Ferdinand knedle: Počeli u 32 kvadrata, danas imaju 5 lokala u Beogradu


 

Sve je počelo od njene detinje ljubavi prema knedlama. Lana Nedeljković, vlasnica beogradskog brenda Ferdinand knedle, tvrdi da se i danas seća ukusa najboljih knedli koje je probala kao dete.

- Svake godine sam jedva čekala sezonu šljiva da bih mogla da pravim knedle. A kada mi je dosadilo da ih sama pravim, jer to ipak zahteva mnogo vremena, shvatila sam da nemam gde da ih kupim, ako izuzmemo one zamrznute što se mogu naći u marketima. Ja slatkiše ne jedem često, ali kada ih jedem, volim da su baš dobri - priča Lana o tome kako je njena biznis ideja nastala iz uverenja da osim nje sigurno postoji još mnogo sladokusaca koji bi rado kupili knedle kada bi postojala radnja u kojoj je moguće kupiti ovu ukusnu domaću poslasticu.

Ispitivanje tržišta smernica za meni

Naredni korak bio je ispitivanje tržišta. Kaže da su pravili online anketu sa pitanjima poput onih koja lokacija bi ljudima bila najprihvatljivija, da li je to blizu posla, mesta stanovanja, pijace... Takođe, zanimalo ih je koje ukuse bi kupci knedli, pored onih tradicionalnih sa šljivama i kajsijama, voleli da probaju, da li knedle vide kao zdrav obrok ili ga poistovećuju sa pecivima koja se kupuju u pekari...

 - Ti odgovori bili su smernice i prilikom pravljenja menija, ali i prilikom izbora lokala u kojem ćemo otvoriti prvu radnju.

To se i desilo krajem 2016. godine, da bi posle pola godine otvorila i drugu. Danas ih u Beogradu ima pet, a poslednja je otvorena decembra prošle godine.

- Dugo smo tražili adekvatan prostor na Vračaru i na kraju je izbor pao na mali, ali odlično pozicioniran prostor pored Kalenić pijace, dakle u srcu Vračara, pa smo sada nezaobilazno mesto onih koji posle pijace svrate po knedle na putu do kuće - priča ova preduzetnica uz napomenu da je biznis počela sa pravljenjem tradicionalnih ukusa, da bi došli do sadašnje ponude od 17 vrsta slatkih i sedam vrsta slanih knedli.

- Ljudi vole knedle, podsećaju ih na tradiciju i detinjstvo. Čim su čuli da se otvorila prodavnica specijalizovana za knedle, a čuli su tako što je ta priča bila zanimljiva i medijima, jer imati originalnu ideju nije nimalo lako, radoznalost ih je vukla da dođu i probaju ono što nudimo. A kada su jednom došli, vraćali su se i preporučivali prijateljima, najpre zato što su dobili kvalitetne domaće knedle, a onda i priliku da probaju knedle sa punjenjima za koje su mislili da ih je nemoguće napraviti, poput onih sa karamelom, pistaćima, malinama, bejlisom, marcipanom, šumskim jagodama...

Napustila posao u banci, započela biznis u 32 kvadrata

Lana se priseća kako je na početku svog preduzetničkog poduhvata radila od jutra do večeri, mesila, kuvala, prodavala.

- Bila sam u radnji po ceo dan i kada sam primetila da se gosti vraćaju, znala sam da sam uradila pravu stvar i sve kako treba. Počeli smo postepeno, sa osnovnim sredstvima koja su nam bila potrebna za rad, sa polovnom vitrinom i zamrzivačima, iz lokala od 32 kvadrata, gde nam je bila i prodaja i proizvodnja, a onda smo postepeno ulagali novac koji smo zaradili u dodatnu opremu i sada imamo proizvodnju od 220 kvadrata.

Pre nego što je odlučila da stavi kuvarsku kecelju, Lana Nedeljković radila je u jednoj ovdašnjoj banci.

- Odmah posle završenog fakulteta sam se zaposlila u banci i tu ostala 10 godina. Posle određenog vremena rad u korporaciji kao što je banka, koji podrazumeva radno vreme od devet do pet, stvari koje obavljaš po propisanim pravilima, svaki radni dan sličan onom prethodnom i tako malo prostora da iskažeš svoju kreativnost, ako je poseduješ, može postati ozbiljno opterećenje. Verovala sam i znala da mogu više od toga. U prvi momenat sam mislila da ću moći bar neko vreme da radim uporedo u banci i da imam prodavnicu u kojoj prodajem knedle ali sam već prvog dana shvatila da je to nemoguće i ako ne budem svu svoju snagu, energiju i kreativnost uložila u preduzetnički poduhvat, on ima male šanse da uspe - kaže naša sagovornica.

Radi se duplo više, ali sami raspoređujete vreme

Tvrdi da je rad na prethodnom radnom mestu i ovaj sada neuporediv. One koji bi da krenu njenim stopama savetuje da zaborave da će stvaranjem svog biznisa raditi manje nego što je to bilo kod poslodavca.

- Radićete duplo više, ali ćete sami raspoređivati svoje obaveze. Biće dana kada ćete raditi i po 15 sati dnevno, ali biće i onih kada ćete moći sebe da častite slobodnim danom. Kada ste preduzetnik u svemu vidite priliku, dajete se maksimalno tome što radite i grabite napred. Imam osećaj da i dok spavam ja motam po glavi šta bih i kako mogla uraditi, toliko vas to sve ponese - navodi Lana uz upozorenje da to sve zna da bude stresno, pogotovo što ne može sve uvek biti onako kako se zamisli, prepreke su nekada učestale i teške.

- Ako radite sve srcem to znači da će vas više i boleti ako ne uspe iz prvog pokušaja. Ali važno je da se ne odustane, nego pronađe način da bi ostvarili to što želite - savet je koji ona ima za sve one koji bi da se okušaju u razvoju spostvenog biznisa.

Ona dodaje i da je za realizaciju preduzetničke ideje sve važno.

- Za početak, džabe dobra ideja ako nije dobra realizacija. Ako imate ideju koja vas ne pušta i u koju verujete, razradite je, napravite bar osnovni biznis plan kako biste pokušali da uključite što više faktora, jer će vam kasnije biti lakše. Nikada ne pravite kompromis kada je kvalitet u pitanju, gledajte dugoročno. Radite predano i po 12 sati ako je potrebno, jer će se sve to kasnije isplatiti. Budite uporni i uključite srce, važno je da radite nešto što volite - savetuje ova preduzetnica, inače majka troje dece.

Za Lanu je proizvod koji nudite važniji od marketinga, zato i kaže da sa kvalitetom nema kompromisa. A tek nakon proizvoda iz koga stojite dolazi njegova promocija. Ne spori značaj društvenih mreža za promociju biznisa.

- Od skoro sam otvorila profil Ferdinand_concept kako bih ljudima osim proizvoda približila celi koncept koga čine prvenstveno ljudi, način rada, prijatna atmosfera i knedle. Sviđa im se - zaključuje ova preduzetnica.

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti