Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Danas radim u pidžami!


 ISTRAŽUJEMO: ŠTA SU PREDNOSTI, A ŠTA MANE POSLA OD KUĆE     

                   

                                     

Teško da bar jednom niste pomislili tokom jutarnjeg rituala spremanja za posao kako bi bilo baš udobno i lagodno da sada ostanete kod kuće, skuvate sebi kafu, pustite neku laganu muziku i narednih osam radnih sati, umesto u kancelariji, provedete kod kuće. I, to na kauču, uglavnom u pidžami, radeći na kompjuteru posao od kuće. A onda ste pomislili isto to i sutradan, pa ste poželeli da posao obavite od kuće i prekosutra.

Nema sumnje da je razvoj tehnologije omogućio da se danas mnogi poslovi rade od kuće lakše nego ikad pre. Ipak, pre takve odluke, Poslovi.Infostud.com su istraživali za vas koje su prednosti, a koje mane rada od kuće kako biste lakše doneli odluku da li ste upravo vi osoba koja će tu mogućnost umeti da iskoristi na najbolji mogući način.

Ušteda vremena

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Jelena Žarković Rakić kaže da je svakako prednost rada od kuće što se uštedi vreme.

- Ne morate da se spremate za posao, a za nas žene je to posebno važno! Pored toga, ne trošite ni vreme u transportu. Postoje i pozitivni psihološki apsekti za vašu decu jer, ako je veće dete u pitanju, školskog uzrasta, vi možete bez problema da radite i provedete vreme s detetom. Njima znači i ako ste samo fizički prisutni. Možete i da budete produktivniji jer ne trošite vreme na ne uvek neophodno "kafenisanje" s kolegama. Za poslodavca postoje takođe uštede jer vam ne plaća troškove prevoza i štedi se na kancelarijskom prostoru - navodi profesorka Žarković Rakić.

A kada je reč o manama ovakvog angažmana, ona kaže da ukoliko osoba nije disciplinovana, može da zabušava i da bude manje produktivna.

- Naravno, ne mogu da kažem kako to izgleda ako uvek radite od kuće. Ja, na primer, kombinujem rad od kuće i na poslu i to mi prija. Čini mi se da ako bih samo radila od kuće da bih upala u monotoniju. Jer, ipak je smanjena interakcija s kolegama i odsustvo dinamike koja postoji prilikom rada u kancelariji možda može negativno da se odrazi na produktivnost - ističe naša sagovornica.

HR konsultat agencije Tim centar Jovana Bojić smatra da je za ovu temu važno obratiti pažnju i na podatke istraživanja koje je sproveo Nikolas Blum na Stanford Univerzitetu, a koje je pokazalo da su zaposleni koji rade od kuće za 13% produktivniji od onih koji rade u kancelariji.

- Da bismo mogli da uporedimo rad iz kancelarije sa radom od kuće, za početak moramo da obezbedimo približno iste radne uslove - računar, brzinu i stabilnost interneta, radni kutak, kao i često zanemarenu stavku – udobnu stolicu. Ukoliko smo to obezbedili, prednosti rada od kuće je da nema kolege koji mora samo da vam ispriča šta mu se zanimljivo danas desilo, telefonskog razgovora između koleginice i njenog deteta koji hteli ne hteli slušate, niti kolege kome samo treba da pogledate izveštaj…Rad od kuće pruža manje stresno okruženje i uslove za bolju koncentraciju – ocenjuje Bojić.

Izbegnite izležavanje

Ona kaže da su ključni preduslovi za rad od kuće samomotivacija i samodisciplina.

- Ukoliko su one snižene, vrlo lako može da se izađe iz radne atmosfere. Ostanak kod kuće vam pruža mogućnost da spavate koliko želite, ostanete u pidžami ceo dan, donesete laptop u krevet, pravite duže pauze ili paralelno obavljate kućne poslove i radne zadatke, što potencijalno može da smanji produktivnost. Zato je izuzetno važno da dan započnete kao da se spremate da krenete na posao – ustanite na vreme i obucite se! Rad od kuće sa sobom nosi manjak socijalne interakcije, te nije dobra opcija za one koje pokreću stvari u kojima su prisutni drugi ljudi, komunikacija, dobra atmosfera, razmena mišljenja i pružanje međusobne podrške – upozorava Bojić.

Naučni saradnik na Institutu za uporedno pravo Mario Reljanović kaže se danas od kuće može obavljati svaki posao, osim onih koji su opasni ili štetni po zdravlje zaposlenog i drugih lica i ne ugrožavaju životnu sredinu.

- U svetu je primetna tendencija da i poslovi u državnoj upravi mogu da se rade od kuće ako su pogodni za tako nešto, što je donedavno bilo nezamislivo. Po samoj prirodi posla ne mogu se od kuće obavljati poslovi u proizvodnji ili davanju usluga za koje je neophodan direktan kontakt sa korisnicima, poslovi nadzora i slično. Obavljanje svih ostalih poslova je moguće i ne postoje zakonske prepreke - dovoljno je da se poslodavac i zaposleni slože oko toga, kao i oko uslova rada - navodi Reljanović.

On ističe da su prednosti rada od kuće razne i za poslodavca i za zaposlenog. Za poslodavca je prednost u tome što zaposlenom ne plaća ili organizuje prevoz do i sa posla, ishranu u toku rada.. Rad od kuće smanjuje i troškove zakupa poslovnog prostora, kao i druge troškove poput opreme, struje, kancelarijskog materijala...

- Iz ugla zaposlenog je svakako atraktivnije raditi od kuće, što smanjuje broj časova provedenih u prevozu i spremanju za odlazak u kancelariju, omogućava relativno fleksibilno radno vreme i dinamiku dnevnih radnih obaveza, što je naročito važno kada zaposleni imaju i porodične obaveze – ističe naš sagovornik.

Prema njegovom mišljenju, i mane rada od kuće, takođe, mogu biti značajne a uglavnom se svode u tri kategorije.

- U prvoj je nadzor poslodavca nad radom zaposlenog - poslodavac brine da li će održati produktivnost i kvalitet rada na zadovoljavajućem nivou. Budući da je "kancelarija" zaposlenog u njegovom domu, mogući su razni modeli nadzora nad njegovim radom ali treba paziti da se ne ugrozi pravo na privatnost. Druga briga vezuje se za kategoriju povreda na radu. Za bezbednost zaposlenog na radu odgovoran je poslodavac, ali nije moguće sve mere sprovesti kao kada zaposleni radi u poslovnom prostoru. Ako dođe do povrede na radu, česti su sporovi u uporednoj sudskoj praksi kod kojih nije jasno da li postoji odgovornost poslodavca za ono što se dogodilo. Konačno, treća grupa rizika odnosi se na nemogućnost razdvajanja profesionalnog i privatnog života ili nedovoljne kompenzacije zaposlenom za korišćenje njegovih ličnih sredstava za rad u poslovne svrhe - objašnjava Reljanović.

Naš sagovornik naglašava da kod rada od kuće postoji mogućnost da poslodavac zaposlenom daje previsoku radnu normu ili zadatke van radnog vremena, kao i da se često zaboravlja da i zaposleni koji rade od kuće imaju sva prava kao i drugi zaposleni i da nisu dužni da rade van ugovorenog radnog vremena.

- Nije redak slučaj da poslodavac neće da pristane na obavezu da mora da isplati posebnu naknadu zaposlenom za korišćenje privatne opreme i materijala, pa to vodi potencijalnim sporovima – zaključuje Reljanović.

Odrediti prioritete

I Željko (43) iz Beograda je podelio sa nama svoje iskustvo rada od kuće. On je u proteklih godinu dana radio na poziciji menadžera za podršku prodaji za kompaniju koja se bavi telekomunikacijama i posluje globalno.

- Moj posao je zahtevao stalnu komunikaciju putem skajpa sa kolegama koje rade širom sveta u različitim vremenskim zonama. Za ovih godinu dana oni su sa mnom nesebično delili svoja znanja stečena u različitim sredinama i na specifičnim tržištima, podigao sam svoje znanje engleskog na značajno viši nivo i iznad svega nisam trošio vreme na odlazak i dolazak sa posla, što je ušteda od gotovo dva sata koje sam mogao da posvetim porodici. Sa druge strane, rad od kuće zahteva veliki stepen samodiscipline i odlične organizacione sposobnosti. U suprotnom, dolazite u situaciju da posao ne završavate u okviru svog radnog vremena pa se preliva i na vaše slobodno vreme – kaže Željko za Poslovi.Infostud.com

On dodaje da se upravo zbog toga neretko u početku dešavalo da uhvati sebe da po 10 ili 12 sati sedi za računarom jer nije dobro odredio prioritete.

- Pored toga, za brze konsultacije nemate kolege koji su vam blizu i sa kojima možete u svakom trenutku da se posavetujete već čekate da vam budu na raspolaganju zavisno do vremenske zone u kojoj žive i rade. U nekom trenutku se osećate pomalo i izopšteno jer nema odlaska u kolektiv, nema potreba da izađete iz trenerke ako ne želite, a vaš sto, računar i radna soba jesu vaša kancelarija i ono što svakog dana gledate minimum osam sati – kaže Željko. 

Naši sagovornici su saglasni da je kombinacija rada od kuće i rada iz kancelarije za mnoge pravo rešenje i prava mera idealnog posla. Ipak, isto tako se naši sagovornici slažu ukoliko ste odgovorni i umete da postavite jasne i merljive ciljeve nećete imati problema sa produktovnošću gde god da radite.

 

PREDNOSTI RADA OD KUĆE

  • izbegli ste gužve u saobraćaju
  • nema spremanja za posao
  • relativno fleksibilno radno vreme
  • mogućnost da više vremena provedete sa porodicom

MANE RADA OD KUĆE

  • teško se uspostavlja samodisciplina
  • obavljate zadatke i van radnog vremena
  • nema interakcije sa kolegama
  • nema nadoknade za trošenje privatne opreme i materijala

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti