(26) komentari
U slucaju da komisija ne produzi trudnicko bolovanje nakon bolovanja od 30 dana koje je otvorio dr, sta sledi dalje, s obzirom da mi ugovor na odredjeno istice pre zatvaranja tog trudnickog od 30 dana? Hvala
Poštovana Jelena
Kao što sma naveo u odgovoru na Vaše prethodno pitanje, članom 187. Zakona o radu propisano je da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom se u tomm slučaju rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Shodno navedenim zakonskim odredbama, mišljenja sam da je poslodavac u obavezi da Vam ponudi aneks ugovora o radu po kojem ćete u radnom odnosu ostati najmanje sve do isteka porodiljskog odsustva, nevezano za to da li ste na bolovanju ili ne. Sama činjenica da ste trudni je dovoljna da je obavezan da Vas zadrži u radnom odnosu sve dok ne okončate porodiljsko odsustvo.
Pozdrav
Pozdrav
Poštovani,
24mjeseca otkad radim kod poslodavca mi ističe u oktobru. Ja sam sada na početku trudnoće i dalje radim nisam na bolovanju i planiram da radim dok god to medicinski bude moguće. Da li je poslodavac dužan da mi da ugovor na neodređeno ukoliko bude obavešten o mojoj trudnoći i ako ne budem na bolovanju u oktobru?
Poštovana Nataša
Članom 187. Zakona o radu propisano je da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom se u tom slučaju rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo. Shodno navedenom, čim poslodavca upoznate sa činjenicom trudnoće, on je zakonski obavezan da sa Vama produži ugovor o radu na određeno vreme do isteka porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, bez obzira na to da li ćete otvarati trudničko bolovanje do oktobra ili ne. Ukoliko i nakon isteka porodiljskog odsustva poslodavac bude želeo da Vas zadrži u radnom dnosu, tada će morati sa Vama da potpiše ugovor o radu na neodređeno vreme.
Pozdrav
Postovani,
Sta ako je trudnica na pocetku radnog odnosa, odnosno mesec dana, pa ona i na dva meseca?
Hvala unapred na odgovoru
Poštovana Ivana
Ukoliko mislite na to da li će uticati na obavezu poslodavca da sa njom produži radni odnos, odgovor je da to nije od uticaja. Dakle, bez obzira na to koliko dugo je trudnica u radnom odnosu na određeno vreme, kada joj ugovor istekne, a poslodavcu dostavi dokaz o trudnoći, on je obavezan da sa njom produži trajanje radnog odnosa minimalno do isteka porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege dteeta.
Pozdrav
Poštovanje. Radila sam u firmi 12 meseci( prijava na odredjeno) i otišla na trudničko. Dva puta mi je bio produžen ugovor. Da li poslodavac može da mi opet napravi na odredjeno prijavu ili mora za stalno? Hvala.
Poštovana Dajana
Izvesno je da zaposlenoj tokom trajanja materinstva i roditeljstva poslodavac mora da produži ugovor o radu na određeno vreme (ako ističe a nastupila je trudnoća) jer uživa zaštitu od otkaza.
Međutim ne postoje ujednačen stav niti sudska praksa po pitanju da li taj period uračunati u rok od 24 meseca u smislu člana 37. Zakona koji ograničava radni odnos na određeno vreme na ovaj period, osim po izuzecima koji su eksplicitno propisani takođe ovim članom a kada radni odnos na određeno može da traje duže (radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog, rad na projektu itd)..
Argumenti na strani da bi trebalo uračunati bi bili ti da Zakon eksplicitno ne predviđa ovaj period kao izuzetak koji bi trebalo isključiti odnosno ne uračunavati. Međutim, jak kontraargument koji ukazuje da ne treba računati taj period u maksimalnih 24 meseca jeste taj što se radni odnos u ovom slučaju ne produžava zbog potreba poslodavca i povećanog obima posla, već isključivo radi zaštite od otkaza zaposlene trudnice/porodilje.
U svakom slučaju, do preciziranja propisa koji uređuju ovu metariju i ujednačavanja sudske prakse, na poslodavcu je da se opredeli kom stavu će se prikloniti i samim tim na koji način postupiti dalje nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme, koji je zaposlenom produžen zbog posebne zaštite od otkaza koju je uživao tokom trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta.
Moje je lično mišljenje da ovaj period za koji je produžen radni odnos na određeno vreme zbog činjenice trudnoće/porodiljskog odsustva ne treba da se uračunava u tih maksimalnih 24 meseca koliko sme da traje rad na određeno vreme iz jednostavnog razloga-oaj period je produžen po sili zakona, a ne po volji poslodavca.
Pozdrav
Postovani, ja sam u slicnoj situaciji i poslodavac mi i dalje u sred trudnoce daje ugovor na 3 meseca. Opsirno ste objasnili ali ja ne shvatam sustinu. Jer mi sledeci put istice ugovor u momentu termina za porodjaj. Naravno da necu biti u mogucnosti da ga potpisujem.
Ne treba mi ugovor za stalno nakon tih 24 meseci, ali ako vec po zakonu trebam da budem prijavljena minimum do kraja porodiljskog/nege deteta, zasto nisam i kako da reagujem? I sta ukoliko ne potpisem novi ugovor na odredjeno od 3 meseca?
Poštovana Vanja
Članom 187. Zakona o radu propisano je da za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom se u tom slučaju rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Shodno navedenim zakonskim odredbama , poslodavac je bio zakonski obavezan, onog momenta kada je od Vas dobio informaciju da ste trudni, da sa Vama potpiše aneks ugovora o radu kojim se radni odnos produžava najmanje do isteka porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta. Mišljenja sam da ugovori na tri meseca tokom trajanja trudnoće nisu ispravni, ali ako na taj način poslodavac bude ispoštovao da ostanete u radnom odnosu sve do isteka odsustva, onda će u ssuštini ipak ispoštovati zakonsku oabvezu. Ukoliko u nekom trenutku odluči da ne produži ponovo ugovor na tri meseca i prekine Vam radni odnos usred trudnoće ili porodiljskog odsustva, onda morate podneti prijavu Inspekciji za rad i podneti tužbu sudu. Ne može Vam prestati radni odnos u momentu termina za porodjaj, ii kasnije tokom trajanja porodiljskog. Takav postupak poslodavca izvesno bi bio sankcionisan od strane suda i Vi biste uspeli sa tužbom protiv poslodavca. Naravno može Vam biti poslato na potpisivanje i poštom.
Prema tome, morate ostati prijavljeni minimum do kraja porodiljskog/nege deteta. U surotnom-odmah prijavite psolodavca Inspekciji za rad.
Pozdrav
Hvala Vam puno. Pozdrav
Poštovani,
Da li se sme smanjiti ugovor prosvetnom radniku za vreme trajanja trudničkog ili porodiljskog odsustva?
Poštovana Aleksandra
Ako mislite na aneks ugovora o radu kada je zaposlena odsutna sa rada zbog trudničkog bolovanja ili porodiljskog odsustva, Zakon o radu ovu mogućnost da mu poslodavac dostavi aneks ugovora sa ponudom eksplicitno ne propisuje ali je i ne zabranjuje, iz čega se može zaključiti da za navedeno nema smetnji. U više svojih mišljenja Minsitarstvo rada takođe zauzima stav da poslodavac može zaključivanje aneksa ugovora da ponudi zaposlenom i dok je zaposleni odsutan sa rada zbog privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju. Ministarstvo dalje ističe da ukoliko zaposleni odbije ponudu, poslodavac može da mu otkaže ugovor o radu u smislu člana 179. stav 4. tačka 2) Zakona (otkaz ugovor o radu zbog odbijanja aneks ugovora).
Prema tome, privremena sprečenost za rad nije smetnja za aneks ugovora o radu, pa čak i za otkaz ugovora o radu. Naravno, kod porodilje, koja je zaštićena posebnom odredbom zakona od prestanka radnog odnosa do okončanja porodiljskog, taj otkaz bi mogao da usledi tek nakon povratka na rad sa porodiljskog odsustva. Naravno, da li je sam aneks zakonit, to je posebno pitanje. O tome bi odlučivao sud po tužbi zaposlenog protiv nezakonitog otkaza, ako bi do istog došlo zbog odbijanja aneks.
Pozdrav
Zahvaljujem se na odgovoru.
U mom slučaju, smanjen mi je procenat angažovanja za vreme trajanja trudničkog i porodiljskog odsustva, a da to upšte nije navedeno u aneksu ugovora. Kad sam otišla na trudničko bolovanje procenat angažovanja je bio 100%, a sad je 70%
Poštovana Aleksandra
Suprotno je zakonu da se uvode neke izmene u ugovoru o radu bez ponuđenog aneksa. Ako Vam je smanjen broj radnih sati, to jest ako prelazite sa punog na nepuno radno vreme, to bi moralo da bude navedeno u ponudi za aneks.
Pozdrav
Postovani Milane,
Interesuje me ovo sto sam procitala “ ukoliko (sada već bivša) zaposlena u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa poslodavcu podnese izveštaj lekara ili drugi dokaz o trudnoći, poslodavac je dužan da svoje rešenje o otkazu stavi van snage jer je ono potvrdom o trudnoći dobilo odlike ništavosti, iako je u momentu donošenja moglo biti zakonito. “ sada mi istice ugovor o radu na odredjeno vreme i nece mi vise produzavati jer se vratila koleginica sa porodiljskog, a ja bas radim na tome da zatrudnim, pa me zanima kako ja npr. Ako zatrudnim a ne prodje mesec dana nakon isteka ugovora mogu da se javim poslodavcu i da li mogu ili da ipak vidim da se prijavim kod nekog odmah da mi ne propadnu prethodni radni meseci?
Hvala na odgovoru
Pozdrav
Poštovana
Ukoliko u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa predate dokaz o trudnoći, stavlja se van snage rešenje o otkazu, odnosno ono je ništavo i poništavaju se sve njegove pravne posledice. Takođe, bilo da zasnujete radni odnos kod drugog poslodavca, bilo da se poništi rešene o otkazu, Vama se računaju kod obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje i naknade zarade kod porodiljskog odsustva, svi ovi meseci rada kod sadašnjeg poslodavca, ako budu u 12, odnosno 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja, odnosno pre otvaranja porodiljskog odsustva (ako ne bude trudničkog bolovanja). To Vam ne može „propasti“.
Pozdrav
Hvala puno na odgovoru.
Samo me jos zanima ako ne dostavim dokaz o trudnoci za tih 30 dana , a ne pocnem da radim kod drugog poslodavca , mogu li posle 30 dana da pocnem kod drugog poslodavca a da mi ne bude prekid tih 30 dana(to mi dodje rizik onda). Ili moze taj drugi(buduci)poslodavac retroaktivno da me prijavi da ne bih imala prekid, ili se pak ne racuna prekid ako je samo 30 dana? To ako mozete jos samo da mi pojasnite.
Hvala
Srdacan pozdrav
Poštovana
Ukoliko ne dostavite dokaz o trudnoci za tih 30 dana , možete posle 30 dana da počnete kod drugog poslodavca. Drugi(budući)poslodavac može da Vas prijavi na socijalno osiguranje od datuma zasnivanja radnog odnosa, ne može pre tog datuma. Poslodavac prijavu na scijalno osiguranje može da uradi samo za budući datum ili za dan kada radi prijavu, a unazad ne može. Bitno je da u svakom mesecu koji prethodi porodiljskom imate bar neku zaradu. Jedino ako nemate nikakvo primanje u kalendarskom mesecu, za taj mesec se računa zarada 0 dinara (kod porodiljske naknade, a kod obračuna naknade zarade za trudničko bolovanje za taj mesec u kojem nemate nikakvo primanje računa se kao da ste ostvarili minimalnu zaradu.
Pozdrav
Postovani,
Supruzi je isteklo bolovanje “radi nege deteta” ali joj je pri isteku bolovanja “radi nege deteta” izabrani pedijatar otvorio bolovanje zbog privremene sprecenosti za rad zbog nege deteta do tri godine zivota.
S’ obzirom da joj ugovor kod poslodavca traje zakljucno sa poslednjim danom bolovanja radi nege deteta, da li je poslodavac u obavezi da joj produzi ugovor zbog privremene sprecenosti za rad zbog nege ?
Hvala unapred na odgovoru
Poštovani Stefane
Poslodavac je dužan da produži ugovor o radu samo samo ako je zaposlen au međuvremenu postala trudnica.
Naime Zakon o radu kaže da posebnu zaštitu od otkaza uživaju zaposleni za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta (poslodavac u tom slučaju ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu).
Zaposlenom se tada rok za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Prema tome, slučaj bolovanja zbog nege deteta nije predvižen kao osnov za zaštitu od prestanka radnog odnosa, te poslodavac neće biti dužan da Vašoj supruzi produži ugovor o radu.
Pozdrav
Poštovani,
Mnogo mi je važan Vaš odgovor. Radim godinama u jednoj srednjoj školi u Novom Sadu, kao nastavnik na određeno. Primljena sam po konkursu pre par meseci radi zamene časova odsutnog zaposlenog,koji je nov direktor škole, duže od 60 dana tj.trajanje prvog mandata direktora.Ostala sam trudna u međuvremenu.Moje pitanje je: Da li sam ja zaštićena samo do kraja porodiljskog odsustva ili imam pravo da se na osnovu ugovora o radu vratim na radno mesto dok ne istekne prvi mandat direktora?
Konkretnije: Moj ugovor o radu je na period dok traje njegov prvi mandat(4god). On je postavljen za direktora pre 5 meseci i ja sam dobila njegove časove do njegovog povratka. Kad mi se završi porodiljsko, ima još 2 god do kraja njegovog mandata. Da li ja imam pravo da se vratim na posao i zaštićena sam još te 2 god ili nemam to pravo? Znam da se raspisuje konkurs kad ja odem na porodiljsko ali da li se raspisuje nov konkurs za njegove časove,gde sam ja već izabrana ili se raspisuje konkurs za moje časove koja sam na zameni direktorovih časova? Nadam se da razumete pitanje. Možda sam bila opširna. Hvala unapred na odgovoru.
S poštovanjem,
Snežana Nakić
Poštovana Sbežana
S obzirom da ste u opisanom slučaju potpisali ugovor o radu na određeno vreme, do povratka na rad privremeno odsutnog zaposlenog, mišljenja sam da imate pravo da se vratite na rad kad Vam se završi porodiljsko, ukoliki se zaposleni radi čije ste zamene angažovani ne vrati na posao do tada (kao što kažete, imaće još 2 godine do kraja mandata, pa je pretostavka da se pre tog perioda neće vraćati na rad kao predavač). Raskidni uslov u Vašem ugovoru je povratak na rad odsustnog zaposlenog. Ako isti odradi mandat direktora do kraja, on se na posao neće vratiti kada Vam istekne porodiljsko. Prema tome, ako na dan isteka Vašeg porodiljskog nije nastupio raskidni uslov definisan ugovorom na određeno vreme (prevremeni prekid mandata direktora i njegov povratak na poslove predavača)-nema ni osnova da Vam se da otkaz nakon porodiljskog odsustva. Mišljenja sam da bi nakon Vašeg odlaska na porodiljsko trebalo raspisati konkurs radi Vaše, a ne njegove zamene.
POzdrav
Hvala na odgovoru.
Pozdrav,da li posle porodiljskog odsustva javni poslodavac moze napraviti prekid od mesec dana i zaposlenoj ponuditi novi ugovor na odredjeno vreme? Zaposlena je imala funkciju u firmi (ugovor na odredjeno vreme). Otisla je na trudnicko i porodiljsko, kada se vratila, rekli su joj da saceka nekoliko nedelja i posle toga ce da joj daju ugovor na odredjeno do dve godine (radno mesto vise nije funkcija)?
Poštovani
Zakonom o radu propisano je da ugovor o radu može da se zaključi na određeno vreme, za zasnivanje radnog odnosa čije je trajanje unapred određeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom ili izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja, za vreme trajanja tih potreba. Poslodavac može zaključiti jedan ili više takvih ugovora o radu na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca. Izuzetno od navedenog ugovor na određeno može da se zaključi ako je to potrebno zbog zamene privremeno odsutnog zaposlenog, a do njegovog povratka ili za rad na projektu čije je vreme unapred određeno, najduže do završetka projekta (postoje još neki izuzeci, ali isti u ovom slučaju ne mogu da se primene).
Shodno navedenom, mišljenja sam da samo u nabrojanim izuzecima možemo govoriti o ugovorima na rok duži od dve godine. Kao što zakon navodi, rad na određeno sa istim zaposlenim traje maksimum dve godine, bez obzira da li je između više potpisanih ugovora bilo prekida. Dakle, prekid, pa novi ugovor na određeno vreme, moguć je samo ako je pre toga rad na određeno vreme sa istim zaposlenim trajao manje od dve godine.
Pozdrav