Kako da napišete dobar CV (radnu biografiju)
Kreiranje dobrog CV-ja (radne biografije) važna je stavka u dobijanju prilike za zaposlenje.
Neophodno je napraviti jednu do dve stranice koje će vas suštinski predstaviti potencijalnom poslodavcu, stranice koje će vas istaći u odnosu na druge kandidate i omogućiti da vas poslodavac ili HR koji se bavi regrutacijom pozove u naredne krugove selekcije.
Odmah se javljaju pitanja poput: odakle početi, koje informacije uključiti u CV, kako ga dizajnirati…
Zato ćemo u ovom tekstu sumirati sve stavke koje bi trebalo da ima dobro napravljen CV, uključujući i savete koji vam mogu pomoći da se istaknete u odnosu na druge kandidate bez obzira na to da li prvi put aplicirate za posao ili već imate radnog iskustva.
Pre nego što počnete sa izradom svoje lične biografije, ne zaboravite da CV služi kako bi osoba koja ga čita mogla o vama da sazna sve što je potrebno kao potencijalnom kandidatu, o vašem iskustvu, obrazovanju, dostignućima, veštinama i sposobnostima i to u kratkim crtama.
1) Izaberite pravi format za CV
Pre nego što počnete sa ispisivanjem informacija, postavlja se pitanje u kom formatu napisati CV. Veoma je važno da biografija bude sažeta i pregledna. Zbog toga je korišćenje običnih programa za kreiranje tekstualnih dokumenata (poput Worda, Docs-a i sličnih) prilično ograničavajuće.
Idealno bi bilo kada bi mogli da angažujete nekog ko će vam dizajnirati template za biografiju. Međutim, ukoliko ne možete da priuštite dizajnera, odlično mogu da posluže i online alati (od kojih su mnogi besplatni) sa predefinisanim obrascima, poput Canve, CV makera i sličnih.
2) Dodajte kontakt informacije
Većina poslodavaca pogledaće kontakt podatke tek u trenutku (ako) kada razmišlja da vas pozove na razgovor za posao. Zato je od neizmerne važnosti da podaci budu tačni i uočljivi i da omogućavaju da vas poslodavac kontaktira na više načina.
Kontakt podaci trebalo bi da budu istaknuti na samom početku u vrhu ili začelju CV-ja da sadrže:
● imejl adresu (koju redovno proveravate)
● broj telefona (na koji ste dostupni)
● linkedin profil (ukoliko ga imate)
Ostali podaci poput adrese, datuma rođenja i sl. se takođe mogu staviti, ali nisu neophodni.
Fotografija takođe nije obavezna, ali je svakako preporučljivo da CV ima i sliku.
Fotografija može da bude od koristi jer omogućava poslodavcu da vas vizuelno zapamti i poveže sa profilom koji predstavljate. Važno je da na njoj izgledate profesionalno i pristojno i da se jasno vidi vaše lice.
Ukoliko trenutno nemate nijednu takvu fotografiju, možete napraviti novu na neutralnoj pozadini.
Fotografije iz profila, selfiji ili fotografije sa istaknutom pozadinom se ne preporučuju i bolje je da ih ne koristite u svrhu pravljenja CV-ja.
3) Navedite svoje relevantno radno iskustvo i ključna dostignuća
Ovo je najvažnija sekcija CV-ja i zato je važno da se fokusirate na predstavljanje najznačajnijih stvari u dosadašnjem uskustvu.
Radno iskustvo bi trebalo navesti obrnutim hronološkim redosledom - to jest - od najnovije ka ranijim pozicijama. Ovde je potrebno navesti:
● poziciju
● firmu
● period zaposlenja
● najvažnija ostvarenja
Ukoliko postoje sličnosti između prethodnog poslodavca ili pozicije koju ste obavljali, to obavezno istaknite, odnosno detaljnije obrazložite.
U slučaju da imate dosta iskustva, slobodno izostavite sve one pozicije koje nisu relevantne za konkretan posao na koji aplicirate, ili ih samo pomenite bez dodatnog pojašnjenja, a fokusirajte se na one koje će vas predstaviti u dobrom svetlu.
Ukoliko imate drugačije radno iskustvo u odnosu na poziciju za koju se prijavljujete, nikako nemojte izostavljati ovaj deo, a kroz propratno pismo možete da bolje obrazložite koji su vaši motivi za prijavu na konkurs.
Takođe, ukoliko nemate relevantno iskustvo, postarajte se da u odeljcima za edukaciju i veštine navedete stavke koje će vas istaći kao pogodnog kandidata. U tom slučaju, možete posebno da naglasite te segmente, a da radno iskustvo pozicionirate ispod ili na drugoj strani.
1. Ispunite odeljak o edukaciji
I u ovom odeljku ćete takođe obrazložiti detalje obrnutom hronologijom. Odeljak o edukaciji trebalo bi da uključuje:
● Naziv institucije (škola, fakultet, univerzitet)
● Smer
● Period pohađanja/stečenu diplomu/zvanje
● Dodatne informa
Dodatni saveti za pisanje odličnog CV-a
Budite konkretni
Ukoliko u opisu posla stoji da je obavezno iskustvo u prethodnom radu, onda kroz CV obavezno navedite detalje koji to potvrđuju.
Koje su vaše karakteristike i prednosti?
Razmislite šta je to što vas čini jedinstvenim i kako se to odražava na konkretnu poziciju za koju konkurišete? Obavezno stavite na papir ove informacije i uključite ih u svoju biografiju.
Ne zaboravite da je cilj CV-ja da dobijete poziv na intervju, a potom sledi drugi cilj - da dobijete posao.
Ne morate detaljno da ulazite u sve navedene detalje. Držite se suštine, jer, svrha vaše biografije jeste da izazove interesovanje poslodavca, dok ćete na samom razgovoru za posao imati priliku da detaljnije obrazložite sva svoja dostignuća.
Vizuelno razbijte celine
CV mora biti čitljiv i pregledan pa u skladu sa tim treba odabrati i font. Takođe, dobro je koristiti kratke rečenice i opcije nabrajanja kada god je to moguće. Logotipi su poželjni ukoliko ste imali prilike da radite ili sarađujete sa poznatim brendovima i/ili kompanijama.
Koristite „pozitivan jezik”
Napišite šta sve MOŽETE da učinite za konkretnu firmu, a ne ono šta NE MOŽETE. Koristite reči koje potvrđuju da ste vredna osoba i na koji način ćete pozitivno doprineti svom novom timu i organizaciji.
U ovom tekstu smo naveli osnovne stavke koje bi svaki standardni CV trebalo da sadrži.
Vi naravno možete proširiti svoju biografiju i prilagoditi je prema svom ličnom nahođenju, jedino je važno da vodite računa da CV ostanete jasan i pregledan, kao i da bude prilagođen konkretnom konkursu za koji aplicirate.
Srećno!