(39) komentari
Poštovani Milane,
Zaposlen sam u zdravstvenoj ustanovi sa punim radnim vremenom. Da li mogu obavljati dopunski rad u privatnoj praksi bez saglasnosti direktora ustanove gde sam zaposlen u stalnom radnom odnosu ?
Srdačan pozdrav.
POštovani
Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti zdravstveni radnik, odnosno zdravstveni saradnik može da zaključi ugovor o dopunskom radu uz prethodnu saglasnost direktora zdravstvene ustanove, odnosno osnivača privatne prakse, u kojoj je zaposlen sa punim radnim vremenom. Saglasnost se daje se na period od godinu dana.
Pozdrav
Poštovani Milane.
Zanima me sledeća situacija:
Imamo invalidno lice u preduzeću koje želi da pređe u drugu firmu na puno radno vreme a u prvobitnoj da se ugovor o radu prebaci na ugovor o dopunskom radu. Razlog je što u prvobitnom preduzeću invalidno lice, ako ode, preduzeće će biti u deficitu sa invalidnim licem po zakonskom limitu (na 68 radnika ima 2 invalidna lica).
Da li može invalidno lice da bude prijavljeno u oba preduzeća s tim da u jednom bude na puno radno vrem,e a u drugom na ugovor o dopunskom radu?
U pitanju su poslovi iz ljudskih resursa.
Srdačan pozdrav,
Zorana Ivanović
Poštovana Zorana
Relevantna odredba glasi: Poslodavac koji ima obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom jeste svako domaće ili strano pravno ili fizičko lice koje ima najmanje 20 zaposlenih lica i ne smatra se novoosnovanim poslodavcem u skladu sa Zakonom, odnosno Republika Srbija za zaposlene u državnim organima, autonomna pokrajina za zaposlene u pokrajinskim organima i jedinica lokalne samouprave za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave. Pod zaposlenim licem podrazumeva se lice koje je u radnom odnosu u skladu sa propisima kojima se uređuju rad i radni odnosi i kao takvo je prijavljeno na obavezno socijalno osiguranje u Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja.
Imaući u vidu navedenu odredbu, mišljenja sam da se potpisivanje ugovora o dopunskom radu ne može smatrati kao ispunjavanje obaveze zapošljavanja invalidnog lica, pošto se lice angažovano po ugovoru o dopunskom radu ne može smatrati zaposlenim licem, a u skladu sa citiraniom odredbom.
Pozdrav
Poštovani,
Molim Vas za odgovor. Ukoliko sam zaposlena na ugovor sa punim radnim vremenom 40h u jednoj firmi, dopunski rad u drugoj firmi nije dozvoljen na 20h, da li sam dobro razumela?
Hvala unapred!
Poštovana Dijana
Tako je. Prema Zakonu o radu zaposleni koji radi sa punim radnim vremenom kod poslodavca može da zaključi ugovor o dopunskom radu sa drugim poslodavcem, a najviše do jedne trećine punog radnog vremena. S obzirom da je puno radno vreme po zakonu 40 časova nedeljno, dopunski rad je moguć najviše do 13 časova nedeljno.
Pozdrav
Poštovani,
Zanima me da li je moguće zaključiti Ugovor o dopunskom radu sa istim poslodavcem?
Poštovani
Zakonom o radu propisano je da zaposleni koji radi sa punim radnim vremenom kod poslodavca može da zaključi ugovor o dopunskom radu sa drugim poslodavcem, a najviše do jedne trećine punog radnog vremena. Prema tome, mišljenja sam da je ugovor o dopunskom radu moguć samo kod drugog poslodavca.
Pozdrav
Поштовани,
имам једну правну недоумицу и дилему и заиста бих волела да ми неко помогне и да адекватан одговор, наиме, ради се о следећем, послодавац је основна школа а запослени је запослен код више послодавац са различитим процентом ангажовања, моја дилема је у смислу утврђивања права на годишњи одмор, односно на који начин и у ком проценту се утврђује таквом запосленом дужина трајања годишњег одмора, да ли код оба послодавца фул одмор као да је са пуним ангажовањем или …. законски минимум јесте 20 дана са додацима предвиђеним законом и одлуком директора на име доприноса на раду… ако је запослен нпр у две школе и то у једној са 20 а у другој са 60 процената која школа како ради решење….
ХВАЛАА УНАПРЕД НА ОДГОВОРУ ЖЕЉНО ГА ИШЧЕКУЈЕМ
Poštovana Jovana
Shodno Zakonu o radu, lice angažovano na nepuno radno vreme ima pravo na godišnji odmor. Prema tome, kod svakog poslodavca kod koga je lice zasnovalo radni odnos sa nepunim radnim vremenom donosi se rešenje o godišnjem odmoru i kod svakog poslodavca zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 20 radnih dana. Dakle, kod oba poslodavca „ful odmor kao da je sa punim angažovanjem“. Svaka škola donosi rešenje na 20+ radnih dana odmora.
Srdačan pozdrav
Poštovani,
Nadovezaću se na Vaš odgovor. S obzirom da ste rekli da nema pravnih prepreka da mi poslodavac kod kog imam 1/3 radnog vremena ne izda potvrdu o visini primanja,a da on to.nije učinio na moj zahtev,uz odgovor da se zaposlenim licima na dopunskom radu ne izdaje pomenuta potvrda ,da li u ovom slučaju imam osnov da podnosim tužbu protiv poslodavca zbog neizdavanja potvrde i na koji način to mogu da dokažemo?
Poštovani Vladimire
Prihodi po osnovu dopunskog rada ne uzmaju se u obzir prilikom obračuna bolovanja. Računaju se samo prihodi iz radnog odnosa, oni ulaze u osnovicu za obračun naknade zarade za vreme bolovanja. Prihod po osnovu dopunskog rada je prihod van radnog odnosa.
Pozdrav
Poštovani,
Zaposlen sam u dve firme: u prvoj,primarnoj firmi imam puno radno vreme od 40h,u drugoj 1/3 ukupnog radnog vremena na mesečnom nivou,po Ugovoru o dopunskom radu. Tražio sam da mi se popuni potvrda o visini primanja u firmi u kojoj radim 1/3 radnog vremena ,ali mi je nisu izdali,uz obrazloženje da je ne izdaju zaposlenima na dopunskom radu. Da li mi možete reći da li je poslodavac kod koga imam 1/3 radnog vremena dužan po Zakonu o radu da mi izda pomenutu potvrdu ili nije?
Poštovani Vladimire
Što se tiče primanja nkanade zarade tokom privremene sprečenosti za rad zbog bolesti, uzimaju se u obzir samo primanja iz radnog odnosa. Rad po osnovu ugovora o dopunskom radu je rad van radnog odnosa. Prema tome, ta primanja se ne računaju kod obračuna bolovanja.
Pozdrav
Poštovani,
Imam dva pitanja:
1.U stalnom radnom odnosu u jednoj ustanovi.Otvorio sam preduzetnicku radnju koja nema dodirne tacke sa delatnošću koju moji poslodavac obavlja niti moje radno mesto kod poslodavca ima dodirne tacke sa delatnosću koju moj PR radnja obavlja.Da li mogu da potpisem ugovor o pruzanju usluga kao preduzetnik sa trenutnim poslodavcem?
2.Da li radnici zaposleni u sudstvu imaju pravo da otvore firmu kao dodatnu delatnost?
Unapred Vam hvala na odgovoru.
Poštovani Stojadine
1.Ukoliko ste u stalnom radnom odnosu u jednoj ustanovi i otvorili ste preduzetničku radnju koja nema dodirne tacke sa delatnošću koju Vaš poslodavac obavlja, niti Vaše radno mesto kod poslodavca ima dodirne tačke sa delatnošću koju Vaša PR radnja obavlja, mišljenja sam da možete da potpišete ugovor o pruzanju usluga kao preduzetnik sa trenutnim poslodavcem.
2.Prema Zakonu o državnim službenicima, koji se primenjuje na zaposlene u sudovima, državni službenik ne sme da osnuje privredno društvo, javnu službu, niti da se bavi preduzetništvom.
Pozdrav
Hvala Vam puno na odgovoru i savetu.
Još jedno pitanje.Da li po zakonu imam pravo da kao radnik javne ustanove osnujem PR radnju kao dodatnu delatnost?
Poštovani
Prema članu 29. Zakona o zaposlenima u javnim službama, zaposleni može da osnuje, odnosno da bude vlasnik udela privrednog društva, javne službe ili da se bavi preduzetništvom ako to nije zabranjeno zakonom, odnosno drugim propisom, ako time ne nastupaju okolnosti propisane članom 28. stav 1. ovog zakona ili pod drugim uslovima određenim zakonom kojim se uređuje rad javne službe. Okolnosti iz člana 28. stav 1. istog zakona su ovako definisane: zaposleni, odnosno radno angažovani može van radnog vremena da radi za drugog poslodavca ako dodatni rad nije zabranjen zakonom ili drugim propisom, odnosno ako ne stvara mogućnost sukoba interesa zaposlenog.
Prema tome, ako nije nekim posebnim zakonom zabranjeno da osnujete takvu radnju, odnosno ako nema sukoba interesa sa poslodavcem osnivanjem te PR Radnje, možete je osnovati koa zaposleni u javnoj službi.
Podsećam da zaposleni u državnim organima ne mogu imati PR radnju
Pozdrav
Poštovani,da li je moguće zaposliti vojno lice ugovorom o dopunskom radu? I koliki je fond sati ukoliko je isti na odmoru? Hvala
Poštovani Dušane
Sam Zakon o radu ne zabranjuje ugovor o dopunskom radu sa vojnim licem. Nisam upoznat sa propisima iz oblasti organizacije Vojske Srbije i nisam siguran da li ti propisi zabranjuju vojnimm lcika angažman izvan Vojske. O tome se može dpobiti informacija u samoj Vojsci, na upit zainteresovanog vojnog lica.
Makismalno angažovanje po ugovoru o dopunskom radu jeste do trećine punog radnog vremena.
Pozdrav
Poštovani, da li mogu da budem prijavljem da radim u 5-6 firmi posao bi bio marketinsog tipa i ja ne bih morao da provodim vreme ni u jednoj firmi to bih sve radio od kuće
Poštovani Nikola
Možete da budete angažovani istovremeno u više firmi, ako uspete sve da organizujete. To je moguće i kroz radni odnos, govor o dopunskom radu, kao i kroz ugovore van radnog odnosa. Ako to ućinite kroz više ugovora o radu, onda mora da bude više ugovora po osnovu kojih zajedno imate puno radno vreme. Preciznije, 5-6 ugovora o radu sa nepunim radnim vremenom. Ako kroz nekoliko ugovora o radu sa nepunim radnim vremenom dostignete puno radno vreme (40 sati nedeljno) onda možete potpisati i ugovor o dopunskom radu za najviše jednu trećinu punog radnog vremena. Najzad, mogući su i ugovori o delu i ugovori o privremenim i povremenim poslovima.
Pozdrav
Poštovani,
u radnom odnosu sam kod preduzetnika na puno radno vreme,zasnovao bih dopunski radni odnoskod drugog poslodavca čija delatnost nema nikakve veze sa prvim.
Da li sam u obavezi da od preuzetnika kod koga sam u radnom odnosu tražim nekakvu potvrdu o radnom odnosu da bi istu nosio na uvid kod drugog poslodavca.
Srdačan pozdrav!
Poštovana Anđela
Zakonom o radu nije propisano da je neophodna dozvola poslodavca da bi se zasnovao ugovor o dopunskom radu kod drugog poslodavca. Naravno, morate biti u mogućnosti da uskladite obaveze, to jest radno vreme tako da se ne pklapa, ali dozvola poslodavca za dopunski rad nije zakonom propisana.
Pozdrav
Postovani,interesuje me da li mogu da radim dva posla koja inaju istu delatnost,tipa drogerija,tj.na prvom poslu sam na nepunom radnom vremenu,radila bih dodatno ali je drugi posao ista delatnost?
Poštovana Marija
Zakonom o radu propisano je da ugovorom o radu mogu da se utvrde poslovi koje zaposleni ne može da radi u svoje ime i za svoj račun, kao i u ime i za račun drugog pravnog ili fizičkog lica, bez saglasnosti poslodavca kod koga je u radnom odnosu. To se zove klauzula zabrane konkurencije.
Zabrana konkurencije može da se utvrdi samo ako postoje uslovi da zaposleni radom kod poslodavca stekne nova, posebno važna tehnološka znanja, širok krug poslovnih partnera ili da dođe do saznanja važnih poslovnih informacija i tajni.
Ako zaposleni prekrši zabranu konkurencije, poslodavac ima pravo da od zaposlenog zahteva naknadu štete.
Pošto zaposleni koji radi nepuno radno vreme može da zasnuje radni odnos kod drugog poslodavca do punog radnog vremena, možete zasnovati rad sa nepunim radnim vremenom kod drugog poslodavca, ali samo do punog radnog vremena (npr kod jednog poslodavca 25 sati nedlejno, a kod drugog 15, što ukupno čini puno radno vreme) ako kod sadašnjeg poslodavca nemate gore opisanu klauzulu zabrane konkurencije.
Pozdrav
Poštovani,
da li kao osnivač stomatološke ordinacije mogu da ostvarim radni odnos u nekoj firmi sa punim radnim vremenom a da u svojoj ordinaciji radim dopunski? Hvala unapred.
Poštovana Milana
Ako ste u radnom odnosu sa punim radnim vremenom kod jednog poslodavca, ko d drugog možete biti angažovani po ugovoru o dopunskom radu, ali najviše do trećine punog radnog vremena.
Pozdrav
Poštovani, da li po ugovoru o dopunskom radu ima pravo na godišnji odmor?
Poštovana Brigita
Lica angažovana po ugovoru o delu nemaju zakonsko pravo na plaćeni godišnji odmor. To pravo rezervisano je za lica u radnom odnosu.
Pozdrav
Postovani, molim za pomoc. Zaposlena sam u privatnom sektoru na puno radno vreme, a ukazuje mi se sansa za rad u obrazovnoj ustanovi na nekoliko sati nedeljno. Mogla bi uklopiti ova dva posla, ali ne znam da li to po zakonu moze. I kako moze ? Hvala
Poštovana Violeta
Zakon o radu propisuje da zaposleni koji radi sa punim radnim vremenom kod poslodavca može da zaključi ugovor o dopunskom radu sa drugim poslodavcem, a najviše do jedne trećine punog radnog vremena. Dakle možete da popišete ugovor o dopunskom radu sa drugim poslodavcem, s tim da taj ugovor ne može da glasi na radno vreme duže od 13,33 časova nedeljno, što je jedna trećina punog radnog vremena.
Pozdrav
Postovani
da li ja kao korisnik prevremene starosne penzije imam pravo da se zaposlim, i sta je duzan poslodavac da uplacuje ako me primi u radni odnos.
S postovanjem.
Rada Katic
Poštovana Radosava
Kao korisnik starosne penzije možete zasnovati radni odnos. Poslodavac od doprinosa uplaćuje samo doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Pozdrav
Poštovani,
da li privatni preduzetnik može da angažuje lice po ugovoru o dupunskom radu?
Ukoliko može, koliki su njegovi minimalni troškovi u tom slučaju?
Hvala.
Poštovana
Privatni preduzetnik može da angažuje po ugovoru o dopunskom radu lice koje je u radnom odnosu sa punim radnim vremenom kod drugog poslodavca. Troškovi su porez na dohodak i doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, po stopama koje su navedene u tekstu, na osnovicu čija visina zavisi od visine naknade koju plaćate angažovanom licu.
Srdačan pozdrav
Poštovani,
Koji je pravni status Ugovora o delu. Da pojasnim, da li kao stalno zaposleni na jednom radnom mestu mogu imati i Ugovor o delu sa drugim? Da li se i tu pojavljuje ograničenje u vidu 1/3 radnog vremena?
Hvala
Poštovani Aleksandre
Kao stalno zaposleni na jednom radnom mestu možete imati ugovor o delu sa drugim (naručiocem posla). Ovde nema vremenskog ograničenja zato što se ugovor o delu ne potpisuje na određeni vremenski period i radi obavljanja poslova koji spadaju u redovne delatnosti poslodavca, već radi izvršenja određenog intelektualnog ili fizičkog posla koji je van delatnosti poslodavca.
Pozdrav