(8) komentari
Poštovani,
Ukoliko zaposleni pise molbu za placeno odsustvo zza vadjenje krvi i uradi joj se resenje, ona ode da izvadi krv i donese potvrdu da nije izvadila krv da li mora taj dan da se vrati na posao ili da otvori bolovanje a resenje se ponistava?
Unapred zahvalna,
Poštovana Milka
Mišljenja sam da treba staviti van snage rešeje o plaćenom odsustvu, a ne vidim kako bi se to moglo voditi kao bolovanje, kad nije sprečena za rad zbog bolesti. Pootrebno je ili da se vrati na posao, ili da se taj dan oduzme od godišnejg odmora, ukoliko se ne vrati na rad.
Pozdrav
Poštovani,nakon teške povrede na radu i bolovanje od 16 meseci vratila sam se na posao.Lekar medicine rada sada me šalje na Institut za medicinu rada na medicinsku ekspertizu radi procene telesnog ostećenja kao posledice povrede na radu.Pitanje: imam li pravo na plaćeno odsustvo za vreme boravka na Institutu na medicinu rada?
Unapred hvala na odgovoru.
Poštovani
Mišljenja sam da postoje dve mogućnosti za naknadu zarade u opisanom slučaju: prva mogućnost je bolovanje, ali za to bi izabrani lekar trebao da donese ocenu o tome da postoji privremena sprečenost za rad zbog bolesti. Dakle, ocenu o tome da li postoji privremena sprečenost za rad može da donese samo izabrani lekar. Ukoliko lekar ne nađe da se radi o privremenoj sprečenosti za rad zbog bolesti, nema naknade zarade po tom osnovu.
Druga mogućnost je plaćeno odsustvo. Zakon o radu propisuje da zaposleni ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) u ukupnom trajanju do pet radnih dana u toku kalendarske godine, u slučaju sklapanja braka, porođaja supruge, teže bolesti člana uže porodice i u drugim slučajevima utvrđenim opštim aktom i ugovorom o radu. Prema tome, osim pobrojanih slučajeva plaćenog odsustva, opštim aktom poslodavca i ugovorom o radu mogu da se utvrde i drugi slučajev, kakav bi npr bio odlazak na kontrolni lekarski pregled. Ako i ta mogućnost otpadne, mišljenja sam da jedino možete tražiti jedan dan od godišnjeg odmora.
Pozdrav
Poštovani, ukoliko je zaposleni, zbog prirode posla, radno angažovan na dan praznika koji je neradni dan, da li postoji mogućnost da svoje pravo na uvećenu zaradu zameni za slobodan dan? Odnosno, može li poslodavac da da zaposlenom slobodne dane umesto uvećanu zaradu?
Poštovana Ivana
Poslodavac je dužan da za rad na dan praznika plati uvećanu zaradu i to najmanje 110% od osnovne zarada utvrđene u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu. Poslodavac ne može ovu svoju obavezu da zameni obezbeđivanjem slobodnog dana.
Pozdrav
Dobar dan, interesuje me ako zaposleni slavi katolički božić, uskrs i tu dobije po jedan slobodan dan, da li za pravoslavni isti taj praznik mora da radi? I ako radi da li se redovno računa ili više kao praznik
Poštovana Szilvia
Zakonom o državnim i drugim praznicima određeno je da se verski praznik pravoslavni Uskrs od Velikog petka do Vaskršnjeg ponedeljka praznuje neradno. Dakle radi se o verskom prazniku, ali se isti praznuje neradno na osnovu zakona. U dane državnih i verskih praznika koji se praznuju u Republici Srbiji ne rade državni i drugi organi, privredna društva i drugi oblici organizovanja za obavljanje delatnosti ili usluga. Istim zakonom je propisano da katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica imaju pravo da ne rade u dane Uskršnjih praznika počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Uskrsa, prema njihovom kalendaru. Prema tome, Vi imate pravo da ne radite kako na pravoslavni, tako i na katolički Uskrs. Zakonom o radu je propisano da zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, za rad na dan praznika koji je neradni dan – najmanje 110% od osnovice. Na osnovu navedenih zakonskih odredbi, mišljenja sam da ukoliko budete radili na pravoslavni Uskrs to mora da Vam bude plaćeno kao rad na dan praznika koji je neradni dan.
Pozdrav