10 najboljih sajtova za "frilensere"
(Preuzeto sa sajta Gde investirati - 30. 12. 2015.)
Sve je više potražnje za freelancerima, ali poslednjih godina sve je više i onih koji bi hteli da postanu honorarci, koji napuštaju stalne poslove u potrazi za većom zaradom. Ako i vi planirate da u 2016. godini budete freelancer, trebalo bi da znate neke od najvećih „igrača“ na tržištu.
Podsetimo se i podatka da je Srbija treća u svetu po broju freelancera. U Americi 34% radne snage čine upravo freelanceri.
Toptal
Ovo je jedan od najpoznatijih i najkorišćenijih sajtova trenutno. Toptal povezuje klijente sa mrežom freelancera i dizajnera iz 90 zemalja širom sveta. Servis radi samo za tehničke projekte. Traže se ljudi koji pričaju engleski jezik, i imaju tehničke veštine. Interesantno, Toptal je kompanija koja „daljinski upravlja“ i nema kancelariju nigde na svetu.
Upwork
Upwork je gigant i najveća mreža freelance industrije. Poseduje još dva sajta za pronalaženje freelance poslova – oDesk i Elance, i zajedno sa njima ima oko 9 miliona freelancera i mrežu od 1.5 miliona klijenata. Proces biranja kandidata ne radi se preko sajta već se ostavlja poslodavcima.
99Designs
Ovaj sajt je samo za dizajnere, ali je poznat među svim freelancerima. Politika sajta je takva da klijenti odnosno poslodavci ostavljaju kratak pregled projekta a onda se dizajneri na osnovu toga prijavljuju. Poslodavci biraju najbolju opciju, a dizajner pobednik dobija novac. Dizajner kasnije može da nastavi saradnju sa klijentom. Ovaj sajt ima oko milion dizajnera u svojoj mreži, i preko 100 miliona dolara transakcije između poslodavaca i dizajnera. Ovaj neobični biznis model je nedvosmisleno dobar za kompaniju.
FlexJobs
Freelanceri plaćaju ovu platformu, a FlexJobs im zauzvrat daje listu poslova, koje trenutno ima oko 30.000. Freelanceri mogu da apliciraju za ove poslove kroz kontakte koju im daje ovaj sajt. Servis takođe omogućava testiranje veština, savete za pretraživanje poslova, itd.
Guru
Od kada je ovaj sajt lansiran 2001. godine, Guru je obezbedio milion poslova i primio oko 200 miliona dolara. Guru sada ima oko 1.5 miliona freelancera na svojoj platformi. Poslodavci mogu da gledaju portfolio freelancera koji uključuju ranije zarade i ocene ranijih klijenata kao i veštine i iskustvo.
Crowded
Kompanija je osnovana ove godine a platforma ima već oko 11.000 freelancera i oko 400 partnera. Sajt obezbeđuje informacije freelancerima „na upit“ – kao na primer kako da freelanceri pronađu mogućnosti za zapošljavanje. Ne budite iznenađeni ako ovaj sajt postane mnogo veći u 2016. godini na osnovu dosadašnjeg rasta.
Freelancer
Freelancer ima oko 17 miliona registrovanih korisnika, ali nisu svi aktivni. Ovaj sajt redovno organizuje takmičenja u kojima poslodavci stavljaju projekte sa novčanom nagradom, a freelanceri logično u tome učestvuju. Ovaj sajt ipak nije za početnike, jer ima izraženu takmičarsku crtu.
PeoplePerHour
Ovaj sajt je za sve koji poseduju bilo kakve veštine povezane sa web projektima, uključujući web developere, dizajnere i SEO eksperte. Da bi olakšao ceo proces zapošljavanja, sajt PeoplePerHour nudi alat „WorkStream“ gde se na jednoj lokaciji vrši komunikacija i plaćanje.
Simply Hired
Simply Hired nije fokusiran samo na freelance poslove, već nudi oko 6 miliona različitih poslova, 974 vrsta, kroz 700 hiljada jedinstvenih poslodavaca u 24 zemlje. Takođe, sajt ima oko 30 miliona jedinstvenih posetilaca.
Behance
Ovaj sajt je odličan za dizajnere (ali ne samo za njih). Poslodavci mogu da vide radove dizajnera, ali i kako drugi reaguju na njihov portfolio. Klijenti plaćaju određenu sumu da bi objavili poslove, ali zauzvrat dobijaju preporuke koga zaposliti. Ova mreža ma oko 5 miliona kreativaca.