mesto ili ugasi ili se smanji broj zaposlenih na istom pa se javi višak zaposlenih, ali poslodavca mora to da konkretizuje, to jest da u rešenju o otkazu navede koje konkrentno promene su nastupile, a koje uzrokuju višak. Ne može samo da se prepiše zakosnka formulacija da su nastupile „tehnološke, ekonomske ili organizacione promene2 bez pojašnjenja koje konkretne promene su nastale. U tom smislu moguže su :
    1) Tehnološke promene . Radno mesto je postalo neodrživo, odnosno nepotrebno, usled, recimo, tehnoloških inovacija koje su uvedene u firmu
    2) Ekonomske promene . Kada usled finansijskih problema poslodavac ne može zadrži dosadašnji broj zaposlenih, pravi reorganizaciju radnih mesta, zatvarajući ona koja smatra suvišnim za uspešan rad preduzeća.
    3) Organizacione promene . Bilo koja reorganizacija preduzeća: spajanje radnih mesta, spajanje odeljenja, gašenje odeljenja.
    U situaciji kada poslodavac smanjuje broj zaposlenih na nekom radnom mestu zbog tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena, (na primer kod Vas radno mesto vozač), sa pet na tri izvršioca, da li će odluka koju donosi biti zakonita zavisi od toga da li je pravilno definisao i da li je primenio kriterijume za određivanje zaposlenih za čijim radom je prestala potreba.
    Ovi kriterijumi moraju biti objektivni i jasni. Poslodavac ima obavezu da primeni kriterijume za određivanje zaposlenih koji su višak. Ono što je posebno važno istaći je da kriterijumi moraju biti prethodno jasno definisani internim aktima poslodavca, kako bi cela procedura bila transparentna i zakonita Poslodavac nema diskreciono pravo da odlučuje, bez primene određenog kriterijuma, koji zaposleni predstavljaju višak! To znači, ako je bilo više zapsolenih koji imaju isto radno mesto kao Vi, poslodavca je bio OBAVEZAN da donese kriterijume prema kojima je odredio ko je od Vas višak (koji od vozača je višak).
    Pozdrav

Korisnik d4c4e76fd3 23. 01. 2025.

Pozdravljeni,

ljubazno vas molim za dodatne informacije u vezi sa pripremom zaključaka o godišnjem odmoru: Da li možete u skladu sa pravnim jezikom/pravilima formulisati rečenicu koja bi trebalo da bude uključena u Zaključak o godišnjem odmoru zaposlenog, koja objašnjava da, s obzirom da je zaposlena na određeno vreme (period od 1 godine, odnosno od 4.11.2024. do 4.11.2025.), za 2025. godinu pripada proporcionalni deo odmora.

Ukoliko bi bila zaposlena tokom celog kalendarskog godine, pripadalo bi joj 23 dana godišnjeg odmora, ali za period do 4.11.2025. proporcionalni deo iznosi 19 radnih dana (23 : 12 x 10 = 19). U slučaju da radnica dobije produženi ugovor o radu, tako da bude zaposlena tokom celog kalendarskog godine (2025.), pripadaće joj ukupan broj dana odmora, u ovom slučaju 23 dana.

Ljubazno vas molim za pomoć u formulisanju ovog pasusa/objašnjenja.

Hvala unapred na pomoći i lep pozdrav

    Milan Predojevic 24. 01. 2025.

    Poštovani
    U navedenom slučaju treba u rešenju o godišnjem odmoru (zakon govori da se odlučuje rešenjem,a ne zaključkom) konstatovati da prema članu 72. Zakona o radu zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos. Shdno navedenom, zaposlenoj za 2025. godinu pripada deset dvanaestina godišnjeg odmora za deset celihmeseci rada.
    Pozdrav

      Korisnik d4c4e76fd3 25. 01. 2025.

      Da, to sam i sama predviđala, ali možda nisam bila potpuno jasna: verovatno će zaposlena dobiti produženi ugovor (ili na određeno ili na neodređeno vreme), pa bih već sada – dakle unapred – želela da napišem u rešenju rečenicu:
      “U slučaju da zaposleni nakon isteka trenutnog ugovora na određeno vreme nastavi sa radom, odnosno da odradi celu kalendarsku godinu, u tom slučaju joj pripada celokupni godišnji odmor – smatram da bi bilo smisleno označiti 17 / 23.“

      Da li se slažete sa mnom ili mi možete pomoći da formulišem pravno ispravan stav? (Kako bi se izbeglo da joj bude naneta nepravda ili da bude uskraćena za odmor ako bi joj sada izračunali samo proporcionalni deo i kasnije ne doneli novu odluku za ta dva meseca…).

      Hvala unapred na pomoći i lep pozdrav

        Korisnik d4c4e76fd3 25. 01. 2025.

        19/23*

        Milan Predojevic 26. 01. 2025.

        Poštovana
        Ukoliko realno očekujete da će zaposlena dobiti produženi ugovor (ili na određeno ili na neodređeno vreme), nema niakkvih zakonskih prepreka da već sada – dakle unapred – napišete u rešenju rečenicu:da joj pripada taj veći broj dana nego što je zakonski minimu. Uvek možete dati više nego što zakon nalaže.Međutim, smatram da ne možete doneti neprecizno rešenje gde se ne vidi koliko tačno pripada u ovom trenutku. Na Vašem mestu bih ipak doneo rešenje prema trenutnom ugovoru, a ako se ugovor produži, lako ćete doneti novo rešenje gde ćete joj sodati nekoliko dana, u skladu sa novim okolnostima. Mislim da zaposlena tada ne b bila oštećena.
        Pozdrav

          Korisnik d4c4e76fd3 28. 01. 2025.

          Najlepše vam hvala na odgovoru; Ukoliko smatrate da je koliko-toliko u redu, nameravam da u zaključak napišem ovako? :

          Zaposlenom ________________ na poslovima ’’_____________________________’’ odobrava se korišćenje godišnjeg odmora za 2025. godinu u trajanju od 18 / 22 radna dana.

          U slučaju da zaposleni nije bio u radnom odnosu od 1. januara, odnosno nije bio zaposlen tokom cele kalendarske godine, ima pravo samo na proporcionalni deo odmora za tekuću godinu.

          Ukoliko se radni odnos zaposlenog produži tako da bude zaposlen tokom cele kalendarske godine, u tom slučaju mu po službenoj dužnosti pripada celokupan godišnji odmor.

          Korisnik d4c4e76fd3 28. 01. 2025.

          Izvinjavam se – u skladu s prvim odgovorom koji ste mi dali, mislim da bi ovo bila konačna smislena formulacija, za koju poslednji put ljubazno molim za potvrdu:

          Zaposlenom ______________, na poslovima ’’_______________________________’’ odobrava se korišćenje godišnjeg odmora za 2025. godinu u trajanju od 18 / 22 radna dana.

          Prema članu 72. Zakona o radu, zaposleni ima pravo na dvanaestinu punog godišnjeg odmora za svaki mesec dana rada u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos ili u kojoj mu prestaje radni odnos.

          Shodno navedenom, zaposlenoj za 2025. godinu pripada deset dvanaestina godišnjeg odmora za deset celih meseci rada.

          Ukoliko se radni odnos zaposlenog produži tako da bude zaposlen tokom cele kalendarske godine, u tom slučaju mu po službenoj dužnosti pripada celokupan godišnji odmor.

          Milan Predojevic 29. 01. 2025.

          Može se reći da je to u redu.

Korisnik d4c4e76fd3 23. 01. 2025.

Poštovani g. Advokate,

pišem vam jer pripremam zaključke za izračun godišnjeg odmora za zaposlene u srpskoj firmi – za koje važi pravilnik o radu. Unutar pomenutog pravilnika su zapisana pravila u vezi sa kalkulacijom odmora – dakle, kriterijumi i to je pod tačkom broj 1 zapisano “za poslove za koje je predviđen VII. stepen stručne spreme“ = 1 radni dan, a zatim pod tačkom broj 2 je zapisano “za poslove za koje je predviđen IV., V. i VI. stepen stručne spreme = 1 radni dan“.

Da li bi po vašem mišljenju ovo značilo da se zaposlenima uslovi sabiraju i u slučaju da imaju IV., V. ili VI. stepen stručne spreme, da li u tom slučaju imaju dva dodatna dana (1 iz prve tačke i 1 dodatni dan iz druge tačke)? Razmišljam li ispravno?

Ili možda u svakom slučaju zaposlenom pripada samo 1 dan dodatnog godišnjeg odmora?

Hvala unapred na odgovoru i lep pozdrav.

    Milan Predojevic 24. 01. 2025.

    Poštovani
    U opisanom slučaju, pošto je definicija iz opšteg akta poslodavca: “za poslove za koje je predviđen VII. stepen stručne spreme“ = 1 radni dan, to znači da se odnosi na opis poslova koje zaposleni obavlja, ane na to kojom stručnom spremom raspolaže. Prema tome, tačno je da lice sa sedmim stepenom ima prethodno stečen i četvrti stepen, ali mu se taj 1 dan dodaje za poslove za koje obavlja, a to su poslovi sa 7. stepenom. Možda se može raspravljati o tome da li je logično da svi imaju isti dodatak, ali ovako kako je proposano zaposleni sa 7. stepenom ima samo 1 dan, a nema dodatni dan zato pto inače rasplaže i 4. stepenom, jer naprosto ne obavlja poslove sa 4., 5. ili 6. stepenom.
    Pozdrav

Korisnik 88d5621b74 09. 01. 2025.

Poštovani,
Mene interesuje kada preduzeće donese Javni poziv za stimulisanje sporazumnog prestanka radnog odnosa zaposlenih u preduzeću. Na taj poziv ne mogu svi da se prijave. Ono što je moje pitanje je „da li mogu da računaju prava za prevremenu penziju /koja je sama po sebi umanjena/.
Nisam mozda dobro pitala ali evo dajem svoj lični primer
Imam 59 godina zivota i 40 godina staza. Ne mogu ići u penziju nedostaje je godinu dana. za ispatu oni računaju taj prvi uslov opet ponavljam gde je penzija umanjena. Zašto mi uskračuju pravo na punu? Samim tim je iznos dosta manji.

    Milan Predojevic 10. 01. 2025.

    Poštovana
    Nisam razumeo pitanje, ali pokušaću da pojasnim proceduru oko odlaska u penziju i prestanka radnog odnosa. Poslodavac nije neko ko može da Vam uskrati pravo na punu penziju. Vi odlučujete da li ćete podneti zahtev za prevremenu penziju ili ne. Poslodavac Vas na to ne može obavezati. Poslodavca može da Vam otkaže ugovor o radu tek kada napunite 65 godina. Naime, pema članu 175. stav 1. tačka 2) Zakona o radu radni odnos prestaje kad zaposleni navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumeju. Prema tome, poslodavac ne može da Vam otkaže ugovor o radu kada ste ispunili uslov za prevremenu starosnu penziju ako Vi niste podneli zahtev za penziju. Tek ako tražite odlazak u prevreenu penziju, o tome obaveštavate poslodavca i tada Vas on odjavljuje da biste podneli zahtev za penziju.
    Ukoliko je reč o nekoj računici za visinu otpremnine, to je stvar dogovora između poslodavca i zaposlenog, ako govorimo o sporazumnom prestanku radnog odnoa. Kod sporazumnog prestanka rada nema zakonom propisane obavezne otpremnine, već se ona može ugovariti samim sporazumom.
    Pozdrav