Najčešće greške u prijavi za posao
- Prazan e-mail - Ako šaljete CV u attachmentu, nemojte ostavljati prazan naslov i telo mejla. Ovo izgleda kao da se niste ni potrudili da pozdravite osobu koja prima prijavu i da naznačite Vašu nameru. U telu mejla preporučljivo je da napišete propratno pismo.
- CV u e-mailu - biografiju šaljite u prilogu - ne ispisujte je u okviru mejla.
Greške vezane za navođenje podataka
- Nepažnja - Nemojte dozvoliti sebi da detaljno ne pročitate konkurs i sve uslove koji se traže, kao i sve napomene koje je poslodavac istakao. Ukoliko neki uslov ne ispunjavate, a ipak želite da konkurišete, obavezno obrazložite u propratnom pismu zašto smatrate da ste i pored toga odgovarajući kandidat za posao.
- Ističete nerelevantne podatke - Ne bi trebali opterećivati biografiju informacijama kao što su imena roditelja, naziv osnovne škole i sl. Nacionalnost nema potrebe isticati, ali državljanstvo svakako nemojte izostaviti. Nerelevantno radno iskustvo (npr. konkurišete za mesto sekretarice, a imate radno iskustvo na mestu trgovca) možete pomenuti, ali nemojte posebno naglašavati.
- Niste naveli sve bitne podatke - Ne izostavljajte informacije o tome da posedujete i u kojoj meri posedujete sve kvalifikacije koje se u konkursu traže. Ne izostavljajte ni druge bitne elemente CV-ja, uključujući i lične podatke i kontakt podatke.
Greške u definisanju radne pozicije u prijavi
- Tražite bilo kakav posao - Pokušajte da izbegnete situaciju da poslodavac iz Vaše biografije zaključi da tražite bilo kakav posao. Prilagodite biografiju, a posebno obratite pažnju na propratno pismo, konkretnom konkursu objašnjavajući zašto ste se prijavili baš za tu poziciju. Ako to ne navedete, ispašće da se prijavljujete na svaki konkurs koji pronađete, a to Vam svakako neće biti plus kod poslodavca.
- Privremeni posao - Ne navodite da Vam je ovaj posao interesantan samo dok ne nađete bolji ili odgovarajući Vašem profilu, ili dok ne steknete iskustvo i budete spremni da tražite drugi posao.
- Niste naveli radno mesto - Obavezno navedite u propratnom pismu za koju poziciju konkurišete. Imajte u vidu da neke firme mogu imati više različitih konkursa raspisanih u istom trenutku i da možda neće znati za koju poziciju se prijavljujete.
Slanje CV-ja
- Slanje CV-a sa adrese trenutnog poslodavca - Ukoliko ste već zaposleni a tražite novi posao, nemojte slati prijave za posao sa e-mail adrese koja Vam je profesionalno dodeljena kod trenutnog poslodavca (npr. vašeime@imefirme.com). Mnogi poslodavci ovo smatraju neprofesionalnm. Takođe, u nekim, pogotovo većim, firmama postoje filteri koji registruju mejlove slate sa firminih naloga koji sadrže reči poput "CV" "prijava za posao" i slično. U tom slučaju se može desiti da Vaš mejl, umesto kod firme za koju se prijavljujete, završi kod Vašeg trenutnog poslodavca ili barem da on bude obavešten o Vašoj prijavi. Ako tražite drugi posao, bolje je da Vi sami obavestite trenutnog poslodavca o tome, umesto da sazna na ovakav način. Kada konkurišete za posao, koristite svoj privatni e-mail.
Nemarnost prilikom slanja prijave za posao
Nemarnost prilikom slanja prijave za posaoje takođe česta greška. Ako se osim biografije, u prijavi za posao traži još nešto dodatno od kandidata, na primer, da napišu i pošalju neki tekst ili rad na određenu temu, mnogo ljudi to ne uradi. Odnosno, mnogo njih samo automatski konkuriše, bez da detaljno pročitaju šta je potrebno za prijavu i da ispoštuju te instrukcije.Ovo je naravno loše jer će mnoge firme automatski da diskvalifikuju nepotpune prijave jer one jasno pokazuju da se kandidat nije posvetio ni tome da dobro pročita oglas i isprati napisane instrukcije za prijavu.
- Smatrate da struktura i izgled CV-ja nisu od značaja - Ovo ne mora da bude presudni kvalitet za primanje ili odbijanje ali svakako pokazuje Vaš uloženi trud i profesionalizam, a i omogućuje poslodavcu da prvo uoči Vaše bitne kvalitete za posao.
- Imate slovne i gramatičke greške u prijavi - Ovo svakako deluje neprofesionalno, neprecizno i neuredno, a to svakako nisu osobine po kojima želite da Vas poslodavac zapamti.
- Konkurišete nakon isteka roka - Ovakvim postupkom već u startu odajete utisak osobe koja ne poštuje zadate rokove i ne poštuje vreme poslodavca.
- Preseljenje radi posla - Ukoliko živite van mesta za koje je konkurs raspisan, naglasite da ste spremni na preseljenje, jer poslodavac u protivnom stiče utisak da ste greškom poslali prijavu.
Veliki deo ovih grešaka rezultat je neinformisanosti kandidata o načinu pisanja biografije i propratnog pisma, nemara ili ignorisanja bitnih pravila vezanih za način prijave na konkurs. Takođe, bitan uzrok je i činjenica da kandidati jedan isti CV sa propratnim pismom šalju na sve konkurse za posao, umesto da CV, a naročito propratno pismo, svaki put prilagode potrebama konkretnog konkursa. Nemojte da to bude i Vaša praksa - povećajte svoje šanse da budete pozvani na intervju!
Upravo sam dobila odgovor na svoj e-mail za Posao,ali negativan odgovor i jako neprijatan naslov. Mene sada zanima koliko Poslodavac ima pravo da tako nesto napise za Kandidata i da ga još ponizi u e maili. A jos plus nije me video ,pričao sa mnom,jel drugačije je kad vidiš osobu uživo. Zbog čega je tako postupio i sta mu sad to znači? Koji je to razlog da tako napiše? Mislim da to stvarno nije profesionalono nego idiotiski način pisanja i primitivan i seljački način razmišljanja