Poslovanje mladih sajtova ili start Up-ova kao što je HelloWorld, čedo u našem jatu, često me podsete upravo na moj početak: mali tim, prisna atmosfera i šarenoliki opis posla. Radni dan u ovakvom okruženju zna vrlo brzo da proleti a pozitivna atmosfera se, neretko, posle radnog vremena, preseli u obližnji kafić.
Raznovrsnost posla u malom timu omogućila mi je da se pored administracije oglašavanja bavim i fakturisanjem kao i naplatom dospelih potraživanja. Danas su to već 3 zasebne radne pozicija i često se setim i pitam kako smo samo uspevali da pokrijemo to sve kada nas je bilo manje?
Odgovor je – Obim posla.
Zbog toga što je bio mali, obim posla omogućio nam je da se razvijamo na različitim poljima i da se u jednom delu dana bavimo uređenjem teksta, u drugom pravljenjem faktura, a u trećem delu dana brigom da iste te fakture budu naplaćene u roku koji je dogovoren sa poslodavcem. Ovakav način poslovanja omogućio nam je da zaokružimo putanju od prijema i obrade oglasa do naplate istog i samim tim, imamo uvid u kompletan proces oglašavanja.
Prednost malog obima i malog tima su i to što smo u bliskoj saradnji manjeg broja ljudi gde stvari brže teku, uspeli svašta da probamo i svašta naučimo. Današnje procedure koje koristimo u poslovanju nastale su upravo zahvaljujući klimavim počecima i isprobavanjem raznih metoda u rešavanju problema na koje smo nailazili. Znanje zapišemo i podelimo i na taj način pomognemo da drugi ne upadnu u isti problem.
Kako je Infostud rastao velikom brzinom u poslednjih 8 godina, bilo je neophodno da se redefinišu opisi posla i otvaraju nove radne pozicije. Upravo to je omogućilo da se danas svi uže bavimo svojim dužnostima sa početka priče i da se, na primer, od moje početne tri aktivnosti usko fokusiram na jednu. Posao koji je pre pokrivala jedna osoba sada je podeljen na tri, što je dovelo to toga da se svako od nas usko specijalizuje za svoje aktivnosti, a kao rezultat se javio stabilniji i kvalitetniji sistem jer sada brže uočavamo mane i delove koji mogu da se unaprede. To dugoročno podiže kvalitet usluga koje nudite tržištu i obezbeđuju dobre osnove za razvoj novih proizvoda.
Svoje, eventualno, slobodno vreme usmerio sam na otkrivanje i negovanje novih talenata koje imaju simpatije poslovnog sveta.
Snimanje procesa, rad na projektima kao što su sajam zapošljavanja, BizKod ili pak pisanje bloga. Ovo su samo neke od aktivnosti koje su meni pomogle da obogatim svojih 8 sati na poslu, jer je jedan od osnovnih nedostataka užeg bavljenja jednim delom posla to što se javlja monotonija.
Veći tim je sa sobom doneo i to da više nema one prisnosti malog tima pa je tako bliska saradnja sa 3 osobe zamenjena saradnjom sa 7 i tu se polako gubi onaj „small talk“ svakodnevice. Energija tima na koju ste navikli postaje fluidna, jer u velikom timu svaka karika mora biti zamenjiva kako bi sistem funkcionisao, a lica koja ste tek upoznali, često znaju da se zadrže samo jedan kratak period i svoju karijeru nastave kod drugog poslodavca.
Često mi se desi da pronađem sliku u telefonu od prošle godine na kojoj se nas 10tak kolega sa posla smeje i pozira za fotografa pa je podelim na četu. Onda svi zajedno komentarišemo koliko su se stvari promenile za samo godinu dana i kako nam fali ta i ta osoba koja je zbijala dobre šale ili je znala da nas okupi posle posla na nekom dobrom mestu u grad, ili je jednostavno samo nosila dobru energiju u sebi i puno značila za tim.
Ostaje da poređate prednosti malog i velikom tima i odlučite se.
Da li vam više prijaju prisnost kolega u timu, dinamičan dan i učenje iz kriznih situacija ili pak, mirnije vode velikog tima gde je podela dužnosti jasnija, poslovnost u odnosima sa kolegama i poslodavcima veća, a procedure jednostavnije?
Odgovori će vas odvesti do okruženja koja vam više prija, ali se nemojte bojati da probate oba 🙂