Autor - Marijana Niškanović | Tražim posao
Verovatno vam se desilo da na internetu danima pretrežujete hotele u kojima biste odseli i što ih više gledate na kraju sve manje znate šta da odaberete. Da ne možete da odlučite koje letovalište je idealno za odmor sa decom ili koja planina ima bolje staze za skijanje. A možda ste čuli i oprečne komentare o istoj destinaciji. Ove dileme najbolje mogu da vam reše prodavaci turističkih aranžmana.
Međutim, to je samo jedan deo njihovog posla. Da bi upoznali dobro ponudu, znanje uglavnom stiču „na licu mesta“, ali pored toga oni rešavaju i probleme koji se često dešavaju putnicima.
Posle 15 godina rada u ovoj branši, Darko Asanović, direktor turističke agencije Dream Land smatra da je svakom prodavcu aranžmana, kada počinje, potrebna cela sezona da bi za sledeću bio potpuno spreman. On objašnjava da bilo da agent ima iskustva ili ne, u početku će mu za jedan malo komplikovaniji upit, na primer za porodicu sa decom ili više porodica koje žele da putuju zajedno, biti potrebno pola sata. Upit podrazumeva da uklopite njihov budžet, vreme, lokaciju, hotel koji bi mogao da im se dopadne, tačnije da udovoljite njihovima željama ali i mogućnostima. Već sledeće sezone, kad znate koji su hoteli samo za odrasle, koji porodični, all inclusive, koji su gradski, koji imaju svoju plažu, koji peščanu, za to će vam trebati 5 do 10 minuta.
– U Turskoj, koja je česta letnja destinacija naših građana, samo u antalijskoj regiji, ima na stotine hotela. Treba naći i ponuditi baš ono što je putnik zamislio. Nekome smeta buka, nekome je važna hrana, blizina plaže…I zato ovo nije klasična prodaja jer mi zapravo prodajemo neopipljivu uslugu. Kada odeš da kupiš patike u radnji, ti ih vidiš, probaš. Odmah znaš da li su udobne ili ne. Ako nisu, nećeš ih uzeti. U našem slučaju, nudiš unapred aranžman koji putnik ne može pre toga da proveri. Zato dobar turistički agent mora da bude i dobar psiholog i proceni šta bi kome moglo više da prija – kaže Darko za Infostud i dodaje da u toku sezone dnevno stiže na stotine upita.
Prema njegovim rečima plate se razlikuju u zavisnosti od toga da li ste početnik ili imate iskustva. Da li radite za agenciju koja je samo subagent ili radite za organizatora putovanja, da li je agencija mala ili velika.
– Recimo da je raspon plata od 600 evra do 1.100 evra. Kod nas je pravilo da ukoliko je sezona bila uspešna čitav tim dobije bonus. Pored toga trudimo se da sve zaposlene šaljemo na info ture gde oni, na primer, za nedelju dana obiđu izuzetno veliki broj hotela na toj destinaciji. I onda kada putnik dođe mnogo je drugačije kada zaposleni zna da mu iz prve ruke preporuči hotel -objašnjava naš sagovornik. Drugi vid obuke koje agencije praktikuju za svoje zaposlene su različiti kursevi.
Za njega je najlepši deo posla kada ljudi steknu poverenje u agenciju i turističkog agenta i posle prvog, drugog putovanja vrate se zadovoljni, a već kod sledećeg, kažu samo destinaciju i ostalo preopuste vama.
– Ja se vodim time da se putniku uvek priđe iskreno, ne po svaku cenu da se proda aranžman kojim on posle neće biti zadovoljan. Iako je hotel lošiji da mu se to kaže. Jer najlepše se osećaš kad putnik dođe i kaže: „Bilo je baš onako kako ste rekli“. Tada znaš da si uradio pravu stvar i da će on doći ponovo – kaže Darko.
Naravno, postoji i druga strane medelje.
– Ovo je skup većeg broja usluga, pa ako samo jedna zakaže, vi ste prva adresa kojoj se putnik žali iako greška nije uvek do vas. Kao na primer kada kasni avion nekoliko sati. Ili ako im se izgubi kofer. Zato uvek kažemo putnicima da osnovne i neophodne stvari stave u ručni prtljag. Jer ako na Mladive ne stigne kofer odmah, lako ćete da kupite šorts i majcu ali ako ne stignu lekovi, to je već problem.
U Srbiji postoji veliki broj fakulteta i škola koje se bave turizmom. Neke od njih su Srednja turistička škola, Visoka turistička škola strukovnih studija u Beogradu, Fakultet za turistički i hotelijerski menadžment Univerziteta Singidunum ali i mnogi kursevi i akademije. Ipak, ukoliko želite da radite u agenciji uslov nije formalno obrazovanje.
Marija Stojanović, koordinator prodaje u agenciji SunLine travel ovim poslom bavi se već sedam godina. Prvi susret sa turizmom imala je tokom studiranja kada je u ovu agenciju dolazila na obaveznu praksu.
– Tačno je da vam za prodavca aranžmana nije potreba stručna škola ali će svakako dobro doći jer pruža mogućnost prakse. Mislim da je praktična nastava bitna i da je važno da se ozbiljno shvati i iskoristi. Jer, kroz tu praksu kreiraš sebi budućnost. Od mogućnosti da dok još niste završili školovanje upoznate posao, do toga da ostavite dobar utisak kod poslodavca, koji će vas ukoliko mu neko nov bude potreban, pozvati, kao što je bio moj slučaj. Ili će vas sigurno preporučiti – smatra Marija.
Ona dodaje da su, zbog same dinamičnosti posla, neophodne osobine uslužnost, strpljivost, snalažljivost ali iznad svega koncetrisanost.
– Ovo je vrlo odgovorno zanimanje. Koncentracija mora da bude 100%. Recimo, ako pogrešiš samo jedno slovo na avionskoj karti, putnik neće moći da uđe u avion. Greške skupo koštaju, u svakom smislu – objašnjava Marija.
Pored toga profesija je i neprediva. Panedmija korana viriusa ozbiljno je pogodila ovu granu industrije. Prema podacima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, u Srbiji je 2020. godine, u periodu od marta do decembra, oko 1.125 zaposlenih u turističkim agencijama ostalo bez posla zbog kovida 19.
– Turizam je osetljiv na promene u globalnoj ekonomiji, politici, prirodne nepogode. Jedne godine su poplave na nekoj destinaciji, požari ili zemljotres kao u Turskoj. Negde se dese teroristički napadi. Uvek postoji nešto što je teško predvideti – dodaje ona.
Kao i većini zaposlenih i njoj su omiljeni deo posla službena putovanja.
– Study ture su, osim što širite znanje o turističkim ponudama i mogućnost da upoznate različite kulture, ljude, njihove običaje. Pored toga što je to neprocenjivo iskustvo za svaku osobu, takođe je lepo kad putniku možete sve to da dočarate – smatra Marija.
Kako kaže, ne planira da menja posao ali ako bi se tako nešto i desilo svakako bi ostala u istoj branši.
– Ovo je izuzetno živ i dinamičan posao u kome se često nešto menja i kao takav nudi mogućnost da stalno unapređujete svoje znanje i veštine i to je ono što ja volim.
Po formalnom obrazovanju diplominarni novinar. Oprobala se u svim medijima (od štampe, televizije, radija, portala) ali ostala doživotni zaljubljenik u pisanu reč. Žali se što nema dovoljno vremena za čitanje knjiga. Da može da ima nečiji pripovedački talanat, bez oklevanja bi izabrala Lebovićev. Nikad ne propušta priliku da pleše.