Poslovi.infostud.com koristi kolačiće kako bi vam pružao najbolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta smatraćemo da ste saglasni sa korišćenjem kolačića. Saznajte više.

Hrvati traže još sezonaca iz Srbije, iako ih je tamo već 10.000


"Dečko dragi, dok radiš, dok ne ističeš svoje - nitko te neće dirati, al ne zaboravi tko si, što si i odakle si i ne stidi se toga" - ovo je Šime poručio Nemanji kada je došao kod njega u potrazi za poslom.

Šime je ugostitelj koji već duži niz godina drži piceriju u Vodicama, u Dalmaciji, Hrvatska. Nemanja je picamajstor iz Smedereva, Srbija. Šime Jakovljević je jedan od mnogih preduzetnika u Hrvatskoj koji je radnu snagu morao da potraži van granica ove zemlje, dok je Nemanja Pavlović jedan od skoro 10.000 državljana Srbije koji trenutno rade u Hrvatskoj.

Da, dobro ste pročitali. SKORO DESET HILJADA građana Srbije, da ne kažemo Srba, trenutno legalno i zvanično rade u Hrvatskoj. To su zvanični podaci Ministarstva unutrašnjih poslova ove zemlje. Preciznije: u Republici Hrvatskoj s važećom dozvolom za boravak i rad boravi 9 722 državljana Republike Srbije, od čega 2 560 imaju izdatu dozvolu za sezonski rad.

Da ne ulazimo sada u razloge zbog kojih se Hrvatska (ali i Srbija) suočavaju s manjkom radne snage, Šime kaže da se Vladi Hrvatske treba zahvaliti za to što su omogućili i pojednostavili izdavanje radnih dozvola za strance, sa kojima ima uglavnom pozitivna iskustva.

 

"Iskustva s strancima su dobra, nema tu neke razlike. Ako si čovik i ako si doša raditi onda ćeš biti poštovan i cijenjen, a ako si zabušant i mudrijaš, onda ideš kući! Ja recimo imam i dobrih, a i loših iskustva s radnicima iz uvoza. Evo, recimo, Nemanja, dečko iz Srbije je kod nas već skoro dva miseca. Doša je k'o pizzamajstor. Kako za sad stoje stvari, on može ostati i cilu godinu kod nas u radnom odnosu" - kaže Jakovljević (ikavica ostavljena namerno zbog dalmatinskog šmeka, prim. aut.).

 

Sa druge strane, Nemanji nije bilo svejedno kada se otvorila ova mogućnost, jer je došao “na slepo”. Još iz Srbije. U mesto gde nikada nije bio, niti je neko od njegovih bio. Ali je Hrvatsku izabrao zbog proste računice – plata je duplo veća nego u Crnoj Gori.

 

“Da nije dobro – ja bih prvim autobusom došao kući, ako ćeš iskreno. Čuo sam razna iskustva i nije mi baš bilo svejedno, na prvu. Ali sam ipak odlučio da dođem i nakon dva meseca sam zadovoljan svim uslovima – ljudima, kolegama, šefovima, gazdom, gazdaricom. Sa svima” – kaže Nemanja.

 

Koliko je zadovoljan najbolje opisuje to da razmišlja da ostane cele godine, a ne samo tokom turističke sezone. Problema zbog toga što je iz Srbije – nema.

 

“Ama baš nikakvih problema nema. Svi su me prihvatili ovde ekstra. Nije sad da idem po gradu i oblačim majice “Srbija”, da se ja sad glupiram, nisam takav, ali gde god da odem, u prodavnicu, na plažu, u kafić, klub, tu u restoranu, sa kolegama – niko, ama baš niko ništa nije rekao” – tvrdi Nemanja.

 

O visini zarade i uslovima rada, Jakovljević kaže da je plata pica-majstora na "nivou dobre hrvatske plate", te da su njegovi radnici smešteni u kući u sklopu lokala, i da se hrane u lokalu u kojem rade. Prosečna hrvatska neto plata u maju je iznosila 875 evra, pa vi računajte.

Kako je Nemanja iz Smedereva našao posao kod Šime u Vodicama? Na preporuku, preko Fejsbuka.

 

"Stavija san da tražim pizzamajstora i tako dođem do jednog dečka koji mi predloži Nemanju, koji sad radi kod mene. Dečko je mlad, neiskvaren i jedno od pitanja koje mi je postavija je bilo: "Kakvi su odnosi između Hrvata i Srba kod nas"? Rekoh mu: "Dečko dragi, dok radiš, dok ne ističeš svoje - nitko te neće dirati, al ne zaboravi tko si,što si i odakle si i ne stidi se toga" - kaže Jakovljević.

 

Čime se bave "naši" u Hrvatskoj? Po podacima MUP-a Hrvatske, sezonci iz Srbije su najviše zaposleni u turizmu i ugostiteljstvu, na sledećim poslovima: pomoćni radnik u turizmu, konobar, kuvar i turistički animator.

 

"Kada govorimo o dozvolama za boravak i rad koje se izdaju na godinu dana, državljani Republike Srbije su najviše zaposleni u delatnosti građevinarstvo, promet i veze i to u zanimanjima: građevinski radnik, pomoćni građevinski radnik, bravar, tesar, monter, odnosno vozač autobusa i vozač teretnog vozila" - navode u hrvatskom MUP-u.

 

Državljani Republike Srbije u Hrvatskoj mogu raditi na osnovu dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada. Dozvola za boravak i rad unutar godišnje kvote izdaje se na osnovu Odluke o utvrđivanju godišnje kvote kojom su tačno utvrđene delatnosti i zanimanja u kojima se dopušta novo zapošljavanje, te broj dozvola za svaku od delatnosti i zanimanja, kao i za produženje već važećih dozvola.

 Kvote, koje možete pogledati na sledećem linku ,  odnose se na više od stotinu zanimanja podeljenih u 16 privrednih delatnosti. Gledano u brojkama, godišnje u Hrvatskoj može raditi 53.600 stranaca, od čega je skoro 20.000 slobodno ili u postupku.

Dakle, trenutno u Hrvatskoj radi oko 23.000 stranaca, što znači da je gotovo SVAKI DRUGI IZ SRBIJE!

Kako do dozvole? Zahtev za izdavanje dozvole za boravak i rad može podneti državljanin treće zemlje u diplomatskoj misiji ili konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske odnosno, ako mu nije potrebna viza za ulazak u Republiku Hrvatsku, u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj stanici.

Izuzev državljanina treće zemlje, zahtev za izdavanjem dozvole za boravak i rad može podneti i poslodavac u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj stanici prema mestu nameravanog boravka, sedištu poslodavca ili mestu rada.

Šta je potrebno? Dozvola za boravak i rad na osnovu godišnje kvote može se odobriti državljaninu treće zemlje koji ispunjava uslove iz Zakona o strancima te ima valjanu putnu ispravu, sredstva za izdržavanje, zdravstveno osiguranje i priloži:

 

- ugovor o radu (pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru ili drugi dokaz o radu)

- dokaz o stečenoj obrazovnoj kvalifikaciji i

- dokaz o registraciji trgovačkog društva, podružnice, predstavništva, ... ili ustanove u Republici Hrvatskoj.

 

Kakva je situacija sa dvojnim državljanima? (mnogi naši građani imaju mađarsko, hrvatsko, bugarsko dvojno državljanstvo)

Za one koji imaju mađarske i bugarske pasoše: U slučaju zapošljavanja državljana država članica Evropskog privrednog prostora i članovima njihovih porodica, propisano je da su dužni izvršiti prijavu privremenog boravka u svrhu rada kod nadležne policijske uprave, koja im bez odlaganja izdaje potvrdu o prijavi privremenog boravka u svrhu rada.

Za one koji poseduju hrvatski pasoš ovo ne važi, njih tretiraju kao domaće državljane.

 

"Ako se radi o osobi koja je i hrvatski državljanin, na njegov radno-pravni status se ne primenjuju odredbe Zakona o strancima i Zakona o državljanima država članica Evropskog privrednog prostora i članovima njihovih porodica" - navode u hrvatskom MUP-u.

 

Ukoliko vam sve ovo zvuči primamljivo i ispunjavate navedene uslove, posetite portal poslovi.infostud.com i pogledajte koje su pozicije slobodne u zemlji zapadnih suseda, pa konkurišite. Srećno!

FOTO: Šime (levo) u dalmatinskoj narodnoj nošnji dočekuje goste, dok se Nemanja (desno) brine o njihovom dobrom apetitu (Izvor: lična arhiva Šime Jakovljević)

Podelite na društvenim mrežama

Direktan link do vesti

Komentari na vest (1)


  • RADICA

    pre 5 godina i 3 meseca

    Poštovanje...U hotelu Putnik 17-3-2019 god,održana prezentacija Plave lagune-istre sa ponudom poslova...dosta njih je došlo u Istri pa i ja..prvi dan,ugovor dali al'nismo ni pročitali jer žure da na smeste u smeštaju..,ja ulazim peta po redu u smeštaj(rečeno po dve),karte od prevoza biće islplaćene kad dodjemo(promenili kad stignemo kući i poslati u oba pravca),sanitarnu smo išli sami i vraćali se al nije blizu,takodje u sup zbog boravišne iako je rečeno biće sredjeno..hrana tj ručak u 10 30 i večera 17 30 h i po dva dana jedno jedno jelo i takodje sto ostane od gostiju,desert nema -ako tražiš gledaju te popreko,za voće takodje..Nas tri radimo za mašinom gde se peru tanjiri,pribor,ovali itd ,kad krenete nema pauze ili odmor dok se ne završi a to je kraj smene.Tražimo vodu da nam donesu ,ako se nasmeješ ili pričaš dok naravno radiš,dolaze nadredjeni jer oni hoće tišinu.i najveće razočarenje nas iz Srbije,Slavonije,Bosne pa iz Hrvatske su plate male.Obećali su u jeku sezone do 900 eu a dobijeno 750e.Dosta njih je nspustilo i napušta.Dvokratno se radi.Za sate koje imaš viška je jako malo jer oni imaju svoje ljude gde rade po 10 h svaki dan iaķo je isti posao u pitanju.Dosta njih se sledece sezone neće vratiti ..,ko ne zna taj će doći kao ja itd.Hvala vam .Poz