Sada kada imam vašu pažnju možemo da budemo iskreni. Možda nećete dobiti svaki posao, ali ćete sigurno značajno povećati vaše šanse da pređete prvu prepreku u procesu dobijanja posla, jer dobra prijava za posao je kao dobro odelo – svakako ne čini čoveka, ali ono krojeno po meri uvek pobeđuje konfekciju.
M.D. (1980) iz Beograda, preko sajta Poslovi.infostud.com je u prethodne dve godine konkurisao preko 5000 puta (true story), na različite radne pozicije, za koje je bio kvalifikovan i za koje nije. Svaki put je uz prijavu priložio jednu te istu biografiju, bez propratnog pisma ili bilo kog drugog dokumenta. Šta mislite, da li je dobio bilo koji od tih poslova?
Iskreno verujem da jedno pozitivno iskustvo iz vašeg neposrednog okruženja pobeđuje bar deset teorijskih primera. Zbog toga, formalna uputstva kako sastaviti dobru prijavu za posao nećete naći u ovom tekstu, postoje jako dobri izvori za to, a mnogo korisnih saveta imate i na našem sajtu OVDE.
Ja ću da pišem o tom jednom pozitivnom iskustvu – svom – i neću se obazirati na to koliko sam u procesu sastavljanja prijave ispoštovao sva ta formalna pravila, jer na kraju krajeva posao sam dobio na sajtu Poslovi.infostud.com, mestu gde rade ljudi koji znaju sve o dobrim prijavama za posao, tako da ćemo uzeti za gotovo da je moja prijava za poziciju na kojoj radim prethodnih pet meseci bila dovoljno dobra.
Ovo je pitanje koje verovatno većina nas postavi sebi pre bilo kog konkurisanja. Za mene postoji samo jedan ispravan odgovor:
Možda ga stvarno niko neće ni pročitati, ali ako mi slučajno poslodavac ukaže takvu “čast”, pa daj da ga nekako ubedim da ne zažali zbog takve odluke!
Iz takve moje želje proizilazi nekoliko jednostavnih pravila za dizajn biografije.
Kao što sam rekao, konkretna prijava je bila za radno mesto u Poslovima, pa sam imao dvostruki zazor od toga da ne smorim iskusnog čitaoca prijave, a da istovremeno to bude jedinstveno, da nekako pokušam da skrenem pažnju da sam uložio trud i nisam samo “skinuo” neki od široko dostupnih obrazaca sa interneta.
Delove biografije sam odvojio debelim linijama, tako da čak i nekome ko samo letimično pregleda tekst biografije, odmah u oči upadnu najbitnije stvari. U zaglavlju sam priložio moju najbolju sliku, onu na kojoj se trudim da izgledam i ozbiljno i prijatno, i poslovno i predusretljivo. (ako vam je ovo dosadno, zamislite izraz čoveka iza kamere dok mu dajem ova uputstva za fotografisanje)
Tekst konkursa je najvažnija stvar kod svake prijave za posao. Tu vam je poslodavac (ako je ozbiljan) bukvalno ostavio “puškicu” sa svim odgovorima na testu izrade idealne prijave i nenadoknadiva je šteta ako ovo zanemarite.
Nakon što sam pažljivo iščitao koji su to zahtevi radnog mesta i koje su kvalifikacije i osobine zaposlenog potrebne odlučujem kakav će biti sadržaj moje biografije.
Navešću sva prethodna relevantna radna mesta i pozicije, ali znam da to nije dovoljno. Zato ću za svako da istaknem po tri zaduženja koja imaju neke veze sa radnim mestom za koje konkurišem. Moje prethodno radno iskustvo je bilo relevantno, međutim nekada nije moguće pronaći direktnu vezu, naročito pri promeni karijere, ali uvek može da se pronađe neka poveznica, najčešće u vidu seta veština kojima smo ovladali u periodu koji je prethodio prijavi.
Sledeća dva dela su moje formalno obrazovanje i poznavanje jezika. Kako u tekstu konkursa nije stavljen akcenat na ove stavke, a i navedeno radno mesto nema direktne veze sa mojim formalnim obrazovanjem, taksativno nabrajam osnovno i ne dajem dodatne informacije.
Sa druge strane, poznavanju radu sa računarima i različitim digitalnim alatima je bio posvećen značajan deo teksta konkursa, pa je bilo logično da i ja tom delu posvetim više pažnje i izbegnem uobičajenu formulaciju “Internet, Word i Excel”, koju sam i sam koristio u biografijama za neke drugačije vrste poslova. Nabrajam detaljno šta sve umem da koristim i na kom nivou poznavanja. U pitanju su uglavnom nove tehnologije, za koje nemam formalno obrazovanje, tako da se trudim da budem što iskreniji u samocenjivanju. Ovo ne radim zbog skromnosti, nego iz jednostavnog razloga što se iz teksta konkursa jasno vidi da je poslodavcu ova stavka važna, te je logično da će na razgovoru za posao sigurno biti dosta pitanja u vezi sa tim, tako da svaka loša samoprocena može direktno da kompromituje čitavu moju prijavu.
U narednom delu navodim dodatne aktivnosti i ostvarene uspehe, trudim se da to bude nešto relevantno, ali i predstavi još jednu dimenziju moje ličnosti.
Na kraju navodim lične osobine. Sa jedne strane vodim računa da pre svega istaknem one svoje osobine koje su u skladu sa traženim osobinama u tekstu konkursa, a sa druge da to što navedem budu one osobine koje sam spreman detaljnije da razmatram u razgovoru za posao. I dalje se vodim pretpostavkom da se svaka neiskrenost u ovom delu dosta lako utvrđuje i bespotrebno ugrožava čitavu prijavu.
Bez obzira da li je poslodavac tražio da uz prijavu priložite propratno/motivaciono pismo ili nije, nikad ne preskočim da ga priložim uz biografiju. Sa jedne strane vidim to kao važno pravilo dobre poslovne komunikacije, ali i kao način da “udahnem život” šturom jeziku biografije, te da dodatno predstavim poslodavcu sve moje kvalitete zbog kojih smatram da sam dobar kandidat za oglašenu poziciju.
U prvom pasusu navodim za koju se poziciju prijavljujem, gde sam pronašao konkurs i šta prilažem od dokumenata.
Sledeći pasus posvećujem prethodnom radnom iskustvu, ali ne navodim sve kao u biografiji nego izdvajam ono najbitnije i to pre svega one aspekte gde imam neki opipljiv rezultat koji mogu da navedem, a da se to na neki način može povezati sa pozicijom na koju konkurišem i u budućnosti pretvoriti u moj konkretan doprinos. Ovde se trudim da budem izražajniji, da pokažem da sam sposban za dublji uvid u poslovne zadatke, ali i da posedujem radnu etiku, iskreno zanimanje i strast za obavljanje opisanih poslova.
Na kraju predstavljam razloge zašto želim da radim baš kod ovog poslodavca, izražavam poštovanje prema kompanijskim uspesima i zašto mislim da smo idealna kombinacija. Ovde pokušavam da izbegnem prosto laskanje bez pokrića, već se trudim da se šire upoznam sa delatnošću i vrednostima poslodavca. Kada tražite posao preko sajta Poslovi.infostud.com ovaj posao je olakšan jer svaki poslodavac ima svoj profil koji možete da pogledate OVDE, ali tamo gde to nije slučaj, Google i sajt poslodavca mogu biti sasvim dobra pomoć.
Ok, ne ide to baš tako. Posle slede detaljna testiranja i razgovori, ali ukoliko ste dobro uradili ovaj prvi korak već ste stekli dobar kapital, a kao što ste videli, dobrom prijavom možete u određenoj meri i usmeriti dalji selekcioni proces.
Obrazovanje i radno iskustvo se ne stiču preko noći, ali jedna noć je sigurno dovoljna da napišete najbolju prijavu za posao ikada. Šta čekate?
[tcb-script src=“https://infostud.activehosted.com/f/embed.php?id=10″ type=“text/javascript“ charset=“utf-8″][/tcb-script]
Na sajtu Poslovi.infostud.com se bavi marketingom proizvoda i usluga. Digitalac u duši, politikolog na papiru. Privatno sluša i gleda samo hitove, žanrovski neinhibiran.