(10) komentari
Poštovani,
mogu li, kao lice kome sledi obuka pri NSZ u isto vreme da obavljam i posao sa PP ugovorom ?
Hvala
Poštovani Saša
Mišljenja sam da možete, to jest ne vidim zakonske prepreke za to. Opreza radi, proverite kod NSZ o kakvom programu se radi i da li Vam je zabraneno da obavljate bilo koje druge poslove.
Pozdrav
Da li Gradska uprava sme da zaključi Ugovor o PP poslovima na period od 1 godine sa jednim licem?
Poštovani Đulijano
Zakonom o radu propisano je da poslodavac može za obavljanje poslova koji su po svojoj prirodi takvi da ne traju duže od 120 radnih dana u kalendarskoj godini da zaključi ugovor o obavljanju privremenih i povremenih poslova.
Shodno navedenom, moguće je zaključiti ugovor o pp poslovima koji će se odnositi na jednu kalendarsku godinu, s tim da angažovano lice ne sme u toj godini da ima više od 120 radnih dana po tom ugovoru, za jedan određeni opis poslova.
Pozdrav
Поштовани, да ли лице које је ангажовано на основу уговора о привременим и повременим пословима у јединици локалне самоуправе, има право на исплату дневнице за службени пут?
Poštovani
Mišljenja sam da takve stvari moraju biti uređene samim ugovorom, pošto se velika većina zakonskih odredbi tiče samo lica u radnom odnosu. Naime, prema Zakonu o radu zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz, kao i za vreme provedeno na službenom putu (tzv. dnevnica). Međutim, zaposleni je lice u radnom odnosu. Ove doredbe se ne odnose na ostala radno angažovana lica, već samo na one koji imaju ugovor o radu.
Kod ugovora o privremenim i povremenim poslovima mora se samim ugovorom urediti i pitanje naknade troškova koji proizlaze za angažovano lice, što je veoma važno. Logično je da se nakande troškovi puta.
Pozdrav
Cao,
Trenutno sam zdravstveno osiguran preko firme moje majke kao student, ako potpisem PP ugovor poslodavac ce morati da placa zdravstveno ali kada istekne ugovor da li ce firma moje majke praviti problem oko zdravstvenog.
Hvala unapred.
Poštovani Jovane
Koliko mi je poznato, poslodavac koji preko omladinske ili studentske zadruge angažuje studenta ne mora da plaća doprinos za zdravstveno osiguranje i studenti ostaju osiguani kao član porodice preko roditelja.
Ipak, ukoliko iz nekog razloga poslodavac plaća doprinose za Vas, od momenta kada Vas odjavi, poslodavac Vaše majke ima obavezu da Vas prijavi na zdravstveno osiguranje kao člana oporodice i on se tome ne može protiviti, dok god imate status studenta i imate manje od navršenih 26 godina života. To za njega ne prredstavlja nikakav finansisjski dodatak. Ukoliko pak on ne bude iz nekog razloga želeo ponovo da Vas prijavi, Vi to možete bez njegove saglasnosti da odradite u Flijali RFZO u svom gradu uz ličnu kartu, izvod iz matične knjige rođenih i potvrdu o studiranju.
Pozdrav
Postovani,
imam nedoumicu a tice se ugovora o pp poslovima. Naime, radila sam skoro dve godine kod poslodavca koji me nije, kako sam utvrdila od novembra 2021 pa do januara 2023 nijednom prijavio po ugovoru o pp poslovima, koji smo zakljucivali svakih 15 dana i na taj nacin izbegao placanje doprinosa i moje zarade po ugovoru u iznosu od 10.000 dinara. Inspekcija rada kaze da nije nadlezna po pitanju ugovora o pp poslovima. Kome da se obratim. Napominjem da imam samo nekolicinu ugovora, jer ih je radila u jednom primerku.
Unapred hvala
Sa postovanjem,
Tanja Nedeljkovic
Poštovana Tanja
Inspekcija rada vrši nadzor nad primenom svih radnopravnih propisa, bez obzira na vrstu radnog angažovanja (radni odnos ili neki drugi ugovor o radnom angažovanju). Pun naziv ovog organa je Republički inspektorat za rad. Rad se odvija kako kroz radni odnos, tako i kroz angažovanje van radnog odnosa. Shodno navedenom, mišljenja sam da treba pisanim putem da im podnesete prijavu, gde smatram da nema osnova da daju odgovor da obavljanje rada van radnog odnosa nije u njihovoj nadležnosti.
Pozdrav