Dodatak diplomi: Lakši put do posla


vesti o zapošljavanjuKako objašnjava Ivan Šašić, student prorektor tog univerziteta, poeni za vannastavne aktivnosti neće ulaziti u redovne bodove tokom studiranja, već će se upisivati u „dodatak diplomi”, koji će poslodavcu dati dodatne informacije o kandidatu.

- Poslodavac će shvatiti da niste samo učili, što je primarno, već ste radili još nešto, što govori o vašem angažovanju mimo učenja i o vama samima - rekao je Šašić.

Prema rečima Vladimira Smuđe, predsednika Studentskog parlamenta Univerziteta u Beogradu, jedan bod će vredeti između 25 i 30 časova rada, a student može biti angažovan na nekoliko poslova i tako sabirati veći broj bodova.

- Poslodavac će moći da se opredeli za studenta koji ima visok prosek i posvetio se samo učenju ili da odabere onoga koji se posvetio i nekim drugim aktivnostima - dodaje on.

Poslodavci kažu da uvek analiziraju interesovanja i dodatne aktivnosti studenata, ali da ni u kom slučaj ne zanemaruju osnovne pokazatelje znanja koje studenti stiču tokom studija.

- Uvek se u biografiji kandidata gleda, između ostalog, kakva su mu interesovanja, energija da pospeši društvo i šta je radio mimo studija. Ipak, verujem da će poslodavci i sami procenjivati ove faktore i neće se oslanjati samo na tu vrstu bodovanja - kaže za „24 sata” Dragica Pilipović-Šefi, generalna direktorka SBB-a.

Branislav Grujić, predsednik kompanije „PSP Farman”, kaže da, po njegovom mišljenju, Univerzitet u Beogradu i dalje školuje najbolje kadrove u Srbiji, i dodaje da je dobro ako takav sertifikat pouzdano prikaže napore studenata da tokom studija nauče i praktične veštine koje će im koristiti u budućem pozivu.

Šta će se bodovati?

Kako bi se sprovela ova ideja, Senat Univerziteta u Beogradu trebalo bi tokom februara da usvoji pravilnik o vrednovanju vannastavnih aktivnosti studenata. Taj akt će predvideti da student dobija bodove za obavljenu praksu, volonterski rad, angažovanje u sportskom društvu, naučnoistraživački rad i aktivno učešće u organima i telima Univerziteta.

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti

Komentari na vest (4)


  • Ana-bg

    pre 12 godine i 5 meseci

    Daleko smo mi od Evrope i normalnog ucenja i zaposljavanja. Ovde caruju lazne diplome, namesteni konkursi i rodbinske veze. Tuzno za ljude koji zaista uce i trude se da u leglu kriminala i korupcije uopste opstanu.
  • Ogorčeni master ekonomista

    pre 12 godine i 5 meseci

    Vidim da poslodavci i te kako vrednuju razne vannastavne aktivnosti. Učestvovala sam u radu studentskih organizacija, u različitim volonterskim akcijama, različitim omladinskim projektima, pisala naučno-istraživačke radove, trudila se da budem društveno aktivna i odgovorna tokom studija. Lepo završila fakultet, počela da tražim posao i ništa. Upisala master, da ne sedim dokona dok tražim posao, završila master i opet ništa od posla. Pri tome učila strane jezike, učila da radim na računaru (i ono što mi treba i ono što mi ne treba). I posle mi neko kaže da se sve boduje i sve gleda. Kako da ne. Sem veze ili para ništa drugo se ne gledda
  • mvj

    pre 12 godine i 5 meseci

    Studenti koji "SE angažuju", tačnije koje "angažuju mame i tate, ujaci, stričevi..." po studentskim organizacijama, praksama i sl. imaju već obezbeđen posao koji ih bukvalno čeka... Da li će im i ovo značiti nešto?
  • Dusan

    pre 12 godine i 6 meseci

    A to što ljudi rade volonterski godinama, a niko da ih zaposli. Lepo je to izmišljeno zaposliš studenta, svršenog studenta i upregneš ga da ti rmbadži za džabe. Znam ljude koji volontiraju po godinu-dve u jednoj marketinškoj agneciji.