Autor - Ivana Canić | Svi tekstovi
Na tržištu nije retko da kompanije koriste grupni intervju ili takozvani „grupni asesment“ (procenu) kandidata. Ovo je, za kompanije, odličan način da iz dodatnog, drugačijeg ugla sagledaju kandidate i da na licu mesta urade direktno poređenje u konkretnoj situaciji i na konkretnom zadatku.
Ovo je otežavajuća situacija za kandidate jer ih ovaj način selekcije stavlja u vrlo specifičan položaj: treba da „zasene“ druge kandidate i da se dobro pokažu, ali istovremeno, da ostale kandidate uvaže i pokažu timski rad. Otežavajuća okolnost je i to što se pri ovakvim načinima selekcije kandidati stavljaju u određen kontekst u kom treba da rešavaju i zadatak, za koji nisu imali priliku da se pripreme.
Saveti za kandidate za grupne načine selekcije:
Možda je nepotrebno naglašavati ali mnogi kandidati, zbog treme ili straha od nepoznatog, zaborave na osnovni bonton. Podrazumeva se da ne kasnite i da kažete „Dobar dan“. Savet je i da, kada se pridružite grupi, vi budete inicijator upoznavanja: pružite svojim kolegama kandidatima ruku i kažite svoje ime. To je jednostavan korak ali će ostaviti pozitivan utisak na donosioce odluke.
Kandidati se često fokusiraju na to da ostave najbolji utisak, da daju ideje, da se nametnu i tom prilikom zaboravljaju da je podjednako važno da pokažu i poštovanje sagovornika. Potrudite se da pustite i druge da nešto kažu, slušajte ih sa uvažavanjem, ne prekidajte sagovornike. Čak ohrabrite i podstaknite one stidljivije kandidate da izraze mišljenje čime ćete pokazati podršku drugima, timski rad i manjak egoizma. Bolje je da se pokažete kao lider koji „podiže“ druge a ne samo kao autoritet.
Vreme je, za ovakve grupne zadatke, uvek ograničeno i treba ga dobro iskoristiti. Potrudite se da svoje ideje ili odgovore izražavate jasno, koncizno i bez odlaganja ključne poruke ili poente. Zamorna i duga objašnjavanja često upropaste utisak čak i o najboljem rešenju ili predlogu. Takođe, bitno je da ideje izrazite samouvereno, maksimalno koliko u toj situaciji možete.
Kandidat može da ima odlične ideje i da ima veštinu rešavanja različitih problema, ali ako se pažljivo ne upozna sa samim zadatkom, to može da upropasti sav njegov potencijal. Ako dobijete materijal, posvetite mu se i obratite pažnju na informacije koje ste dobili, ali i na osnovni cilj koji je grupi dat. Često ti grupni zadaci izgledaju komplikovano, ali u suštini, nema tačnog odgovora nego je samo potrebno dati moguća rešenja, razraditi temu dobrim pitanjima sa grupom, pokazati koncentraciju i pažnju. Osnovne i važne informacije zapišite sebi ako ste u prilici i ako vam daju tu mogućnost.
Dok vodite računa o svemu prethodno navedenom, treba se setiti i zašto ste tu: ne samo da učestvujete nego i da pobedite. Vreme prolazi, grupa je aktivna i nemojte čekati previše da se iskažete. Izrazite svoj stav, pomenite svoje uvide ili predloge. Čak i ako se grupa ne slaže, ako imate dobru argumentaciju i uvereni ste u svoj rezon – izrazite ga sa objašnjenjem. Ne namećite svoj stav, ali iskoristite svaku priliku da pokažete svoje kvalitete. Ako još imate priliku da budete originalni u rešenju- odlično.
Neretko se dešava da se grupa zanese u konverzaciji i razmeni ideja i zaboravi na vreme koje je dato na raspolaganje za zadatak i diskusiju. Vi budite ti koji će usmeriti grupu u pravcu realizacije cilja u dogovorenom vremenu. Pratite vreme, javljajte grupi koliko je vremena ostalo. Na taj način ćete pokazati da ste usmereni na zadatak,ali i se snalazite u uslovima koji su vam na raspolaganju.
Nemojte bežati i od humora, izražavanja pozitivnog stava. To osvežava i grupu, ali i utisak o vama.
Ako dobijete priliku da budete neformalni, podržavajući lider grupe (usmeravate grupu, brinete o vremenu, sumirate ideje, ohrabrujete druge…), iskoristite je.
Ako imate izraženu tremu od javnog nastupa, pripremite se unapred da prihvatite da, šta god da bude rezultat, nije smak sveta, a u svakom slučaju ćete izaći bogatiji za još jedno iskustvo i možda dodatnim veštinama.
Diplomirani andragog, HR sa više od 10 godina iskustva u korporativnom svetu, kog i dalje voli. Novu perspektivu biznisa, HR-a a i sebe dobila je kroz dvogodišnji izlet u prodaji. Rekreativni pisac sa dve objavljene knjige ali je ovu strast „parkirala“ za kasnija vremena. Mama jedne tinejdzerke. Zaljubljenik u kafu.
Položaj Roma na tržištu rada: Teže se zapošljavaju, lakše ih diskriminišu
Nadređeni ne ceni vaš rad – šta uraditi?