(12) komentari
Postovani, radila sam u prehrambenoj prodavnici, prijavaljena na po mesec dana, zadnji ugovor od 13-og novembra do 13-og decembra, prekinut mi je 30-og novembra zato sto sam bila na bolovanju zbog kicme mesec dana i produzio mi doktor do 23-eg decembra, da li je to ispravno? Hvala
Poštovana Dragana
Ugovor Vam svakako ne može biti raskinut zato što ste na bolovanju. Takođe, da bi bio raskinut pre dana isteka ugovora, mora da postoji zakonski razlog za otkaz.
Pozdrav
Postovani, oni su mene obavestili 2.decembra da je raskinut ugovor i da odem u firmu da potpisem otkaz, nisam potpisala, ali mi nisu dali ni ugovor za novembar.
Sta da radim, molim Vas da mi kazete da li mogu da ih tuzi, ima li osnove?
Poštovana Dragana
Ukoliko je ugovor bio do 13.decembra, a oni Vas odjave pre tog datuma, moraju da imaju zakonski razlog za otkaz pre datuma isteka ugovora na određeno. Potrebno je da stučno lice pregleda dokumentaciju radi ocene o mogućnosti sudskog spora.
Pozdrav
Milane,pozdrav.Zavrsen je sudsku spor u moju korist i određen je veštak iz ekonomske struke da obračuna razliku u plati zadnjih 7 god.Vestak je obračunao sve naspram platnih listića koju mu je moja firma dostavila.Interesuje me imam li pravo na žalbu i ide li zatezna kamata za taj iznos pošto u nalazu to nevidim.[mislim iznos koji je određen plus zatezne kamata na to za sve godine unazad]Hvala I pozdrav
Poštovani
Imate pravo na kamatu na te iznose koji sud dosuđeni.
Zadatak vešaka bi trebalo da bude da utrdi glavno potraživanje sa kamatom.
Pozdrav
Hvala na odgovoru kao i uvek .
Hvala i Vama, pozdrav
Poštovani,
Utužio sam otkaz i pripremno ročište je odloženo. Pošto sam u tužbi naveo da smatram da je otkaz štetna radnja u vezi sa uzbunjivanjem, interesuje me da li sudija mora da odvoji postupke, obzirom na odlaganje pripremnog ročišta za januar, gubim šestomesečni rok za tužbu po osnovu zaštite uzbunjivača. U nedoumici sam da li da podnesem i tužbu Višem sudu, da budem unutar roka, ili sudija mora da odvoji postupke?
Poštovani
Prema članu 23. Zakona o zaštiti uzbunjivača, uzbunjivač prema kome je preduzeta štetna radnja u vezi sa uzbunjivanjem ima pravo na sudsku zaštitu.
Sudska zaštita se ostvaruje podnošenjem tužbe za zaštitu u vezi sa uzbunjivanjem nadležnom sudu, u roku od šest meseci od dana saznanja za preduzetu štetnu radnju, odnosno tri godine od dana kada je štetna radnja preduzeta.
U postupku sudske zaštite nadležan je viši sud prema mestu preduzimanja štetne radnje ili prema mestu prebivališta tužioca.
Prema članu 195. Zakona o radu protiv rešenja kojim je povređeno pravo zaposlenog ili kad je zaposleni saznao za povredu prava, zaposleni, odnosno predstavnik sindikata čiji je zaposleni član ako ga zaposleni ovlasti, može da pokrene spor pred nadležnim sudom. Rok za pokretanje spora jeste 60 dana od dana dostavljanja rešenja, odnosno saznanja za povredu prava. Prema zakonu koji određuje stvarnu nadležnost sudova, osnovni sud je nadležan i za radne sporove povodom zasnivanja, postojanja i prestanka radnog odnosa, dakle i za tužbu zbog nezakonitog otkaza.
Shodno svemu navedenom, Vaš postupak za poništaj rešenja o otkazu i postupak za zaštitu uzbunjivača ne mogu da se spoje u jedan predmet jer nisu isti sudovi stvarno nadležni za ta dva postupka-za postupak povodom otkaza nadleđžan je osnovni sud, a za postupak zaštite uzbunjivača nadležan je viši sud. Prema tome, morate podneti dve tužbe, obe u zakjonskom roku. Rokovi su, kao što sma naveo-60 dana za radni spor i 6 meseci za zaštitu uzbunjivača.
Siguran sam da koleginica/kolega koji Vas zastupaju, znaju za to.
Pozdrav
Poštovani gospodine Predojeviću
Hvala na odgovoru, ali ja sam i dalje u nedoumici. Kako čitam revizije sa:
https://www.vrh.sud.rs/sr-lat/rev-uz-42022-381-uzbunjivanje-387-zaštita-uzbunjivača
sledi da ne podnosim tužbu i Višem Sudu jer (sa linka):
Po oceni Vrhovnog suda u situaciji kada uzbunjivač tvrdi da mu je pojedinačnim aktom poslodavca povređeno pravo propisano članom 5. Zakona o zaštiti uzbunjivača, zaštitu svog prava može da ostvari u posebnom postupku na način koji je propisan citiranom odredbom člana 27. ovog zakona. Uzbunjivač može da istakne navod da pojedinačni akt poslodavca, konkretno rešenje o otkazu ugovora o radu, predstavlja štetnu radnju u vezi sa uzbunjivanjem samo u tužbi za ocenu zakonitosti tog akta i u tom posebnom postupku sud ocenjuje osnovanost navoda da pojedinačni akt poslodavca predstavlja štetnu radnju u vezi sa uzbunjivanjem u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti uzbunjivača. Zakonom je isključena dvostruka ili paralelna nadležnost u slučaju otkaza ugovora o radu ili druge odluke o pojedinačnim pravima, koja pripadaju uzbunjivaču po radnopravnim ili drugim posebnim propisima. Donošenje pojedinačnih akata od strane poslodavca o ovim pravima uslovljeno je primenom posebnih propisa kojima je određen i postupak njihovog pobijanja u sudskim postupcima.
Naime, kad odlučuju o pravima zaposlenih po Zakonu o radu, poslodavci to čine konačnim odlukama, koje se mogu pobijati pred osnovnim sudom u roku od 60 dana od uručenja rešenja o otkazu ili saznanja za povredu prava, a u slučaju propuštanja roka za sudsku zaštitu nastupa njihova pravnosnažnost. Pravnosnažnost konačnog akta nastupiće i donošenjem pravnosnažne sudske odluke o oceni zakonitosti pojedinačnog akta u tom postupku.
S obzirom da je, u konkretnom slučaju, tužilac podneo tužbu Osnovnom sudu u Vranju radi poništaja rešenja o otkazu ugovora o radu, on ne može istovremeno tužbom pred višim sudom pobijati zakonitost istog rešenja kojim je tuženi, kao poslodavac, odlučivao o pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenog (tužioca) po osnovu rada. Naime, po tužbi tužioca čiji je tužbeni zahtev opredeljen da se utvrdi da je rešenjem o otkazu ugovora o radu kao štetnom radnjom u vezi sa uzbunjivanjem izvršena povreda prava tužioca kao uzbunjivača ne može se odlučivati u ovom postupku, shodno članu 26. Zakona o zaštiti uzbunjivača, jer je otkaz pojedinačni pravni akt koji podleže pravnosnažnosti i ne može se pobijati tužbom za utvrđenje, već preobražajnom tužbom za poništaj tog akta, a što je tužilac i učinio podnošenjem tužbe osnovnom sudu.
Iz navedenih razloga, primenom člana 416. stav 1. ZPP, odlučeno je kao u izreci.
Ja sam u tužbi Osnovnom sudu naveo da smatram da je otkaz štetna radnja u vezi sa uzbunjivanjem, a u zakonu piše da onda sudija mora da odvoji te postupke. Rok za predaju tužbe Višem sudu ističe prekosutra, tako da sam u dilemi.