Ukoliko imate nedoumicu ili problem iz oblasti radnog prava i zapošljavanja, naš pravnik je tu da vam pomogne. Preporučujemo vam da prethodno pogledate da li je isto ili slično pitanje već postavljeno, pretragom pitanja prema ključnoj reči ili oblasti.
Postovani, Nakon isteka porodiljskog,ugovor mi nije produzen zbog viska radnika...Medjutim,imam pravo na neiskoriscen odmor...Da li treba prvo da trazim da mi napismeno potvrde da ce mi biti isplacen odmor ili to pise zajedno sa razlogom prestanka ugovora? Iz firme mi jos nista nisu poslali da potpisem o prestanku ugovora.Ugovor istekao 4.11. kao i porodiljsko.Nadam se da cete razumeti moje pitanje.
Poštovani,
Ukoliko Vam poslodavac nije ništa dostavio, tražite da Vam isplati naknadu štete za neiskorišćeni godišnji odmor. Poslodavac je u obavezi da Vam isplati naknadu štete.
Postovani, Interesuje me da li se na osnovu Uverenja o diplomiranju, kao dokazu o stecenom visokom obrazovanju i 240 ESPB bodova moze zasnovati radni odnos u drzavnom preduzecu, kao i da li Uverenje o diplomiranju moze biti osnov za obracun zarade po koeficijentu koji odgovara visokoj strucnoj spremi ili se mora cekati izdavanje diplome i overa iste kod notara? Zahvaljujum se unapred. S postovanjem,…
Poštovani,
Smatramo da možete na osnovu Uverenja o diplomiranju da zasnujete radni odnos.
Postovani, Kao anesteticar vrsimo pratnju pacijenata vitalno ugrozenih ...Posto obicno stignemo u toku smene a imamo manje od 8h na putu,nemamo pravo ni na dnevnicu.Ako ostanemo duze od redovnog radnog vremena isplacuju nam se prekovremeni sati.Da li ima resenje za placanje dnevnica ili neku drugu nadoknadu da ne bi morali mi da finansiramo putovanje i troskove ?
Poštovani,
Ukoliko Vi u toku radnog vremena obavite pratnju vozilom koje Vam je poslodavac obezbedio i to okviru Vašeg radnog vremena, mišljenja smo da nemate pravo na dnevnicu već samo pravo na naknadu za ishranu u toku rada.
Ugovor na mesec dana ( nisam ga dobila na ruke) navodno na 50 hiljada. Poslodavac menja radno vreme na rad 8-12h. pauza 12-13h, rad 13-17h Na pauzu ne idem... poslodavac mi kaze da u 16h moje radno vreme zavrseno. S obzirom da iz postavljenog radnog vremena ocigledno pauza ne ulazi u radno vreme, ocigledno ce moje radno vreme biti 6 sati ( on se ne izjasnjava). U razgovoru je pomenuo platu 50 hiljada…
Poštovani,
Najpre je potrebno proveriti sa poslodavcem da li Vam je zarada 50.000,00 din bruto ili neto. Zatim, zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz. Dalje, odmor u toku rada ulazi u radno…
Postovani, radim skoro godinu dana, pod ugovorom na mesec svaki mesec novi ugovor. U slucaju trudnoce dal imaju pravo da mi daju otkaz ili moraju da uspostuju do navrsene godine dana bebe.? Hvala
Poštovani,
Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom se rok, za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme, produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Poštovani,
Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može zaposlenom da otkaže ugovor o radu. Zaposlenom se rok, za koji je ugovorom zasnovao radni odnos na određeno vreme, produžava do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Da li imam pravo na novcanu naknadu s obzirom da mi je prestao radni odnos na odredjeno vreme posle isteka porodiljskog odsustva? Napominjem da sam radila samo mesec dana pa otvorila trudnicko bolovanje,
Poštovani,
Obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid obaveznog osiguranja kraći od 30 dana. Prema tome, ukoliko ispunjavate ove uslove imate pravo na novčanu naknadu.
Poštovani, Mene zanima da li po zakonu porodilje koje se vraćaju na posao, imaju pravo da rade samo prvu smenu(06-14)a ne drugu (14-22) i da ne rade subotom i nedeljom?
Poštovani,
Možete se obratiti poslodavcu sa molbom da radite samo u prvoj smeni ali poslodavac nije u obavezi da postupi po Vašoj molbi. Zakon pruža zaštitu materinstva od noćnog i prekovremenog rada dok ne obavezuje poslodavca da omogući porodilji samo rad u prvoj smeni.
Pozdrav posto mi je doktorka na godišnjem odmoru do devetog novembra a trudnickom sa komisija Mi je do sedmog novembra treba da otvorim porodiljsko da li mogu kod nekog drugog doktora da otvorim porodiljsko ili da cekam svoju doktorku da se vrati sa godišnjeg odmora. Devetog novembra se Vraca sa godišnjeg odmora
Poštovani,
Navedeno je stvar organizacije u domu zdravlja. Svakako da pacijenti ne mogu da čekaju povratak lekara sa godišnjeg ili bolovanja da bi dobili uslugu. Dom zdravlja mora da obezbedi zamenu.
Postovani, da li prelazak izmedju druge i prve smene ili trece i druge predstavlja krsenje zakona s obzirom da dnevni odmor traje svega 8h pri promeni smena a ne 12 kako je zakonom propisano?
Poštovani,
Prema Zakonu o radu, zaposleni ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje 12 časova neprekidno u okviru 24 časa. U skladu sa navedenim, odmor između dve smene ne može biti 8 časova.
Postovani. dao sam otkaz u firmi u kojoj radim godinu ipo dana, imam godisnji ceo od ove godine i 4 dana od prosle godine za koji je poslodavac produzio rok da se koristi do 31.12.2022. Interesuje me da li mogu da ostvarim pravo na godisnji odmor na moj zahtev tokom otkaznog roka i da li poslodavac moze da mi uskrati pravo koriscenja godisnjeg odmora tokom otkaznog roka?
Poštovani,
Možete iskoristiti godišnji odmor u vreme otkaznog roka u dogovoru sa poslodavcem. Ukoliko ne iskoristite GO a prestane Vam radni odnos, imate pravo na naknadu štete za neiskorišćeni GO.
We are sorry to inform you that English version of our website is not currently available.
If you are an employer, all the information about ad prices and conditions of job publishing can be found here.
Feel free to call us +38124.41.55.615 or contact us by email poslovi@infostud.com.