Živkovići prave ekološke lampe za decu: Umesto Kanade, zaplovili u preduzetničke vode

Autor - Redakcija Poslovi Infostud | Tražim posao

jan 08

Pokretanje porodičnog biznisa, izrada nesvakidašnjih ručno rađenih lampi od drveta, promenio je život porodici Živković iz Beograda.

Inženjeri šumarstva Danka i Slaven, pre nego što su se upustili u preduzetničke vode, imali su potpuno drugačije planove. Napustili su svoje dugogodišnje poslove u drvnoj industriji spremajući papire za odlazak u Kanadu. U tome ih je sprečila pandemija korona virusa, pa umesto karata u jednom pravcu, odlučuju da osnuju firmu Two N Kids Furniture & Decor za proizvodnju ovih jedinstvenih dečijih proizvoda, po najvišim ekološkim standardima.

Jedina su firma na domaćem tržištu koja se bavi izradom noćnog dečjeg svetla, a koja ima CE obeležje, što znači da je proizvod siguran i bezbedan za dečje korišćenje. Trenutno Živkovići imaju više od 80 različitih modela u ponudi, prepoznatih i van granica Srbije. Prodaju se i u Italiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Holandiji i Austriji, a za svoj kvalitet osvojili su mnogobrojne nagrade.

Roditeljstvo ih inspirisalo – “tvorci” brenda sinovi Nemanja i Nikša

Kako Slaven i Danka kažu za Infostud, ideja da prave svetiljke za najmlađe rodila se upravo iz želje da stvore nešto dugotrajno, kvalitetno i korisno i ekološki održivo.

– Roditeljstvo je bilo ključna inspiracija za pokretanje ovog posla, kao i potreba za proizvodima koji su potpuno bezbedni i prilagođeni našoj deci, koja su nam prvi korisnici. Dodaje da je firma “Two N“ nazvana po njihovim sinovima Nemanji i Nikši. Nedavno su dobili i ćerku Nađu, pa često u šali kažu da bi brend sada mogao da se zove i „3N“.

Živkovićima su sinovi bili inspiracija za ime brenda

– Želeli smo predmete koji su funkcionalni, sigurni i estetski privlačni za dečije sobe, ali smo često nailazili na plastične ukrase, niskog kvaliteta. Tako je nastala želja da stvaramo komade koji su ne samo lepi, već i praktični i ekološki prihvatljivi, ručno izrađeni i bezbedni za decu.

Danka je po struci inženjer šumarstva, sa masterom Šumarskog fakulteta u Beogradu. Pre pokretanja biznisa radila je kao dizajner nameštaja i enterijera, dok je Slaven, takođe inženjer šumarstva u drvnoj industriji bio na menadžerskim pozicijama, što im je omogućilo da spoje stručnost i zajednički razviju posao.

Njihovo preduzeće primer je pravog porodičnog posla. Ona je zadužena za dizajn i strategiju kao i ručno farbanje lampi, dok je suprug odgovoran za tehničke aspekte i samu proizvodnju. Deca “učestvuju“ tako što testiraju proizvode. Lampe se prave od daščane ploče jele i smrče i ofarbane su netoksičnim bojama, pa premazane pčelinjim saćem koje im daje zaštitu i prijatan miris. Sadrže kvalitetne led diode sa sertifikatom, beli adapter, dimer i daljinski upravljač. Svetlo može da se pojačava i smanjuje.

– Na početku je bilo izazovno pronaći pravi materijal i alate za drvene lampe, ali s vremenom smo se proširili i na druge proizvode, poput zidnog osvetljenja i dečijih igračaka. Sam proces je veoma složen. Prvo se radi crtež, zatim sečenje, grubo brušenje, premaz, fino brušenje, bojenje i sušenje. Naravno, uvek radimo seriju proizvoda za isti nacrt, nikada jednu po jednu, objašnjava Danka.

Sopstveni biznis – sloboda, ali i radno vreme 24 časa

Kako Živkovići kažu, iako su ostali u istoj branši, ogromna je razlika u funkcionisanju u velikoj korporaciji i u malom porodičnom poslu.

– U velikoj kompaniji imate sigurnost i stabilnost, ali često nemate slobodu da stvarate i radite ono što volite. Kada pokrenete sopstveni posao, imate potpunu kreativnu slobodu, ali sve zavisi od vas. Izazovi su veliki, ali je osećaj postignuća još veći. Preduzetništvo definitivno donosi fleksibilnost, ali i mnogo više odgovornosti. Nemate klasično radno vreme, već radite od trenutka kada svane pa dok ne legnete. Kada tome dodate malu decu, izazovi su veliki, ali uz dobru organizaciju i timski rad uspevamo da postignemo balans, priča Danka.

Jedna lampa se pravi najmanje tri dana

Prema njenim rečima, na početku su najveći izazovi bili upravo balansiranje porodičnog života sa pokretanjem biznisa, ali i ulaganja u opremu i proizvodnju. Danas su, kako kažu, usmereni na održavanje kvaliteta, širenje na nova tržišta i promociju proizvoda na evropskom nivou.

– U startu smo uložili nekoliko hiljada evra, što je obuhvatalo kupovinu osnovnog alata, polovne CNC mašine i sirovina. Već sledeće godine nastavili smo s investicijama u opremu, nove mašine, sertifikate, povećanje lagera, uvoz elektro opreme i učešće na izložbama i sajmovima. Tokom četiri godine, ukupna ulaganja iznose blizu 30.000 evra. Taj novac smo uglavnom investirali iz sopstvenih sredstava jer posao nije odmah donosio zaradu koja bi pokrila sve troškove, objašnjavaju naši sagovornici.

Što se tiče troškova proizvodnje, oni zavise od modela, materijala i kompleksnosti izrade. Izrada jedne lampe traje najmanje tri dana, jer proces uključuje više faza -od sečenja i brušenja drveta do farbanja i završnih detalja.

– Cena naših lampi zavisi od tržišta. U Evropskoj uniji prosečna cena je oko 180 evra, dok su u Srbiji u rasponu od 7.000 do 11.000 dinara. Nažalost, marže na ručno rađenim proizvodima kod nas su minimalne kako bismo ostali konkurentni, kažu Živkovići.

Njihova realna tržišna vrednost je znatno viša, ali prilagođavamo cene mogućnostima lokalnog tržišta, kaže naša sagovornica i dodaje da trenutno mogu da izrade između 150 i 200 komada mesečno, ali uz dodatna ulaganja u opremu, veruju da bi povećali kapacitet na 250 do 300 lampi.

Povezivanje sa pravim ljudima pravi ogromnu razliku u poslu

Onima koji se spremaju da napuste rad u korporaciji, Živkovići poručuju da je najvažnije da veruju u svoju ideju i da ne odustaju.

Trenutno imaju više od 80 različitih modela u ponudi

– Fokusirajte se na kvalitet, jer to je ono što kupci najviše cene. Pre pokretanja posla, dobro se informišite i planirajte ulaganja. I nikada ne zaboravite – povezivanje sa pravim ljudima u industriji može napraviti ogromnu razliku i prednost, kažu Slaven i Danka i zaključuju:

– Zadovoljni smo postignutim, i posao nam omogućava stabilnost, ali stalno ulažemo u razvoj. Ponosni smo na priznanja i sertifikate koje smo dobili, a posebno na to što smo bili deo sajma Spielwarenmesse u Nemačkoj, što je velika potvrda našeg kvaliteta.

O autoru: Redakcija Poslovi Infostud