Dodatak diplomi: Lakši put do posla
Kako objašnjava Ivan Šašić, student prorektor tog univerziteta, poeni za vannastavne aktivnosti neće ulaziti u redovne bodove tokom studiranja, već će se upisivati u „dodatak diplomi”, koji će poslodavcu dati dodatne informacije o kandidatu.
Prema rečima Vladimira Smuđe, predsednika Studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu, jedan bod će vredeti između 25 i 30 časova rada, a student može biti angažovan na nekoliko poslova i tako sabirati veći broj bodova.
- Poslodavac će moći da se opredeli za studenta koji ima visok prosek i posvetio se samo učenju ili da odabere onoga koji se posvetio i nekim drugim aktivnostima - dodaje on.
Poslodavci kažu da uvek analiziraju interesovanja i dodatne aktivnosti studenata, ali da ni u kom slučaj ne zanemaruju osnovne pokazatelje znanja koje studenti stiču tokom studija.
- Uvek se u biografiji kandidata gleda, između ostalog, kakva su mu interesovanja, energija da pospeši društvo i šta je radio mimo studija. Ipak, verujem da će poslodavci i sami procenjivati ove faktore i neće se oslanjati samo na tu vrstu bodovanja - kaže za „24 sata” Dragica Pilipović-Šefi, generalna direktorka SBB-a.
Branislav Grujić, predsednik kompanije „PSP Farman”, kaže da, po njegovom mišljenju, Univerzitet u Beogradu i dalje školuje najbolje kadrove u Srbiji, i dodaje da je dobro ako takav sertifikat pouzdano prikaže napore studenata da tokom studija nauče i praktične veštine koje će im koristiti u budućem pozivu.
Šta će se bodovati?
Kako bi se sprovela ova ideja, Senat Univerziteta u Beogradu trebalo bi tokom februara da usvoji pravilnik o vrednovanju vannastavnih aktivnosti studenata. Taj akt će predvideti da student dobija bodove za obavljenu praksu, volonterski rad, angažovanje u sportskom društvu, naučnoistraživački rad i aktivno učešće u organima i telima Univerziteta.