Gužva za poslove na Antarktiku
(Preuzeto sa sajta B92 - 30. 12. 2009.)
Uprkos vrlo negostoljubivoj klimi i temperaturi od 89 stepeni ispod nule, za jedno radno mesto konkurisalo je preko 100 kandidata. Možda zvuči neverovatno, ali i na Južnom polu se traže tesari, električari, vodoinstalateri i kuvari. Radna mesta nudi britanska agencija "Britiš antarktik survej" koja pod svojim okriljem ima pet istraživačkih stanica na Južnom polu.
Prošle godine vladala je velika konkurencija, pa se za svako ponuđeno mesto javilo na stotine kandidata.
Razlog jednostavan - godišnja početnička zarada iznosi 28.000 evra. Pored toga, specifično okruženje Južnog pola vrlo je privlačno za sve one avanturističkog duha, koji žele da dožive nezaboravno iskustvo.
"Hteo sam da vidim Antarktik stvarno, da vidim divljinu, led i sneg, da vidim poslednji neosvojeni kontinent na planeti", rekao je Li Keferi, šef jedne istraživačke stanice na Antartiku.
"Kada sam prvi put došao ovde, mislim da sam imao istu reakciju kao i svi koji izađu iz aviona ili broda. Jednostavno ne možete da verujete gde ste došli i svakog dana uviđate da se sve oko vas stalno menja, tako da vam nikad ne dosadi!", kaže jedan od mehaničara u bazi.
Antarktik je najslabije naseljeni deo sveta koji na prostoru 58 puta većem od Velike Britanije, leti, kada su uslovi života manje surovi, ima oko 10.000 stanovnika.
Prosečna temperatura leti kreće se oko minus 27,5 stepeni , ali zimi u najekstremnijim uslovima može da se spusti i na minus 89 stepeni.